Düzce'deki FETÖ/PDY davasında karar

Düzce'deki FETÖ/PDY davasında karar

Düzce'deki FETÖ/PDY davasında karar

DÜZCE - Düzcede, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) üyeliği suçlamasıyla yargılanan, aralarında eski Düzce Cumhuriyet Başsavcısı Ekrem Yiğitin de yer aldığı 12si tutuklu 45 sanığın, 1 yıl 15 gün ile 8 yıl 1 ay 15 gün arasında değişen hapis cezasına çarptırılmasına, tutuksuz 3 sanığın beraatına karar verildi.

Düzce 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından özel olarak hazırlanan salondaki karar duruşmasına, tutuklu sanıklar, bazı tutuksuz sanıklar ile avukatları ve yakınları katıldı.

Tutuklu sanık eski Düzce Cumhuriyet Başsavcısı Ekrem Yiğit, savunmasında dosyada hakkında somut bir delil olmadığını öne sürerek, Mahkeme bana somut delili olan bir soru sormadı. Benim suçum ne diyorum? kimse bana cevap vermiyor. Suçsuzum. Hukuk, eşit uygulandığında hukuktur. Hakkımda bir şey bulunamadığı için buraya kadar gelindi. Bunu takip edeceğim çünkü öğrenmek istiyorum. Hukuk intikam aracı olarak kullanılmasın. diye konuştu.

Mahkeme Heyeti Başkanı Ferhan Acar, dosya kapsamında tutuklu olan sanıklar Uğur Büyük ve Üzeyir Akarsunun adına kayıtlı telefonlarında, örgütün gizli haberleşme programı ByLock kaydının tespit edildiğini belirterek, program üzerinden yapılan yazışmaları okudu.

Bu sırada fenalaşarak baygınlık geçiren sanık Akarsuya duruşma salonunda bulunan görevliler tarafından müdahale edildi. Akarsu, bir süre sonra kendine geldi.

Diğer sanıklar ise savunmalarında haklarındaki suçlamaları kabul etmeyerek, beraat ve tahliyelerini istedi.

Sanık avukatları da müvekkillerinin suçsuz olduğunu öne sürerek, tahliyelerini talep etti.

- Eski başsavcı tahliye edildi

Duruşmaya verilen aranın ardından mahkeme heyeti, tutuklu sanıklardan Ekrem Yiğitin terör örgütüne yardım suçundan 3 yıl 1 ay 15 gün ile cezalandırılmasına ve tahliye edilmesine karar verdi.

Heyet ayrıca, terör örgütü üyeliği suçundan 4 ila 7 yıl arasında değişen hapis cezasına çarptırılan tutuklu sanıklar Bünyamin Yeşil, Murat Gündoğan, Dursun Kıran, Uğur Büyük, Mustafa Kuzu, İsmail Durmaz ve Mustafa Kumun tutuklu bulundukları süre gözetilerek tahliyelerine hükmetti.

Mahkeme heyeti, tutuklu sanık Yusuf Karsın terör örgütü üyeliği suçundan 8 yıl 1 ay 15 gün, Yusuf Kızıltoprak, Ramazan Dinçer ve Üzeyir Akarsunun terör örgütü üyeliği suçundan 7 yıl 6 ay hapisle cezalandırılmasına ve tutukluluk hallerinin devamına karar verdi.

Davada tutuksuz yargılanan Ali Tozcunun anayasayı ihlal suçundan beraatına, birleşen dava dosyasının reddine ve 3 yıl 1 ay hapis cezasına; Mehmet Akif Aytanın 3 yıl 1 ay 15 gün, Recep Danışın 1 yıl 6 ay 22 gün, Osman Kaplanın 1 yıl 6 ay, Yusuf Selim Karakaşın 1 yıl 15 gün, Nur Şahinin 4 yıl 2 ay hapis cezasına çarptırılmasına, Ahmet Turmuş, Yasin Doğan, Atilla Erkalip, Suat Albayrak, Ramazan Arslan, Cengiz Keskin, Fatih Tanrıver, Muhammet Emin Topal, Eyüp Demir, Emrullah Fatih Yılmaz, Metehan Koç, Şükrü Aycı, İsmail Şentürk, Aziz Altun, Selim Güzel, Hamza Yılmaz, Emre Sülü, Kazın Binbir, Yaşar Bengi, Serhat Cinoğlu, Ömer Oğuz, İsmail Kadakal, İsmail Birinci, Merve Bayraktar, Tuğba Gül Uzun, Fatma Kars ve Hatice Turmuşun terör örgütüne yardım suçundan 2 yıl 1 ay hapisle cezalandırılmalarına ve tahliyelerine karar verildi.

Mahkeme heyeti ayrıca tutuksuz yargılanan Mehmet Demirel, Merve Sude Yılmaz ve Funda Bozun beraatlarına hükmetti.

İddianamede şüpheliler hakkında, TCKnın 314/2 maddesi gereğince silahlı terör örgütüne üye olmak suçundan 5 yıldan 10 yıla kadar hapis cezası isteniyordu.

Güncelleme Tarihi: 27 Temmuz 2017, 22:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner44

banner41

banner47

banner45

banner46

banner48