Yığılcalı arıcılar bir ilki daha başardı...

Yığılcalı arıcılar bir ilki daha başardı

Yığılcalı arıcılar bir ilki daha başardı...

Düzce Üniversitesi Arıcılık Araştırma Geliştirme ve Uygulama Merkezinin (DAGEM) girişimleri sonucunda SBS Bilimsel Bio Çözümler Sanayi ile Yığılca BAL-KÖY Kooperatifi arasında propolis üretim sözleşmesi gerçekleştirildi.
Sözleşme imza törenine; DAGEM Müdürü Öğretim Üyesi Meral Kekeçoğlu, Müdür Yardımcısı Pınar Göç Rasgele, SBS Bilimsel Bio Çözümler Sanayi Genel Müdürü Aslı Elif Tanuğur Samancı ve Üretim Müdürü Taylan Samancı, BAL-KÖY Kooperatif Başkanı Nizamettin Kalaycı, Bal Üreticileri Birlik Başkanı Erdoğan Çıracı ve Yığılcalı arıcılar katıldı.
DAGEMin katkı ve destekleriyle imzalanan sözleşme ile propolis ve arı sütünün ilk defa ticari boyuttaki üretimi Yığılcalı arıcılar tarafından gerçekleştirilecek. Üretilen propolisler, SBS Bilimsel Bio Çözümler Sanayi tarafından satın alınarak kozmetik ve ilaç sektörüne yönelik ürün üretiminde değerlendirilecek. Böylece bölge arıcıları bal dışındaki diğer arı ürünlerinden de gelir elde etme imkanına kavuşacak.
İmzalanan sözleşme ile ilgili açıklamalarda bulunan DAGEM Müdürü Meral Kekeçoğlu, eşsiz arı ekotipi nedeniyle izole bölge ilan edilen Yığılcada, BAL-KÖY Kooperatifine üye olan arıcılar tarafından organik propolis üretimi yapılacağını belirtti. Kekeçoğlu, Ülkemiz, koloni sayısı ve toplam bal üretimi bakımından dünya ikinci sırada; ancak istatistiklere bakıldığında bal dışındaki propolis, arı sütü, polen, arı zehiri gibi diğer arı ürünleri ülkemizde ticari boyutta üretilmemektedir dedi.

haber

haber

Güncelleme Tarihi: 23 Mart 2018, 15:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5

banner41

banner47

banner4

banner46

banner48