KPSS’den 10 bin 151 kişilik fetö temizliği

KPSS’den 10 bin 151 kişilik fetö temizliği

KPSS’den 10 bin 151 kişilik fetö temizliği

Ankara Savcısı Yücel Erkman,2010 KPSS’nin “Genel Yetenek” ve “Genel Kültür” sınavlarına ilişkin kritik biradım attı. Kamuya yerleştirilen ve sınav sorularını önceden elde ettiğibelirlenen 10 bin 151 kişinin listesi, memuriyetten atılmaları için Devlet PersonelBaşkanlığı’na bildirilecek

ÖSYM YürütmeKurulu, 2010 KPSS’de kopya çekildiği iddiaları üzerine, 17 Eylül 2010’datoplanarak, Eğitim Bilimleri Testi’nin iptaline karar verdi. Ancak GenelYetenek ve Genel Kültür sınavları iptal edilmedi. İptal edilen Eğitim BilimleriTesti’nden 100 ve üzeri soruya doğru cevap veren 3 bin 227 adaydan önemlibölümü, tekrarlanan sınava girmedi. Bu adaylar, Genel Yetenek ve Genel Kültürtestlerinden aldıkları puanla memur oldu.

‘SORULARIN SIZDIRILMASI SABİT’

Başsavcılıkbu sınava ilişkin soruş- turma başlattı. Bu soruşturma devam ederken, bir adayGenel Yetenek ve Genel Kültür sınavlarının iptali için dava açtı. Mahkemedavayı reddetti. Danıştay 12. Dairesi ise ret kararını bozdu. Yeniden yapı- lanyargılamada Ankara 1. İdare Mahkemesi, söz konusu 2 testi de geçen ay iptaletti. Kararda, soruların sınavdan günler öncesinde sızdırıldı- ğının sabitolduğu belirtildi.

150 BİN KİŞİ MEMUR OLDU

827 binkişinin katıldığı sınavdaki Genel Yetenek ve Genel Kültür sınavları sonuçlarınadayanarak takip eden yıllarda 150 bin kişi memur oldu. Sınavın iptalininardından bu kişilerin durumu da tartışılmaya başlandı. Cumhurbaşkanı TayyipErdoğan’ın “KPSS’nin tamamının iptali söz konusu değil, hak etmeyenlerayıklanacak” açıklamasının ardından gözler, Ankara Başsavcılı- ğı’nın yürüttüğüsoruşturmaya çevrildi. Derinleştirilen soruş- turmayı, 2010 KPSS’nin EğitimBilimleri Testi’nde kopya çekildiğini ortaya çıkaran Ankara Cumhuriyet SavcısıYücel Erkman yürütüyor. Erkman’ın talimatı ile matematikçi ve ölçmedeğerlendirme uzmanı 7 kişilik akademisyen bilirkişi ekibi, Genel Yetenek veGenel Kültür sınavlarına giren adayları mercek altına aldı. İlk etapta sınavda90 ve üzeri net yapan 81 bin 706 kişi tespit edildi. Ardından bilirkişiler, 81bin 706 kişinin cevap kâğıtlarını ve soru kitapçıklarını inceledi. İncelemede10 bin 151 kişinin sınav sorularını önceden elde ettiği saptandı.

MEMURİYETTEN ATILACAKLAR

Savcılığınhâlâ değişik kamu kurumlarında çalışan 10 bin 151 kişiyi, Devlet PersonelBaşkanlığı’na bildireceği öğrenildi. Bu isimlerin bildiriminden sonra kamu ileilişiklerinin KHK kapsamında kesileceği kaydedildi. Tespit edilen şüphelilerarasında TBMM ve MİT’ten isimler ile 80 kaymakam olduğu öğrenildi. Savcılıkkaynakları, “Şüpheli sayısı daha da artabilir” dedi.

Güncelleme Tarihi: 13 Ağustos 2016, 08:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5

banner12

banner38

banner4

banner37

banner39