Düzce'de "2025'te Türkiye Fındığının Yeri" toplantısı

Düzce'de "2025'te Türkiye Fındığının Yeri" toplantısı

Düzce'de "2025'te Türkiye Fındığının Yeri" toplantısı

DÜZCE - Düzcede düzenlenen 2025te Türkiye Fındığının Yeri toplantısında, Fındık 2025 Sektör Raporunun Çevirisi ve Bölge Açısından Önemi çalışması üzerinden Türkiye ve Batı Karadenizdeki fındığın geleceği konusundaki rakamlar veriler ışığında masaya yatırıldı.

Düzce Ticaret Borsası tarafından, Ekonomi Bakanlığı ve Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) desteği ile yaptırılan araştırma sonuçlarının tartışıldığı 2025te Türkiye Fındığının Yeri toplantısı Düzce Ticaret Borsasının konferans salonunda gerçekleştirildi.

MARKA yetkilileri, borsaya kayıtlı fındık üreticileri ve proje ortaklarının katıldığı toplantıda, İngiliz bir araştırma firmasına yaptırılan Fındık 2025 Sektör Raporunun Çevirisi ve Bölge Açısından Önemi isimli çalışmanın sonuçları tartışıldı.

Çevirmen aracılığıyla katılımcılara aktarılan rapor üzerinden Türkiye ve Batı Karadenizdeki fındığın geleceği konusundaki rakamlar veriler ışığında ele alındı.

- Fiyatta karamsarlık gözükmüyor

Düzce Ticaret Borsası Başkanı Nurettin Karslıoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, güzel bir çalışmaya imza attıklarını söyledi.

Araştırma sonucundaki verileri gördüklerini belirten Karslıoğlu, Eksiklikleri ve bizim açımızdan söylenmesi gerekenleri söyledik. Bilgilerimizi de aktararak katılımcılarla güncel fındığın konumundan bahsettik. Projenin detaylarında, 2025 yılında fındık tüketiminin yüzde 80 oranında artış göstereceği bulunuyor. Dünya tüketimi artarsa Türkiyenin üretiminin de artması gerekir çünkü dünyada o kadar ürün yok. Beklentimiz bu. ifadelerini kullandı.

Karslıoğlu, araştırma sonucunda fındık fiyatı konusunda bir karamsarlığın bulunmadığını belirterek, Fındıkta tüketimin artması, dünya üretiminin de çok artmayacak olması ekonomik değerinin yükseleceğini gösteriyor. Fiyat olarak da yılların rekoltesine göre değişiklik olacaktır. Fiyatta karamsarlık gözükmüyor. değerlendirmesinde bulundu.

haber

haber

Güncelleme Tarihi: 20 Aralık 2017, 13:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5

banner41

banner47

banner4

banner46

banner48