FETÖ davasında 2'si tutuklu 6 sanığın yargılanması

FETÖ davasında 2'si tutuklu 6 sanığın yargılanması

FETÖ davasında 2'si tutuklu 6 sanığın yargılanması

DÜZCE - Düzcede, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanmasına (FETÖ/PDY) üye oldukları iddiasıyla haklarında dava açılan 2si tutuklu 6 sanığın yargılanmasına başlandı.

Düzce 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, silahlı terör örgütüne üye olmak suçlamasıyla haklarında dava açılan, aralarında KHK ile meslekten ihraç edilen öğretmenler ile bir doktorun da bulunduğu 2si tutuklu 6 sanık ile avukatları ve yakınları katıldı.

Sanık S.Ö, savunmasında, öğretmenlik hayatı boyunca örgütle bağlantısı olmadığını savundu.

Yaklaşık 15 aydır tutuklu bulunduğunu kaydeden S.Ö, Bank Asyadaki para hareketlerinin örgüt talimatı ile alakası yoktur. Daha önce 4-5 banka ile ilişkim oldu, bunların içinden sadece Bank Asya ile davalık oldum. Araba satışı dolayısıyla para yatırdım, 4-5 liralık bir kesinti yüzünden bankaya dava açtım. diye konuştu.

Sanık S.Ö, ev aramasında bulunan FETÖ ile iktisatlı olduğu gerekçesi ile kapatılan Işık Yayınlarına ait kitapların kendisine ait olmadığını savunarak, 45 yaşıma kadar hiçbir kitabı, hangi yayın evine ait olduğuna bakarak almadım. Bu kitaplar Peygamber Efendimizin hayatını anlatan kitaplardır. dedi.

Mahkeme Başkanı Ferhan Acarın, Konuşmalarına göre bu olayda kasıt olduğunu düşündüğün anlaşılıyor, polisler kasıtlı olarak mı yaptı yani? sorusuna ise sanık, Kimsenin günahına girmek istemem ama benim bir bilgim yok. yanıtını verdi.

Tutuklu sanık Y.E.E. de hakkındaki örgüt üyeliği suçlamasını kabul etmeyerek, Gözaltına alınmadan önce evim arandı, aramalarda örgütle alakalı hiçbir bilgi ya da belge çıkmadı. ByLock programının veri tabanında ismim geçtiği için tutuklandım. Avukatım da araştırdı, kullanmadığım belgelendi, dosyaya konuldu. Bu programı telefonuma yüklemedim, kullanmadım. şeklinde konuştu.

Mahkeme heyeti, sanıkların imaj raporlarının beklenmesine, sendika üyeliklerinin giriş çıkış tarihlerinin sorulmasına, tutuklu sanıkların adli kontrol ve yurt dışına çıkış yasağı şartıyla tahliye edilmesine hükmederek, duruşmayı 1 Mayıs 2018 tarihine erteledi.

- İddianame

Düzce Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, silahlı terör örgütüne üye olmak suçlamasıyla haklarında dava açılan, aralarında KHK ile meslekten ihraç edilen öğretmenler ile bir doktorun da bulunduğu 6 sanık hakkında, 5 yıldan 10 yıla kadar hapis cezası talep ediliyor.

Güncelleme Tarihi: 07 Aralık 2017, 13:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner44

banner41

banner47

banner45

banner46

banner48