Ramazan'da balık tüketin

Akçakoca Su Ürünleri Kooperatifleri Birliği Başkanı Mustafa Karakaş Ramazan aylarında balık tüketiminde azalma olduğunu tüketimdeki azalmanın balık fiyatına da yansıdığını söyledi.

Ramazan'da balık tüketin

Akçakoca Su Ürünleri Kooperatifleri Birliği Başkanı Karakaş, avlanma yasağından dolayı şu an avcılığın sadece kıyı balıkçıları tarafından yapılabildiğini anımsatarak, Av yasağı olmasından dolayı büyük teknelerle avcılık yapılamıyor. Kıyı balıkçılarımız dip ağlarıyla ne avlarlarsa vatandaş onu tüketmek zorunda. Dolayısıyla ramazan öncesi arz talep dengesini korumak adına balık fiyatları genellikle yüksek seyrediyordu. Çünkü tüketim fazla av az idi dedi.
Ramazan ayı balık fiyatlarını düşürdü
Ramazan ayının başlamasıyla tüketimin azaldığını hatırlatan balıkçılar fiyatları düşürmek durumunda kaldığını vurguladı. Karakaş, şöyle devam etti: Ramazan ayında balık tüketiminde diğer aylara oranla azalma yaşanıyor. Mezgit ve barbunya gibi balıklar da biraz bollaşınca fiyatlar yüzde 50 civarında düştü. Bunu doğal karşılamak gerekir. Sonuçta fiyatlar arz talep dengesine göre değişiyor. Şu an ramazan ayındayız ve tüketim azaldı. Özellikle mezgit ve barbunya gibi balıklarda biraz ağlara fazla takılmaya başlayınca arz fazlası balık oluşuyor. Balıkçı arkadaşlarımız bu dengeyi kurabilmek adına zorunlu da olsa fiyatları düşürüyorlar.
Vatandaşımız ramazanda da balık tüketsin
Vatandaşlardan diğer aylarda olduğu gibi ramazan ayı içerisinde de balık tüketmelerini isteyen Karakaş , özellikle denize kıyısı olan illerde balığın sofralardan eksik kalmaması gerektiğini kaydetti.
Karakaş, Zaten uzmanlarda ramazan ayında balık tüketimine devam edilmesi gerektiğini söylüyorlar. Bizim vatandaşlarımızdan isteğimiz sofralarından balığı eksik etmesinler. Taze balık insan sağlığı açısından önem arz eder. Bu bilimsel olarak ortaya konmuştur. Fiyatlar böyle düşmüş iken vatandaşlarımız mutlaka balık tüketsin ifadesini kullandı.
Çinekop 30, İstavrit 20,Mezgit 20 , Barbun 25,İskorpit 10 ,Çupra tane 8 ,Alabalık3.5 TLden satışa sunuldu

haber

haber

haber

Güncelleme Tarihi: 05 Haziran 2017, 09:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5

banner41

banner47

banner4

banner46

banner48