Ziraat Odası Başkanı Tavlı "Tek köklü fındık tuttu"

Ziraat Odası Başkanı Tavlı "Tek köklü fındık tuttu"

Ziraat Odası Başkanı Tavlı "Tek köklü fındık tuttu"

Gümüşova Ziraat Odası Başkanı Mafil Tavlı, Gümüşova İlçesinde tek köklü fındık denilen fındık ağacı cinsinin tuttuğunu söyledi. Tavlı bu sayede fındık üreticisinin işçi maliyetleri düşeceği gibi ayrıca fındık veriminin de artacağını bildirdi.
Fındık üretimi konusunda Dünya ile rekabet eden Türkiyede fındık üretiminin arttırılması için çalışmalar son hızı ile sürüyor. Daha önce Giresunda üretimi yapılan tek köklü fındık fidesi üretimi Gümüşova Ziraat Odaları tarafından da denendi ve fideler tutmaya başladı. Bu tek köklü fındık fideleri sayesinde üreticilerin hem işçilik maliyetleri düşecek hem de verim artacak.
Konuyla ilgili olarak bilgiler veren Gümüşova Ziraat Odası Başkanı Mafil Tavlı, Tek köklü fındık konusunda Bolu Sebende yetişen bir fındık cinsi var. Sebende yetişen fındık cinsini İtalyanlar bizden almışlar doku kültürü ile geliştirilmiş ve bunun üzerine bizim normal fındıkla aşılamışlar ve 1 dönümden 650 kilo verim alıyorlar. Yine Giresun Araştırma Enstitüsü tarafından yapılan deney çalışmalarında da 650 kilo verim alınmış. Biz Gümüşova Ziraat odaları olarak çiftçimizin önünü açmak düşüncesi ile bu sene bin 500 adet tek köklü fındık fidesi aşılama çalışmalarını başlattık. Bu yıl bin 500 kök fide üreteceğiz dedi.

İşçilik maliyetlerinden yüzde 40 tasarruf sağlanacak
Tavlı, tek köklü fındık ağacı sayesinde işçilik ücretlerinde yüzde 40a varan tasarruf sağlanacağını ifade ederek Bunun çiftçimize ne gibi faydaları var? Bu tek kök fındık fidelerinin dibinden filiz gelmediği için işçilik maliyetlerinde yüzde 40 tasarruf sağlamış olacak. Daha az masraf olacak. Budama derdi olmayacak, ışkın alma derdi olmayacak. Çiftçi daha az emekle daha çok verimi elde etmiş olacak şeklinde konuştu.

1 dönümden 650 kilogram fındık alınabilecek
Tavlı, tek köklü fındık sayesinde 1 dönümden 650 kilogram fındık alınabileceğine dikkat çekerek Normalde bizim fındık bahçelerimizde ki sorunlarda şu var. Aynı işçiliği yapıyorsunuz altını buduyorsunuz, dal kesiyorsunuz bir sürü dert var. 1 dönümden 650 kilo verim almak nerede? Gümüşovada ortalama 1 dönümden 150 kilo verim alınıyor. Ortalama 80 ile 125 kilo arasında verim alıyoruz. Ne olacak? Aynı dönüm yere işçilik yaptığında 650 kilo verim alınacak. Fındığını 6 liradan da 7 liradan da satsa cebine daha fazla para girecek. İşçilik düştüğü için parası cebinde kalacak. Dünyada ki fındık rekabetinde de önümüze kimse geçemeyecek. Dünya piyasası ile mücadele etmiş olacağız dedi.

Randıman da artıyor
Tavlı son olarak tek köklü fındık ağacı sayesinde randıman artışı da yaşanacağını belirterek Burada ki randıman bizim fındığımızdan daha başarılı oluyor. Şu anki fındık sisteminde fındık dipleri saçak gibi. Fındık ocağının etrafına yayılıyor. Çimi toprağın 20 santimetre altında kalıyor. En ufak kurakta fındık etkileniyor. Tek köklü fındıkta ise fındık kökü toprağın dibine indiği için kuraktan fındık etkilenmiyor ve daha başarılı oluyoruz şeklinde konuştu.

haber

haber

Güncelleme Tarihi: 17 Kasım 2017, 10:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner44

banner41

banner47

banner45

banner46

banner48