Bartın'daki FETÖ davasında karar

- Bartın'da aralarında eski rektör yardımcısı Prof. Dr. Ali Naci Tankut'un da bulunduğu 9 sanık hakim karşısına çıktı

Bartın'daki FETÖ davasında karar

BARTIN - Bartında, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanmasına (FETÖ/PDY) yönelik soruşturma kapsamında, eski Bartın Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Naci Tankutun da bulunduğu tutuklu 9 akademisyenin yargılanmasına devam edildi.

Bartın Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, silahlı terör örgütü yöneticiliği ve örgüt üyeliği suçlarından yargılanan ve daha önce meslekten ihraç edilen tutuklu sanıklar Tankut ve öğretim görevlileri Ahmet Ergün, Kenan Melemez, Hasan Kurban, Halil Çalışkan, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemiyle (SEGBİS) katıldı.

Aynı duruşmada, sanık Serkan Gıyas Çatalbaş, Serkan Çorbacı, Berkay Dal ve Muhammet Ali Özsoy da hakim karşısına çıktı.

Örgütün sohbet imamı olduğu öne sürülen Çatalbaş, mahkemedeki savunmasında, örgütün MİTe yaptığı operasyondan sonra bu yapıdan uzaklaşmaya başladığını anlattı.

2013te örgütün il imamı olduğu öne sürülen Mehmet Yalçın tarafından sürekli sohbet yapması için arandığını belirten Çatalbaş, Benden önce Bartında sohbetleri Üzeyir Türkan diye birisi yaparmış. Üzeyir Türkanın tayini çıktıktan sonra Mehmet Yalçın benden sohbet yapmamı istedi. Ben de o sıralarda MİTe yapılan operasyonlardan sonra uzaklaşmaya çalışıyordum. Yüksek lisans yapıyorum diye bu teklifi reddettim fakat arada polislere sohbet yapardım. diye konuştu.

FETÖnün medya yapılanmasına yönelik hakkında gözaltı kararı verilen ancak yurtdışına kaçtığı saptanan Prof. Dr. Osman Özsoyun kardeşi Muhammet Ali Özsoy da telefonlarından örgütün şifreli haberleşme programı ByLock çıkmadığını belirterek, örgütle bağının sadece sohbetlere gitmek olduğunu öne sürdü.

Diğer sanıklarda, silahlı terör örgütü üyesi olmadıklarını ve silahlı terör örgütü yönetmediklerini ileri sürerek tahliye ve beratlerini talep etti.

Mahkeme heyeti, sanıkların tutukluk halinin devamına ve dosyayı üçer kişi halinde ayırma kararı vererek duruşmayı erteledi.

 

Güncelleme Tarihi: 06 Haziran 2017, 17:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5

banner41

banner47

banner4

banner46

banner48