6 BİN 538 ÖĞRENCİYE BURS VERDİ

6 BİN 538 ÖĞRENCİYE BURS VERDİ

gundemeregli.com-Maden İşçileri Eğitim ve Spor Vakfı 6. Olağan Mütevelli Heyeti Toplantısı, 16 Nisan 2014 tarihinde Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Başkanlar Kurulu Toplantı Salonu’nda yapıldı.

Vakfın Mütevelli Heyeti toplantısına GMİS Genel Başkanı Eyüp Alabaş, Genel Başkan Yardımcısı Satılmış Uludağ, Genel Sekreteri Behzat Cinkılıç, Genel Mali Sekreteri Muharrem Sarıçam, Genel Teşkilatlandırma ve Eğitim Sekreteri Osman Tutkun, şubeler yöneticileri ile mütevelli heyeti üyeleri katıldı.

Toplantının divan kurulu başkanlığını Behzat Cinkılıç, üyeliklerini ise Neşet Cebeci ile Necmettin Kapucuoğlu yaptı.

Toplantının açış konuşmasını yapan Maden İşçileri Eğitim ve Spor Vakfı Başkanı ve GMİS Genel Teşkilatlandırma ve Eğitim Sekreteri Osman Tutkun, çeşitli spor faaliyetlerine destekte bulunmalarının yanı sıra 2013-2014 ders dönemi itibariyle 6538 üniversite öğrencisine burs yardımı yapıldığını söyledi.

Tutkun şöyle konuştu:

“Öncelikle Maden İşçileri Eğitim ve Spor Vakfının kurucusu merhum Başkanımız “Şemsi Denizer’i rahmetle anarken, kendisine ve bizden önce görev yapan arkadaşlarımıza huzurlarınızda teşekkür ederim.

Vakfımızın amacı, 18. Dönem Toplu İş Sözleşmesinin 96. Maddesinin (a) bendinde ifade edilen 3289 sayılı yasa hükümleri çerçevesinde, Türkiye Taşkömürü Kurumu’nda çalışan üyelerimizin ve aile bireylerinin zihinsel, bedensel gelişmelerine katkıda bulunabilmek ve üniversite düzeyinde öğrenim gören aile bireylerine karşılıksız öğrenim yardımı vermektir. Ayrıca Türkiye Taşkömürü Kurumu’nda çalışmakta iken iş kazası neticesinde şehit olan madenci kardeşlerimizin üniversite öğrenimi gören aile bireylerine de burs verilmektedir.

1999 Yılının Aralık ayından itibaren burs vermeye başlayan Vakfımız, 2013-2014 ders dönemi itibariyle 6538 üniversite öğrencisine burs yardımı yapmıştır. Bu öğrencilerimizden, 2012–2013 ders dönemi sonunda 5524 öğrenci okullarından mezun olmuştur. 2013 yılı sonu itibari ile halen 1014 üniversite öğrencisi Vakfımızdan burs yardımı almaktadır. Vakfımız ayrıca madenci çocuklarının ve üyelerimizin eğitimsel alanda gelişmelerine katkıda bulunabilecek araştırma ve kültürel çalışmalarına da maddi ve manevi açıdan desteğini sürdürmekte olup, madenci çocuklarının eğitim gördüğü okullarımıza ayni ve nakdi yardımlar yapmaya devam etmektedir.

2014 Şubat ayı sonu itibari ile Türkiye Taşkömürü Kurumu’nda 9555 işçi çalışmaktadır. Vakfımıza ise sadece 7355 kişi üyedir. Bilindiği üzere Vakfımızın en önemli gelir kaynağı Türkiye Taşkömürü Kurumu’nda çalışan işçilerimizden elde edilen aidatlardır. Ancak son yıllarda bu kurumdan emekli olan işçilerimizin bir hayli yoğun olması ve burs taleplerinin her öğrenim döneminde devamlı artması, Vakfımızı mali açıdan olumsuz etkilemektedir. Ayrıca Kurumda çalışan yaklaşık 2200 kişinin muvafakat beyannamesi yok. Bu yüzden Vakfımıza üye değiller. Üye olmayan bu arkadaşlarımızın büyük bir kısmı Vakıfa üye iken sonradan istifa eden kişilerdir. Fakat Ders Dönemleri başlarken burs alabilmek için muvafakat beyannamesi imzalayarak üye oluyorlar. Daha sonrada yoğun baskılar neticesinde, Yönetim Kurulu kararı ile bu arkadaşlarımızın çocuklarına burs veriliyor.

Burs yardımları 2010-2011 Ders Döneminden itibaren aylık 65 TL olarak verilmektedir. Yönetim Kurulumuzca burs yardımlarını her öğrenim döneminde, yükseltmeyi düşündük Ancak yukarıda belirttiğim hususlar ve spor kulüplerinden, okullardan ve çeşitli spor kuruluşlarından gelen yoğun yardım taleplerini, yerine getirmemiz burs miktarını yükseltmemize engel olmuştur. Fakat Vakfımız her türlü olumsuzluklara rağmen ekonominin can damarı olan taşkömürünü üretmek suretiyle, Ülke ekonomisinin gelişmesinde rol oynayan madencilerimizin çocuklarının da, ülkemizin kalkınması ile ilgili her alanda başarılı olacağı inancı ile eğitim faaliyetlerine gereken önemi göstermeye devam edecektir.

Vakıf gelirlerinin tamamına yakın bölümü üniversite öğrencilerine burs olarak verilmesine rağmen spor faaliyetlerine imkanlarımız nispetinde devam edilmiştir. Bu faaliyet döneminde Vakfımızdan yardım talebinde bulunan ve Zonguldak, Bartın ve Karabük genelinde faaliyet gösteren amatör kulüplerimize, özellikle okullarımıza çeşitli spor dernekleri ve kuruluşlarına aynı ve nakdi yardımlar yapılmış olup, İlimiz dışında düzenlenen, basketbol, voleybol, futbol, boks, judo, teakwon-do ve güreş şampiyonalarına katılan madenci çocuklarının yol, yemek ve konaklama masrafları, Vakfımız tarafından temin edilmiştir. Ayrıca maden işçilerimizin iş yerlerinde ve köylerinde, Vakfımızın kurucusu merhum başkanımız “ŞEMSİ DENİZER”in anısına düzenledikleri futbol turnuvalarına ayni ve nakdi yardımlar yapılarak, başarılı olan takım ve sporcular ödüllendirilmiştir. Sporun tabanda yaygınlaşması için ilimizde düzenlenen sportif etkinliklere katkıda bulunarak daha geniş kitlelere hizmet etme imkanı bulmuştur.

Vakıf Senedimizin 3. maddesinin (d) bendi gereğince, Zonguldak ve ilçelerinde, sporun her branşında faaliyet gösteren, maden işçilerimizin ve aile bireylerinin spor yaptığı, amatör kulüplere, spor derneklerine ve özellikle İlimizi yıllarca Türkiye Profesyonel Liglerde temsil eden ve Amatör Bölgesel Ligde tekrar Profesyonel Liglere çıkmak için mücadele veren Zonguldak Kömürspor’a ayni ve nakdi yardımlar yapılmaya devam edilmektedir.

Yasa ve hükümler çerçevesinde, Vakıf Senedi ve yönetmeliklerde öngörülen koşullara uymak suretiyle, gerek eğitim ve gerekse spor alanında gösterilen faaliyetler, maden işçilerimiz ve üyelerimizin desteğiyle gerçekleşmiştir. Vakfımızın başarılı çalışmalarının devamını temenni eder, 6. Mütevelli Heyet Olağan toplantısının hayırlı olması dileğiyle saygılar sunarız”.

ALABAŞ; VAKIF İÇİN KALICI GELİR SAĞLAMALIYIZ

Vakıf Mütevelli Heyeti toplantısında bir konuşma yapan GMİS Genel Başkanı Eyüp Alabaş, vakfa kalıcı gelir sağlamak için çalışma yapılması gerektiğini söyledi.

Alabaş, şöyle konuştu;

“Vakfımız, 1999 yılında Rahmetli Genel Başkanımız Şemsi Denizer ile o dönemde görev yapan yöneticilerimiz tarafından kuruldu.

Vakfımızdan burs alan 2012–2013 ders dönemi sonunda 5524 öğrenci okullarından mezun oldu. Halen 1014 üniversite öğrencisi Vakfımızdan burs yardımı alıyor.

Ancak vakfımızın gelirleri giderlerini karşılayacak durumda değil. Hemen hemen tüm sendikalar tarafından kurulmuş vakıflar var. Bu vakıflar, kalıcı gelire sahipler.

Vakfımız için üyelerimizin muvafakatlerinin ve aidatlarının yanı sıra nasıl kalıcı gelir getirici çalışmalar yapılabilir, bunun üzerinde kafa yormalıyız.

Verdiğimiz burs miktarları küçük görülebilir ama gerek vakfımızdan gerekse Amelebirliği’nden burs alarak okuduğunu, bugün öğretmen olmuş, yönetici konumuna yükselmiş insanların “Ben maden işçilerinin burslarıyla okudum” sözlerinden gurur duymamak mümkün değil. Onların gerek sendikaya gerek maden işçilerine gösterdikleri vefa nedeniyle ne kadar gurur duysak azdır.

Önümüzdeki dönemde vakfımıza kalıcı gelir sağmanın yanı sıra tüm maden işçilerimizin vakfa üye olmaları için ciddi bir çalışma yapmamız gerektiğini düşünüyorum”.

Toplantıda faaliyet ve denetim kurullarının raporları ibra edildi. Tahmini bütçenin kabulünün ardından seçimlere geçildi. Yönetim Kurulu; Eyüp Alabaş, Osman Tutkun, Satılmış Uludağ, Muharrem Sarıçam, Behzat Cinkılıç, İsa Mutlu, Seyfi Özkaynak’tan oluştu. Denetim Kurulu şu isimlerden oluştu; Nuri Turpçu, Kenan Güney, Mustafa Avcı. Kurullar önümüzdeki günlerde toplanarak görev bölümü yapılacak.

Güncelleme Tarihi: 16 Nisan 2014, 13:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5

banner41

banner47

banner4

banner46

banner48