DÜZCE KESTANESİ, PAZARA ÇIKTI

DÜZCE KESTANESİ, PAZARA ÇIKTI

Düzce’de, adı, lezzeti ve dayanıklılığıyla Türkiye’nin en çok tercih ettiği kestane olan Düzce kestanesi, pazara çıktı.

Çıkmasıyla birlikte haftanın 2 günü kurulan kestane pazarında Türkiye’nin dört bir yanından gelen kestane alıcıları, Düzcelilerin topladığı kestaneleri alabilmek için kuyruklar oluşturuyor. İstanbul’dan Samsun’a, Ankara’dan İzmir’e kadar birçok şehirden gelen kestane satıcıları, Düzce’nin eşsiz lezzetli kuzu kestanesi için yoğun talep oluştururken, Düzceli kestane satıcıları da Türkiye’nin hem lezzet olarak hem de dayanıklılık olarak tercih edilen kuzu kestaneye olan ilgiden memnunlar.

KORONA VİRÜS PAZARI ETKİLEDİ

Düzceli kestane satıcısı Hüseyin Sağlam, gazetecilere açıklamasında, kestaneleri civar köylerden topladıklarını söyledi. Kestaneyi, pazara Düzce dışından gelen müşterilere sattığını belirten Sağlam, şöyle dedi:

“Bu hafta oldukça iyi. Geçtiğimiz haftalarda düşüktü. Korona virüs pandemisi de pazarı etkiledi. 3 hafta önce siftah yapamadık. Geçen hafta işlerimiz açıldı. Bu hafta da sabah ezanına kadar bekleyeceğiz. Tat olarak farklı bir kestane. Lezzetli, tatlıdır. Zaten kuzu kestane diye geçer. Düzce kestanesinin yerini tutabilen başka bir kestane yok. Onun için Ankara, İstanbul, İzmir'den kestane kebapçılar devamlı buraya gelir ve bizlerden talep ederler. Biz de onların taleplerini karşılamaya çalışırız. Kestaneler 3 boy. Fiyatları da buna göre değişiyor. Duble kestane, orta boy kestane ve ince kestane olarak ayrılır. Duble kestane 18 TL ile 20 TL arasında alıcı buluyor.”
Samsun’dan gelen Metin Akyüz de, “buradan 7 ton kestane aldım ama hedefimiz 15 ton kestane alabilmek. Düzce kestanesi güzel ve kaliteli. Buradan aldığımız kestaneleri boylarına göre ayırıp soğuk hava deposuna koyacağız. Market, manav ve kebapçılara satacağız. Fiyatı ise geçen yıla oranla daha pahalı ama satıcılar bu sene kestane olmadığını söylüyorlar” diye konuştu.
Kestane pazarında alıcı bekleyen Aysel Akyol ise, “satışlarımız biraz durgun ama sabaha kadar bekleyeceğiz. Fiyatlar bize göre düşük. Biz emek veriyoruz, emekçiyiz. Onlar alıcı herkes kar etmenin peşinde. Ama bize göre çok düşük. Düzce kestanesinin özelliği kabuğu kolay soyulur. Fırına koyduğunuzda açılır. Tadı lezzetlidir. Dayanıklıdır, kolaylıkla bayatlamaz, diğer kestanelere benzemez. Zaten diğer kestanelerden farkı tadından fark edilir" ifadelerini kullandı.
Vatandaşlar, pazartesi ve perşembe günleri gece 00.00'dan sabahın erken saatlerine kadar açık olan Düzce kestane pazarına Türkiye'nin her yerinden gelerek Düzce'nin kuzu kestanesini alabiliyorlar.

Güncelleme Tarihi: 12 Ekim 2020, 17:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5

banner41

banner47

banner45

banner46

banner48