Mesela birisi 'Filistin'de Filistinli mülteciler' idi.

"Filistin'de mülteci kimliğiyle yaşayan Filistinliler var"

Mesela birisi 'Filistin'de Filistinli mülteciler' idi.

Bartın Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr Hasan Hüseyin Güneş, Filistindeki araştırmalar sonucunda bazı çarpıcı gerçekleri kaleme aldık. Mesela birisi Filistinde Filistinli mülteciler idi. Böyle bir tanımlama dünyada bildiğim kadarıyla başka bir ülkede mevcut değil. dedi.

Güneş, yaptığı açıklamada, 2012-2015 yılları arasında Filistinde doktora çalışması yaptığını ve Kudüse bağlı Ubu Dis kasabasında yer alan İhyait Türasil İslami Kütüphanesinde Osmanlı arşivlerinde incelemelerde bulunduğunu anlattı.

Araştırmalar çerçevesinde Filistinde yaklaşık 3 yıl yaşadığını aktaran Güneş, tecrübe ve gözlemlerini Kudüs Mağaribe Mahallesi ve Kudüsü Yeniden Düşünmek isimli kitaplarda topladığını kaydetti.

Kudüste yapılan araştırmaların Türkiyenin elini güçlendireceğini ifade eden Güneş, Kütüphanedeki Osmanlı arşivinde şeriyye sicilleri üzerine araştırmalar yaptım. Müessesenin müdürü Safedi Beyin söylediği ve gözden geçirdiğimiz ülkemizdeki mevcut literatüre göre, Türkiye Cumhuriyeti tarihinde Kudüs şeriyye sicilleri üzerine yapılan ilk çalışma, çok şükür bize nasip oldu. diye konuştu.

Filistindeki araştırmalar çerçevesinde oradaki insan manzaralarını da gözlemlediğini anlatan Güneş, şöyle devam etti:

Orada sadece geçmişte kalmış araştırmaları değil, günümüz Filistinine de ışık tutabilecek bazı gözlemler yapma fırsatım oldu. Filistindeki araştırmalar sonucunda bazı çarpıcı gerçekleri kaleme aldık. Mesela birisi Filistinde Filistinli mülteciler meselesiydi. Gerçekten çok ilginç tanımlama. Böyle bir tanımlama dünyada bildiğim kadarıyla başka bir ülkede mevcut değil. Bizzat bugün Filistinin fili başkenti Ramallahta çadır kent diyebileceğimiz, Arap-İsrail savaşlarından sonra oluşturulmuş gettolarda yaşayanlar mevcut. Filistinde, bizim gecekondu diye tabir edebileceğimiz, Birleşmiş Milletler Mülteci Masası tarafından kendilerine yüz yıllığına kiralanmış arazilerde mülteci kimliğiyle yaşayan insanlar var.

ABD Başkanı Donald Trumpın Kudüsü İsrailin başkenti olarak tanımasının izahının, kentin kendi tarihiyle de ilgili olduğu yorumunu yapan Güneş, 2017 yılının, Filistinin Osmanlı topraklarına ilhakı, İngiliz mandater rejiminin başlaması ve 20 yıl arayla cereyan eden Arap-İsrail savaşlarının yıl dönümü olmasına dikkati çekti.

Güneş, bunun coğrafi siyasal krizlerle de ilgili olabileceğine değinerek, çeşitli platformlarda ve basında Kudüs hakkında ortaya koyulan yorumların tarihsel bağlama oturtulmadığı müddetçe cılız kalacağını sözlerine ekledi.

haber

Güncelleme Tarihi: 22 Ocak 2018, 09:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5

banner41

banner47

banner4

banner46

banner48