Bal Ormanı Göreve Hazır

Düzce'de bal ormanları üretime hazır

Bal Ormanı Göreve Hazır

Orman ve Su İşleri Bakanlığı bütün yurtta orman köylüsünü kalkındırmaya devam ediyor. Bakanlığa bağlı Orman Genel Müdürlüğü (OGM) tarafından yürütülen çalışmalar arasında bal ormanlarının kurulması ve yeni mevsime hazırlanması da yer alıyor. Bu çerçevede Düzce Gölyaka Bal Ormanı bal üretimi için hazır hale getirildi.
Düzcede 400 dekarlık bal ormanı göreve hazır
Düzcede 2011 yılında 400 dekarlık sahada kurulan Gölyaka Bal Ormanında her yıl olduğu gibi arıların her türlü sağlıklı çiçek nektarlarına ulaşması için ağaçlara bakım çalışmaları tamamlandı.
Bakanlığın uygulamaya koyduğu Bal Ormanları Eylem Planı ile Türkiye bal üretiminde söz sahibi oldu. Eylem planı çerçevesinde bugüne kadar 346 adet bal ormanı kuruldu
Arıcılığa ve bal üretimine verilen destekler sayesinde ülkemizin bal üretiminde Dünyada 6ncı sıradan 2nci sıraya yükseldiğinin altını çizen Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu Uygulamaya koyduğumuz Bal Ormanları Projesi ile her ilimizde bal ormanları kuruyoruz. Bu çalışmalarımızın karşılığını ise üretim artışlarıyla alıyoruz diye konuştu.
Balda marka oluşturmak önemli
Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu her ilde bir bal markası yaratacaklarını belirterek Türkiyedeki tabiat ve ağaç zenginliği Dünyanın başka yerinde yok. Bu sebeple farklı yörelerde üretilen balın tadı ayrı bir güzelliğe sahip. Düzcede bal ormanında kestane ve ıhlamur ağaçlarının yanı sıra akasya ağacı da mevcut. Akasya ağacı, balı kaliteli ve lezzetli kılan yoğun bir nektara sahip. Balda marka oluşturmak çok önemli. İstiyoruz ki, ballarımız şeker katmadan halis ballar olsun. Bunun için de arıcılara her türlü desteği vermeye hazırız diyerek sözlerini tamamladı.

haber

haber

haber

haber

haber

haber

haber

Güncelleme Tarihi: 08 Haziran 2017, 09:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5

banner41

banner47

banner45

banner46

banner48