Tarımsal atıklar geri kazanılacak

DÜZCE ÜNİVERSİTESİNİN GİRİŞİMLERİ İLE TARIMSAL ATIKLARDAN KATMA DEĞERİ YÜKSEK “ODUN SİRKESİ” ÜRETİMİ KONUSUNDA İŞ BİRLİĞİ SÖZLEŞMESİ İMZALANDI.

Tarımsal atıklar geri kazanılacak

DÜZCE(İHA) – Düzce Üniversitesinin girişimleri ile tarımsal atıklardan katma değeri yüksek “Odun Sirkesi” üretimi konusunda iş birliği sözleşmesi imzalandı.

Düzce Üniversitesi, Düzce İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Düzce’de Kurulu GP-TECH firması arasında, tarımsal atıklardan katma değeri yüksek “Odun Sirkesi” üretimi konusunda iş birliği sözleşmesi imzalandı.

Düzce Üniversitesi’nin ihtisaslaşma sürecinde iş birliği sözleşmesi imzaladığı firma, kentte toplam yatırım bedeli 20 milyon Euro olan ve 5 Milyon Euro’luk kısmı tamamlanan üretim alanında, hali hazırda tarımsal atıklardan odun kömürü de dahil olmak üzere çeşitli ürünler üretmekte. İmzalanan sözleşme ile biyokütleden elde edilecek odun sirkesinin, tarımsal üretimde organik gübre olarak kullanımına yönelik iş birliği yapılması planlanıyor. Odunun kömüre dönüştürülmesi için uygulanan proliz işlemi sırasında ortaya çıkan bir ürün olan odun sirkesi, tarım ve hayvancılıkta oldukça geniş bir kullanım alanına sahip. Ülkemizde büyük çaplı ve lisanslı üreticisi olmayan odun sirkesi, ülkemizin tamamen dışa bağımlı olduğu bir üründür. İmzalanan sözleşme ile fabrikanın üretim alanında Düzce Üniversitesi’nin Ar-Ge desteği, Düzce İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün tarımsal alan desteğiyle önce pilot ölçekli, sonra da tam ölçekli odun sirkesi üretimi yapılacak.

Planlanan tesisin tamamlanması durumunda, Düzce Üniversitesi desteğiyle dünyanın en büyük kapasiteli odun sirkesi üretim tesisi Düzce’de kurulmuş olacak.

Güncelleme Tarihi: 04 Haziran 2020, 14:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5

banner41

banner47

banner45

banner46

banner48