Düzce Üniversitesi Konferans Düzenlendi

İHA ve SAR verileri ile heyelan izleme konferansı düzenlendi

Düzce Üniversitesi Konferans Düzenlendi

Düzce Üniversitesi Orman Fakültesi tarafından düzenlenen Konferanslar Serisi kapsamında İHA ve SAR Verileri İle Heyelan İzleme konusu ele alındı.
Orman İnşaatı Jeodezi ve Fotoğrometri Anabilim Dalından Arş. Gör. Remzi Ekerin sunum yaptığı etkinliğe; Fakülte Dekanı Prof. Dr. Haldun Müderrisoğlu, Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Necmi Aksoy ve öğretim elemanları katılım sağladı.
İnsansız Hava Araçları (İHA) ve Sentetik Açıklıklı Radar (SAR) sistemlerini anlatan Arş. Gör. Remzi Eker; uzaktan algılama verilerinin, jeoloji, doğal kaynak, arazi örtüsü tespiti ve arazi yönetim planları için önemli bir veri kaynağı oluşturabildiğini belirterek, bu sistemler sayesinde insan hayatını riske atmadan analiz ve durum tespiti konusunda gerçekçi bilgilere ulaşılabildiğini vurguladı.
İnsansız hava araçlarıyla yapılan çalışmalarda, arazi durum tespiti yapmak için yer kontrol noktaları oluşturulduğunu ve bölgede kayma olup olmadığının tespit edildiğini söyleyen Remzi Eker, orman yolları yapılırken heyelan duyarlılık haritası çıkarıldığını belirterek bu sistemlerle yol güzergâhlarının doğaya ve insana zarar vermeden belirlenebileceğinin altını çizdi.
Ülkemizde bugüne kadar heyelanla ilgili yeterli çalışma yapılmadığını belirten Arş. Gör. Remzi Eker, bu alanda çalışma yapan bilim insanı sayısının oldukça az olduğuna işaret ederek konu hakkında daha fazla çalışma yapılması gerektiğinin önemine değindi.
Konferans sonunda Düzce Üniversitesi Orman Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Haldun Müderrisoğlu tarafından başarılı çalışmaları ve sunumu için Arş. Gör. Remzi Ekere teşekkür belgesi takdim edildi.

haber

haber

 

 
Güncelleme Tarihi: 15 Haziran 2017, 08:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5

banner41

banner47

banner4

banner46

banner48