Başkan Dr.Kınık; Ramazanda acil kan ihtiyacını karşıladık

Başkan Dr.Kınık; Ramazanda acil kan ihtiyacını karşıladık

Başkan Dr.Kınık; Ramazanda acil kan ihtiyacını karşıladık

DÜZCE - Türk Kızılayı Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, ramazan ayındaki kan bağışına ilişkin, Kan stoklarımızın hayati önemini ramazanda bir kez daha gördük. Ramazan ayında tüm acil kan ihtiyacını Kızılay olarak karşıladık. dedi.

Kınık, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kan acil değil, sürekli ihtiyaçtır sloganı ile tüm bağışçılardan kan alımına devam ettiklerini söyledi.

Ramazan ayında da kan ihtiyacının tamamını karşıladıklarını ifade eden Kınık, şöyle konuştu:

Ramazanda bir önceki yıla göre yüzde 15 daha fazla kan bağışı alındı. Kan stoklarımızın hayati önemini ramazanda bir kez daha gördük. Ramazan ayında tüm acil kan ihtiyacını Kızılay olarak karşıladık. Kan bağışçılarımız sayesinde çok şükür ki hiçbir hasta ve yaralımızı mağdur etmedik.

- Aldığımız her kan ile 3 kişinin derdine derman oluyoruz

Türkiyenin en sıcak günlerini yaşadığını dile getiren Kınık, vatandaşlara kan bağışı çağrısında bulundu.

Türk Kızılayı Genel Başkanı Kınık, sıcak havalarda kan bağış rakamlarında düşüş yaşandığına işaret ederek, şunları kaydetti:

Türkiyenin sıcakları yaşadığı şu günlerde doğal olarak kan bağış rakamlarımız da düşüyor. Bağışçılarımızdan ramazanda gösterdikleri duyarlılığı devam ettirmelerini istirham ediyorum. Bizim günlük yaklaşık 10 bin ünite kan bağışı almamız, testlerini yapmamız ve hastanelerimize ulaştırmamız, bunu haftanın 7 günü yapmamız gerekiyor. Türkiye çapında yaklaşık 300 ekibimiz kan bağışı almak için her gün seferber oluyor. Aldığımız her kan ile 3 kişinin derdine derman oluyoruz.

Güncelleme Tarihi: 05 Temmuz 2017, 07:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner44

banner41

banner47

banner45

banner46

banner48