Vali, belediye başkanı, rektör ve kadınlar yaylada ot topladı

Vali, belediye başkanı, rektör ve kadınlar yaylada ot topladı

Vali, belediye başkanı, rektör ve kadınlar yaylada ot topladı

5-6 Mayıs tarihinde yapılacak olan Düzce Otları Tyche Festivali öncesinde protokol ve vatandaşlar yaylalarda kaldirik, ısırgan gibi otlar topladılar.
Düzce Valiliği ve Düzce Belediyesi Düzcenin tanıtımı için çalışmalarını sürdürürken Mayıs ayında yapılacak Ot Festivali için şimdiden hazırlıklar başladı. Hafta sonu için Düzceye gelen Bloggerler de kentin doğal güzelliklerini fotoğraflıyorlar.
Düzce Valisi Dr. Zülkif Dağlı, Düzce Belediye Başkanı Dursun Ay ile eşi Nursel Ay, Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, Düzce Belediyesi Kent Konseyi Kadın Başkanı Ulviye Dikmen ve Meclisi üyeleri hep birlikte ot toplamak için bir araya geldiler.
Vali Dr. Zülkif Dağlı Düzcenin yeterince tanınmadığını belirterek Şükredilecek bir yerde yaşıyoruz. Düzce ilimizin yüzde 52si orman alanı, kalanı su, Melen havzasındayız İstanbulun içme suyunun büyük bir bölümü buradan gidiyor. Ancak Düzcenin yeterince tanınmadığını biz arkadaşlarımızla hep konuşuyoruz. İstanbul ile Ankaranın dibinde, 2 saat uzaklıkta bir konumdayız, Batı Karadenizin en güzel en can alıcı yerleri hepsi burada. Batı Karadenizin tek antik tiyatrosu Düzcede, Roma Döneminden kalmış. Biz aslında 25-30 milyona hitap eden geniş kitle bir nüfusun ve her hafta sonu biz nereye gidelim diye düşünen büyük bir nüfus kitlesinin ortasındayız. Herkesi Düzceye davet ediyoruz dedi.
Belediye Bakanı Dursun Ay, Düzcenin doğa harikası bir il olduğunu belirterek Ankara ile İstanbulun ortasında olan Düzcemiz görüldüğü gibi cennet bir ilimiz. Şu anda ot toplamaya geçeceğiz. Bütün vatandaşlarımızı Düzceye bekliyoruz ifadelerinde bulundu. Ardın ise Düzcede toplanan otların birkaç tanesi hakkında bilgiler veren Başkan Ay, Üniversitemiz bu otları tamamen bilimsel olarak değerlendirecektir dedi.
Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakarda geleneksel tamamlayıcı tıp alanında da Düzce Üniversitesinin ihtisaslaştığını çerçevede değerlendirileceğini söyledi.
Rektör Çakar, Düzceli olarak tarafsız olmak mümkün değil. Bizim memleketimiz çok güzel. Tarihiyle, coğrafyasıyla, yeşiliyle, mavisiyle 20 kilometre karenin içinde yeşili, maviyi, yaylayı, gölü, denizi her şeyi bir arada görebileceğiniz bir coğrafyada yaşıyoruz dedi.
Düzce Belediye Kadın Meclisi Başkanı Ulviye Dikmen, tarihten gelen bereketle bu günkü bereketi harmanladıklarını belirterek bu bereketi Düzce Otları Tyche Festivali adı atında etkinlikle kutladıklarını söyledi. 4-5-6 Mayıs tarihlerinde yapılacak olan festivalin çok renkli görüntülere sahne olacağını söyleyen Dikmen, Bu yıl dördüncüsünü düzenleyeceğimiz festival sayesinde bilmediğimiz tanımadığımız yenilebilir otları tanıdık. 700e yakın ot çeşitliliği var, 71 endemik otumuz var. Bunun için ben doğaya teşekkür ediyorum, bu kadar güzel nimeti bize sunduğu için. Hepimiz el vererek bu festivali yapıyoruz ve herkesi festivalimize davet ediyoruz dedi.
Konuşmaların ardından ise doğada bu dönemde kendiliğinden yetişen otlar toplandı.

haber

haber

haber

Güncelleme Tarihi: 15 Nisan 2018, 07:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner44

banner41

banner47

banner45

banner46

banner48