Yüzlerce kişi 57'nci Alay Vefa Yürüyüşü'ne katıldı

Yüzlerce kişi 57'nci Alay Vefa Yürüyüşü'ne katıldı

Yüzlerce kişi 57'nci Alay Vefa Yürüyüşü'ne katıldı

Çanakkale Kara Savaşlarının 103üncü yıldönümü anma törenleri kapsamında Düzcede yüzlerce kişi 57nci Alay Vefa Yürüyüşü gerçekleştirdi.
Gençlik ve Spor Bakanlığı, Genelkurmay Başkanlığı, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü İzcilik Federasyonu organizasyonunda düzenlenen 57nci Alay Vefa Yürüyüşüne Düzcede yoğun katılım sağlandı. Cedidiye Camii önünden başlayan yürüyüş, Türk bayrağı ve pankartlar eşliğinde Şehitliğe kadar devam etti. Vatandaşlar yürüyüşe balkonlarından yaptıkları tezahüratlarla destek verdi.
Şehitlikteki program saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşının okunması ile başladı. Ardından şehitler için Kuran-ı Kerim okundu. Düzce İl Müftülüğü görevlisi Ömer Meydan günün anlam ve önemini belirten konuşmasında şu ifadelere yer verdi:
Çanakkaleyi ve şehitleri ne kadar övsek ne kadar anlatsak kıymetlerini anlatmış olamayız. Dünyanın en iyi hatibi olsanız da Çanakkaleyi anlatamazsınız. 57. Alayı anlatamazsınız. Buradaki mücadeleyi anlatamazsınız. Ancak kelamların en güzeli Kuran-ı Kerim ile bunu anlatabilirsiniz. Ayeti kerimede ‘Allah yolunda öldürülenlere ölüler demeyin. Bilakis onlar diridirler, lakin siz anlayamazsınız. denilmekte. Yeni başka bir Ayeti Kerimede Bilakis onlar diridirler; Allahın, lütuf ve kereminden kendilerine verdikleri ile sevinçli bir halde Rableri yanında rızıklara mazhar olmaktadırlar denilmekte. Dinimizde gidilip görülmesi gereken 3 mekan var. Bunlardan ilki Kabedir. Diğeri Mescid-i Nebevidir. Bir diğeri de Filistindeki Mescid-i Aksadır. Örfi din olarak bir Türk gencinin bir Müslümanın gitmesi gereken 4. yer de Çanakkaledir.
Meydan, konuşmasına şehitlere dua ederek son verdi. Programın sonunda şehit mezarlarına çiçek bırakıldı ve katılımcılara yarma çorbası ikram edildi.

haber

haber

haber

haber

Güncelleme Tarihi: 25 Nisan 2018, 11:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5

banner41

banner47

banner45

banner46

banner48