Görme engelli "Şen Bakkal"ın şaşırtan hafızası

Görme engelli "Şen Bakkal"ın şaşırtan hafızası

Görme engelli "Şen Bakkal"ın şaşırtan hafızası

DÜZCE - ÖMER ÜRER - Çocuk yaşta geçirdiği kaza sonucu görme yetisini kaybeden ve 1970ten bu yana çalıştırdığı küçük bakkal dükkanında ekmek parasını kazanan Kemal Şen, dükkanındaki ürünlerin yerini kolaylıkla bulmasıyla dikkati çekiyor.

Düzcenin Gölyaka ilçesine bağlı Güzeldere köyünde yaşayan ve 6 yaşındayken bulduğu yol açma çalışmalarında kullanılan dinamit kapsülünün patlamasıyla görme yetisini ve 3 el parmağını kaybeden Şen, hayattan kopmayıp küçük yaşlarda bakkal dükkanı işletmeye başladı.

Neşeli tavırları ve sevecen kişiliği ile soy ismiyle uyumlu bir hayat süren ve zamanını 10 metrekarelik Şen Bakkal ismini verdiği ekmek teknesinde geçiren 61 yaşındaki Kemal Şen, dükkanına bitişik evinde eşi ve 7 çocuğu ile azmiyle kazandığı hayatının huzuru içerisinde yaşamını sürdürüyor.

Dükkanındaki ürünlerin yerini yıllardır değiştirmeyen ve müşterilerin istediği malzemeleri raflarda çabucak bulan Şen, hafızasıyla dikkati çekiyor

Şen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, köyde yapılan yol çalışması sırasında kullanılan dinamit kapsülünü oyuncak zannettiğini ve ani bir patlama sonucu görme yetisini kaybettiğini söyledi.

Küçük yaşlarda gözlerini kaybetmesine rağmen hiçbir zaman mücadelesini bırakmadığını anlatan Şen, Nasip böyle yaşamakmış. Hamdolsun Allahıma ne arzu ettiysem bana onu verdi. Mal, mülk, eş, dost, akraba her şey yeterince var. Şükürler olsun. dedi.

Kemal Şen, 6sı erkek 7 çocuğuna 1970den bu yana işlettiği 10 metrekarelik dükkanında elde ettiği gelirle baktığını aktararak, şunları kaydetti:

Bu işi 10 yılı aşkın kendimi alıştırmak amaçlı yaptım. Daha sonra kazanç kapım bu olunca devlete vergimi veren bir esnaf oldum. Dükkanıma özel bölümler yaptım. Kimse içerideki ürüne ben görmeden ulaşamasın diye kapılar koydum. Ne istenirse her şeyin yerini bildiğim için veriyorum.

Gözleri görmediği halde satacağı ürünlerin yerlerini hiç şaşırmadan bulabildiğini belirten Şen, sözlerini, Yıllardır bu dükkanın içindeyim. Malzemelerin yerini değiştirmeden o şekilde yerleştiriyorum. Gözleri gören biri, benim koyduğum yerde istenilen ürünü bulamaz. Elimden her iş gelir. diye tamamladı.

Güncelleme Tarihi: 18 Temmuz 2017, 08:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner44

banner41

banner47

banner45

banner46

banner48