Kültürümüzü geleceğe taşıyor,

Bartın'da kent kültürü heykellerle yaşatılıyor

Kültürümüzü geleceğe taşıyor,

BARTIN - Bartında kent kültürünün geleceğe taşınması amacıyla çevre düzenleme çalışmaları kapsamında Hükümet Caddesine bakırcı ustası ve ağda satıcısı heykelleri yerleştirildi.

Belediye Başkanı Cemal Akın, AA muhabirine yaptığı açıklamada, tarihi çarşı olarak bilinen Hükümet Caddesi ve ara sokaklarda doğalgaz ve diğer altyapı çalışmalarının ardından üst yapı çalışmalarının da tamamlandığını söyledi.

Granüllü taşlarla üst yapı çalışmaları biten Hükümet Caddesinde çevre düzenleme çalışmalarına başladıklarını ifade eden Akın, Tarihi dokuyu ön plana çıkartmak amacıyla caddeye bakırcı ustası ile kente özgü ve 150 yıllık geleneği olan ağda satan adam heykelleri yerleştirdik. Bu heykellere bir de ramazan simidi satan adam heykeli ekleyeceğiz. Bu çalışmaların yanı sıra çiçek saksıları ve çöp kovaları ile ilgili düzenlemeler yapacağız. Kent Müzesinin yapımı ile Hükümet Caddesindeki tarihi görünümü çok daha güzel şekilde sergileyeceğiz. Kültürümüzü geleceğe taşıyor, çalışmalarımızı bu yönde devam ettiriyoruz. şeklinde konuştu.

Heykellerin caddeye renk kattığını da ifade eden Akın, Aileler ve gençlerimiz bu heykellerle fotoğraf çektiriyorlar. Gençlerin çoğu ağda satıcısını bilmez, yine birçoğu bakırcı ustalarını çalışırken görmemiştir. Gençlerimiz bunları tanımış, görmüş oluyorlar. dedi.

Kentin tarihi özelliklerini yaşatarak gelecek nesillere aktarmak istediklerini dile getiren Akın, yine aynı cadde üzerinde bulunan ve uzun yıllar belediye binası olarak hizmet veren tarihi Rüştiye Mektebi binasını da ilk haline döndürerek kent müzesine dönüştürme çalışmalarının sürdüğünü anlattı.

 

haber

haber

Güncelleme Tarihi: 17 Haziran 2017, 12:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner44

banner41

banner47

banner45

banner46

banner48