Yarım Asırlık Koleksiyonunu Düzce Üniversitesi'ne Armağan Etti

Yarım Asırlık Koleksiyonunu Düzce Üniversitesi'ne Armağan Etti

Yarım Asırlık Koleksiyonunu Düzce Üniversitesi'ne Armağan Etti

Ülkemizin tarih alanında yetiştirdiği önemli bilim insanları arasında yer alan Prof. Dr. Enver Konukçu, yarım asra dayanan birikimlerinin yer aldığı kitap, belge ve farklı eserlerden oluşan büyük koleksiyonunu Düzce Üniversitesine armağan etti.
Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesinde en uzun görev yapan öğretim üyesi olarak önemli katkılar sunan, ayrıca Hindistan ve Amerikada tarih alanındaki çalışmalarıyla tanınan Prof. Dr. Enver Konukçu, birçok konuya ışık tutuğu makale, bildiri ve bilimsel çalışmaları ve yetiştirdiği binlerce lisans ve lisansüstü öğrencisiyle tarih alanında ülkemize önemli hizmetlerde bulundu.
35 bin kitap belge ve özel arşiv artık Düzce Üniversitesinde
Kendisi de Düzceli olan ve Düzce ile ilgili çok sayıda makale ve bildirisi de bulunan değerli bilim insanı Prof. Dr. Konukçu, kendisine ait olan kitap, belge, makale ve bilimsel çalışmalar, yurt içinden ve yurtdışından edindiği kitaplar ile içinde birçok nadide eserin de yer aldığı yaklaşık 35 bin eserden oluşan koleksiyonunu Düzce Üniversitesine bağışladı.
Düzce tarihi ile ilgili önemli çalışmalara da imza atan Prof. Dr. Enver Konukçu, Düzce Valiliği tarafından yayımlanacak olan Düzce Tarihi isimli kitabın da temel kaynağını oluşturuyor. Prof. Dr. Konukçunun kaleme aldığı 50 yıllık bilgi ve belgelerden oluşan kitabın editörlüğünü Düzce Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Fatih Özçelik yapıyor. 13 klasör bilginin elektronik ortama aktarılarak hazırlandığı kitap ile Düzcenin 1323ten 1923e kadar olan dönemi gün yüzüne çıkarılması hedefleniyor.
Düzce ve Düzce Üniversitesi mensupları için bir hazine niteliğinde olan 35 bin eser koleksiyonunu Düzce Üniversitesine armağan eden Prof. Dr. Enver Konukçuya teşekkür eden Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, bağışlanan eserlerin Üniversite çatısı altında gelecek nesillere aktarılacak olmasından memnuniyet ve onur duyduklarını ifade etti. Prof. Dr. Enver Konukçunun tarih alanında birçok başarılı çalışma gerçekleştiren duayen bir bilim insanı olduğunu belirten Rektör Çakar, Düzcenin kendisiyle gurur duyduğunu söyledi. Bu eşsiz eserlerin Düzceye ve ülkemize büyük ve önemli katkılar sağlayacağını vurgulayan Rektör Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, değerli bilim insanı Prof. Dr. Enver Konukçuyu davet ederek kendileri için plaket töreni yapılacağını dile getirdi.

Güncelleme Tarihi: 03 Ekim 2017, 08:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner44

banner41

banner47

banner45

banner46

banner48