Düzce Üniversitesi'nden Adige Dil günü...

Düzce Üniversitesi'nden Adige Dil günü programı

Düzce Üniversitesi'nden Adige Dil günü...

Düzce Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Çerkez Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı tarafından düzenlenen Adige Dil Günü Programı İstiklal Konferans Salonunda gerçekleştirildi.
Programda, ilk Çerkez alfabesini ve kitabını hazırlayan eğitimci ve dilbilimci Bersey Wumarın hayat hikayesi paylaşılarak Onun Çerkez diline ve kültür hayatına yaptığı katkılar anlatıldı.
Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Düzce Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Kafkas Dilleri ve Kültürleri Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Fehmi Altın, günün anlam ve önemine değindiği konuşmasında, 14 Mart Çerkez Dil Gününü kutlayarak programa emek veren ve katkı sağlayan herkese teşekkür etti.
Programın açılışında konuşan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İlhan Genç, Düzce Üniversitesinin Kafkas Dilleri ve Kültürleri Bölümünü açarak Türkiyede bir ilki gerçekleştirdiğini söyledi. Bu bölümünün açılmasında yoğun emek harcayan Düzce Üniversitesinin Kurucu Rektörü Prof. Dr. Funda Sivrikaya Şerifoğlu ve Adige Devlet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Rashid Khunagova teşekkür eden Prof. Dr. İlhan Genç, bölümden mezun olan öğrencileri Halk Eğitim Merkezlerinde öğretmenlik yaparken görmekten dolayı da gurur duyduğunu ifade etti.
Davetli konukların konuşmalarıyla devam eden programda, Düzce Üniversitesi öğrencileri Çerkez dilinde şiir ve şarkılar söyleyerek programa renk kattı. Adige Cumhuriyeti Devlet Tiyatro Sanatçısı Kukan Muratın tek kişilik oyununun sergilendiği etkinlikte, Çerkez kültürüne ait folklor gösterileri de ilgi ve beğeniyle takip edildi.
Adige Dil Günü Programı, Çerkez dili ve kültürüne katkı yapanlara teşekkür belgelerinin takdim edilmesiyle son buldu.

haber

haber

haber

haber

Güncelleme Tarihi: 17 Mart 2018, 07:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5

banner41

banner47

banner4

banner46

banner48