Düzce Teknopark bölgenin Ar-Ge Merkezi olacak...

Düzce Teknopark bölgenin Ar-Ge Merkezi olacak

Düzce Teknopark bölgenin Ar-Ge Merkezi olacak...

 Düzce Teknopark A.Ş. Genel Müdürü Yrd. Doç. Dr. Özkan Şahin Teknoparkların, teknolojik üretimin iki ana aktörü olan üniversite ve sanayiyi buluşturduğunu söyledi.
Düzce Teknopark A.Ş. Genel Müdürü ve Düzce Üniversitesi İşletme Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Özkan Şahin, yakın zamanda Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlünün katılımıyla açılışı gerçekleştirilen Düzce Teknoparkın yeni yönetim binası ve gelecek hedefleri hakkında önemli değerlendirmelerde bulundu.
Teknoparklar veya Teknokentlerin aynı kavramlar olduğunu ve bu iki kavramın tepe noktasında ise Teknoloji Geliştirme Bölgelerinin yer aldığını belirten Yrd. Doç. Dr. Özkan Şahin, Teknoloji Geliştirme Bölgelerinin, aynı Organize Sanayi Bölgeleri ve Serbest Bölgeler gibi kamu otoriteleri tarafından teknoloji geliştirmek amacıyla özel yasalar çerçevesinde kurulduğunu ifade etti.
Son yıllarda sıklıkla kullanılan Teknopark kavramını sektör dışındaki kişilerin de anlayacağı bir dille özetleyen Şahin, ana amacın koordinasyon olduğuna işaret ederek, Geçmişe hızlıca göz attığımızda ekonomik anlamda başarılı olmuş ülkelerin, sanayilerinde teknolojik ilerlemeyi başarmış ülkeler olduklarını görmekteyiz. İsterseniz gözümüzün önüne bu bölge insanının çok iyi bildiği fındık harmanı olayını getirelim. Bundan 15-20 sene önce fındık harmanı için harman makinesi geldiğinde, harmandaki yeşil kabuklu fındığın makineye verilmesi ve makineden çıkan yeşil kabuğundan ayrılmış sert kabuklu fındığın alınması için ortalama 5-10 kişi arası bir iş gücü gerekirdi. Fakat zamanla harman makinesinde gerçekleştirilen teknolojik iyileştirmeler ile bugün bir fındık harmanını 3 kişi ile çok rahat gerçekleştirebilmekteyiz. Geriye kalan diğer işgücünü ise farklı alanlarda kullanarak maliyetlerimizi düşürebilmekteyiz. Özetle ülke olarak teknolojik ürünleri üretimimizin ve sanayimizin içerisine ne kadar entegre edebilirsek karlılığımız o denli artacaktır şeklinde konuştu.

Dış ticarette ihracat kg fiyatı önemli gösterge
Dış ticarette ihracat kg fiyatı denilen istatistik bilginin önemine dikkat çeken Düzce Teknopark Genel Müdürü, Bu istatistik şunu ifade etmektedir. Ülke olarak ihraç ettiğimiz meyve-sebze, elektronik, kereste, tekstil, otomotiv ve hizmet sektörü gibi alanlarda üretilen tüm ürünlerin fiyatları ile ağırlığını birbirine oranlayarak, ülkenin ihraç ettiği malların kilogramının ortalama kaç Dolara satıldığı belirlenmektedir. Gelişmiş ülkelerin ihracat kg fiyatı 3-4 dolar civarındadır. Türkiyede ise bu rakam 1 doların biraz üzerindedir. Bu istatistik bize şunu göstermektedir; Türkiye olarak bir kilogram ürün aldığımızda karşılığında 3 kilogram ürün vermemiz gerekmektedir. Bu, 3 katı daha fazla emek, 3 katı daha fazla doğal kaynak demektir dedi.

Teknoparklar üniversite ve sanayiyi buluşturuyor
Teknoparkların, teknolojik üretimin iki ana aktörü olan üniversite ve sanayiyi buluşturduğunun altını çizen Yrd. Doç. Dr. Şahin, Bilimsel bilginin kaynağı olan üniversitelerde üretilen akademik bilginin; hangi sektörde, hangi firmada veya hangi alandaki soruna bir çözüm olduğunu tespit ederek veya masanın diğer tarafından bakarsak, sanayinin sorunlarına üniversiteden hangi akademisyenler ile çözüm bulunabileceğinin tespiti yapılarak iki tarafın buluşturulması sağlanmaktadır. Teknoparkların diğer bir desteği ise girişimcilik alanında olmaktadır. Girişimciliğin artmasıyla yeni iş alanları ile birlikte istihdamın artması ve böylece ülkede topyekün refah seviyesinin artacağı istatistiklerle ispatlanan bir durumdur ifadelerini kullandı.

Koruma altına alınmasına destek
Teknopark çatısı altında girişimcilik yarışmaları ile fikirlerin ürüne dönüşmesinin desteklendiğini, ayrıca teknoparkların bünyesinde yer alan Kuluçka Merkezleri ile girişimci adayların ve yeni girişimcilerin eğitimler ve sektör uzmanların desteği ile başarılı girişimciler haline getirildiğini söyleyen Şahin, Teknoparkların; fikri olan veya bir buluş yapan vatandaşların bu fikir veya buluşlarını patent, faydalı model gibi sistemlerle koruma altına alınmasına destek olduğunu da sözlerine ekledi.

Özel bölgeler
Türkiyede 55 tanesi faal olmak üzere 69 Teknopark bulunduğunu ifade eden Yrd. Doç. Dr. Özkan Şahin, başarılarıyla adından söz ettiren Düzce Teknoparkın yapısı ve giriş koşulları hakkında da önemli bilgiler paylaştı. 2011 yılında 32 ortak ile kurulan Düzce Teknoparkın; şu anda hakim ortak Düzce Üniversitesi olmak üzere Düzce Belediyesi, Düzce İl Özel İdaresi, Düzce 1. Organize Sanayi Bölgesi, Düzce Ticaret ve Sanayi Odası ve 23 adet sanayi kuruluşu ile faaliyetlerine devam ettiğini belirtti.
Düzce Teknoparka Katılımda Olmazsa Olmaz Ön Şart Ar-Ge Projesi
Düzce Teknoparkta yer almak isteyen firmalardan istedikleri olmazsa olmaz ön şartın, Ar-Ge Projesi olduğunu dile getiren Şahin, Teknoparkların; kuruluş amacı, teknolojik gelişmeyi sağlamak olduğundan ve özel bölgeler olduğundan Ar-Ge projesi olmayan firmaları kabul edemiyoruz. Tabi ki her Ar-Ge projesi olan firma da Teknoparkta yer alamıyor. Söz konusu bu Ar-Ge projesinin, sanayinin bir ihtiyacını karşılayabilecek ve ticarileşme potansiyeli yüksek bir Ar-Ge projesi olması gerekmektedir. Ar-Ge projesi ile başvuruda bulunan firmanın; alanında uzman bir akademisyen, ilgili sektörden bir uzman ve Teknopark Genel Müdüründen oluşan bilim kurulu ile Ar-Ge içeriği değerlendirilmektedir. Uygun bulunan projeler, Teknopark Yönetim Kurulunun da onayı ile projelerinde belirttikleri Ar-Ge faaliyetlerini Teknoparkta yürütmeye hak kazanmaktadır. Teknopark çatısı altında oldukları için de devletin personel, gelir ve KDV alanlarında sağladığı istisnalardan yararlanabilmektedir diye konuştu.

Yeni binada 160 ofis yer alıyor
Bilim Sanayi Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlünün katılımıyla yakın zamanda açılışı gerçekleştirilen Düzce Teknoparkın yeni yönetim binası ve Kuluçka Merkezinin mimari yapısı hakkında da bilgiler veren Özkan Şahin, 14.000 m2 kapalı alana sahip 7 bloktan oluşan binada, 10 m2den 160 m2ye kadar farklı ölçülerde toplamda 160 ofisin yer aldığını belirterek bir restoran, kafeterya, 250 kişilik konferans salonu ve 12 toplantı salonu ile Düzce Teknoparkı tüm bölgeye hizmet edebilecek Ar-Ge merkezi olarak nitelendirdi. İnşaat sürecinin tamamlandığını belirten Şahin, Düzce Teknoparkın yeni yönetim binasının ilkbaharın ilk günlerinde hizmet vermeye başlamasının planlandığını söyledi.
Son olarak Düzce Teknoparkın gerçekleştirmek istediği projeler ve gelecek hedeflerinden de bahseden Yrd. Doç. Dr. Özkan Şahin, Önümüzdeki dönemde düzenleyeceğimiz eğitim ve etkinlikler, yeni hibe projeleri, Üniversite – Sanayi (ÜSİ) projeleri ile Fikri ve Sınai Mülkiyet Hakları (FSMH) ve akademik girişimcilik çıktılarının elde edilmesi hedeflenmektedir. Gerçekleştirilen faaliyetler sonucu yaşanan kapasite artışı ile ulusal ve uluslararası projelerde yer alan akademisyen sayıları ve proje bütçelerinin artması, kamu destekli ya da sanayi tarafından finanse edilerek yapılacak olan ÜSİ Ar-Ge proje sayılarının artırılması ve bu proje sonuçlarından teknoloji transferi için girdi oluşturacak çıktıların elde edilmesi de hedeflenmektedir. dedi.

Kuluçka Merkezi, Prototiplendirme Laboratuvarı, Yüksek Standartlı Ofisler
FSMH portföyünün ticarileşme potansiyeline ve ekonomik kazanca dönüşme yollarına odaklanacaklarını dillendiren Şahin, Buluş sahiplerinden TRL seviyesini yükseltmeyi amaçlayanlar, üniversitede ilgili araştırmacılar ile eşleştirilerek FSMH başvurularında ortak hak sahipliği veya know-how transferi olanakları değerlendirilecektir. Özellikle Üniversitemizin Bölgesel Kalkınma Odaklı İhtisaslaşma Programı kapsamında ‘Sağlık ve Çevre alanındaki Ar-Ge çalışmalarına yönelik ÜSİ, FSMH ve akademik girişimcilik temalı etkinliklere ağırlık verilecektir. DÜSİMERin yürüttüğü COSME-EEN projesi ile entegre çalışılarak, üniversiteye ve bölgedeki KOBİlere proje geliştirme imkanları sağlanacaktır. Kuluçka Merkezi kapsamında girişimciliğe yönelik yılda iki kez açılacak olan Ön Kuluçka Programı ile özellikle akademik girişimcilerin proje sahibi ve proje danışmanı olduğu iş fikirlerinin projelendirilmesi, olgunlaştırılması ve ticari başarıya ulaşması yönünde verilen destekler arttırılacaktır. Yeni Teknopark hizmet binasında Teknoloji Transfer Ofisi hizmetlerine ek olarak Kuluçka Merkezi programı, prototiplendirme laboratuvarı ve daha yüksek standartlara sahip ofislerin cazibe oluşturması öngörülmektedir sözleriyle açıklamalarını sonlandırdı.

Güncelleme Tarihi: 05 Şubat 2018, 12:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5

banner12

banner38

banner4

banner37

banner39