Düzce'de gök bilim şenliği

Düzce'de gök bilim şenliği

Düzce'de gök bilim şenliği

Düzcede görev yapan 114 öğretmen uzmanlardan astronomi eğitimi aldı. Düzce Bilim Sanat Merkezi tarafından organize edilen 1. Gök Bilim Şenliği kapsamında Erguvan tesislerinde teleskoplar kuruldu, öğretmenler Ay ve Jüpiteri net bir şekilde gözlemleme fırsatı buldu.
Bilim Sanat Merkezi Müdürü Kenan Göktepe Düzcenin Türkiye genelinde astronomi eğitimin verildiği 14. il olduğunu hatırlatarak Şanslı olduğumuzu düşünüyorum dedi.
11 kişilik bilim kurulundan oluşan kadronun Düzcede görev yapan 114 öğretmene astronomi eğitimi verdiğini kaydeden Göktepe etkinlikle ilgili şu bilgileri aktardı: 2 - 4 Haziran tarihleri arasında Düzcede başlattığımız bu projeyle Astronomi öğretmen seminerleri adını verdiğimiz 1. Gök Bilim Şenliğini yapmış oluyoruz. Bu çalışmaya Düzcede görev yapan 114 öğretmenimiz katıldı. Alanında uzman 4 tane profesör, 1 doçent, 1 yardımcı doçent ve 2 doktor, teleskop yapım ustalarıyla birlikte 11 kişilik bir bilim kurulu projeyi yürütüyor. Faaliyetimiz Kültür Merkezinde gerçekleşiyor. Gündüz güneş gözlemleri yapılıyor, atölye çalışmaları sürüyor.
Erguvan Tesislerinde gerçekleştirilen gece gözlemine katılımın yoğun olduğunu vurgulayan Göktepe şenliğin ilerleyen yıllarda da devam etmesini planladıklarını dile getirerek Bu etkinlik sonunda tüm öğretmenlerimiz astronomi eğitimlerini alarak programı tamamlamış olacaklar. Okullarında okuttukları fen, fizik, coğrafya derslerinde burada öğrendiklerini öğrencilerine aktaracaklar. Hedefimiz 68 bin öğrenciye öğretmenleri aracılığı ile ulaşmak. Hocalarımız gönüllü. İstanbul Üniversitesi, Akdeniz Üniversitesi, Ege Üniversitesi ve Ankara Üniversitesinden alanında duayen olmuş hocalarımız. Hiç bir ücret talep etmeden çalışıyorlar. Erguvan tesislerinde gece gözlemlerini yaptık. Jüpiter ve ayı net bir şekilde görüntüledik. 3 teleskopla gözlemlerimizi gerçekleştirdik. Şenlik Pazar günü sertifika töreni ile sona erecek. Yüksek bütçeli ve sponsorlar aracılığı ile yürütülen bir proje. Ayrıca Düzce Valiliğimiz, Belediye Başkanlığımız ve Milli Eğitim Müdürlüğümüz bizi destekliyor. Şenliğin önümüzdeki yıllarda devam etmesini planlıyoruz. Ramazan ayı olmasına rağmen katılım güzel diye konuştu.
Göktepe, Düzcenin Türkiye genelinde astronomi eğitimin verildiği 14. il olduğunu belirterek Bu ekip astronomi eğitimleri adı altında Türkiye genelinde bu faaliyetleri yürütüyor. Biz faaliyetin gerçekleştirildiği 14. iliz. Bu anlamda şanslı olduğumuzu düşünüyorum dedi.

haber

haber

Güncelleme Tarihi: 03 Haziran 2017, 07:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5

banner41

banner47

banner4

banner46

banner48