Arıcılıkla tedavi merkezi kurulacak

Kdz. Ereğli ilçesinde, Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı’nın (BAKKA) yüzde 90 hibe para ile desteklediği bal dolum tesisinin açılışı gerçekleştirildi.

Arıcılıkla tedavi merkezi kurulacak
Kdz. Ereğli ilçesinde, Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı’nın (BAKKA) yüzde 90 hibe para ile desteklediği bal dolum tesisinin açılışı gerçekleştirildi. Açılışta konuşan Zonguldak Arı Yetiştiricileri Birliği (ZAYBİR) Başkanı Selahattin Güney, ilçeye alternatif tıp ile ilgili arıcılıkla tedavi sağlık merkezi kurulacağını açıkladı.
BAKKA tarafından 2014 Yılı Sosyal Destek Programı kapsamında yürütülen Profesyonel Arıcılıkta İkinci Adım Kestane Balımız Markalaşıyor projesi kapsamında gerçekleştirilen bal dolum tesisinin açılışı yapılan törenle hizmete açıldı.
Açılışta konuşan ZAYBİR Başkanı Selahattin Güney, Zonguldak’a ilk tescilli markayı kazandırmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. Güney açılışta yaptığı konuşmada, Biz burayı amacına uygun bir eğitim merkezi yapmayı hedefledik. Zonguldak Arıcılar Birliği (ZAYBİR) 2004 yılında kurulmasına rağmen arıcılarımız 79 ilde teşkilatlanmış durumdadır. Burası aslında bir bal dolum merkezi açılışı değil, Zonguldak arıcılarının temel atma törenindeyiz. Çünkü yıllar öncesinde okuduğum bir dergide diyordu ki ´Kovan içindeki hava insanları tedavi ediyor.´ Öyle zaman geçti ki çok hızlı geçti ki, bugün dünyada alternatif tıp olarak arılar tedavide kullanılır hale geldi. Çok şükür Gülhane Askeri Tıp Akademisi´nde (GATA) Profesör Mehmet Tanyüksel´in başkanlığında Sağlık Bakanlığı´nda kurulan komisyonda yönetmelik geçen ay itibariyle kabul edildi. Türkiye´de alternatif tıp başlıyor dedi.

ARICILIKLA TEDAVİ MERKEZİ KURULACAK
 
Kdz. Ereğli ilçesine Arıcılıkla Tedavi Merkezi kurulması için Orman Bakanlığı’ndan yer tahsisinin yapıldığını dile getiren Güney, 2015’te tesisin kurulma çalışmalarının başlayacağını ve 2017’de hizmete girmesini planladıklarını söyledi. Güney konuşmasını şu sözlerle sürdürdü: “Önümüzdeki hayallerimizi gerçekleştirebilmek için Orman Genel Müdürlüğü´nde yönetim kurulumuzla birlikte yaptığımız bir görüşme var. Uygulamalı arıcılık eğitim merkezinin yanı sıra sağlık merkezinin kurulacağı yer tespit çalışması yapıldı. Sadece yönetmeliğin çıkmasını bekliyorduk. O da çıktı. İnşallah 2015 yılı bütçesinde Zonguldak´ta sayın valimizin de idarecilerimizin destekleri ile orada Bismillah diyerek ilk kazmayı vurup ´2017 Apomondia´ bizim için çok önemli, dünyayı bir yere toplayacağız. Bu İstanbul olacak. İnşallah o ekibe, dünyaya Türkiye´de arıcılıkla tedavi merkezi var diyeceğiz. Dünyada örnekleri var. Ama hepsi bölük pörçük, parça parça. Biz onu bir merkez halinde Zonguldak´ta yapacağız. Zonguldak´a yakışır bir hizmet olacak. Çünkü Zonguldak Türkiye´nin ilk şehridir. Plakasının 67 olması önemli değil.

TEZEL: “AMAÇ YEREL DEĞERLERİ EKONOMİYE KAZANDIRMAK”
BAKKA Genel Sekreteri Faruk Tezel ise verdikleri destekle yerel değerlerin ekonomiye kazandırılmasını hedeflediklerini söyledi. ZAYBİR ile birlikte yaptıkları projenin örnek oluşturduğunu dile getiren Tezel, 2014 yılında destek verdikleri 33 projenin açılışlarını tamamlandıkça yaptıklarını söyledi. Tezel, 2015 yılında da bu tür sosyal amaçlı projelere BAKKA olarak desteklerinin süreceğini belirtti.

DÜNYA ARICILIK KONGRESİ TÜRKİYE’DE YAPILACAK
 
Türkiye Arı Yetiştiricileri Birliği Genel Başkanı Bahri Yılmaz, bal üretimi ile Türkiye’nin dünyada Çin’den sonra ikinci sırada geldiğini söyledi. 120 yıl aradan sonra Dünya Arıcılık Kongresi´nin 2017 yılında Türkiye’de yapılacağını anlatan Yılmaz, kongre çerçevesinde 5 bin kişinin İstanbul’a geleceğini ifade etti. 2015 yılında Türkiye’nin Dünya Arıcılar Birliği’ne başkanlık yapacağını belirten Yılmaz, Anadolu coğrafyasının dünya arılarının yüzde 22’sinin gen merkezi olduğunu anlattı.

ZONGULDAK’TA ARICILIK GELİŞİYOR
Zonguldak İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Necmi Çelik, il genelinde bal üretiminin her geçen yıl arttığını, sadece 2014 yılında mevsim şartlarından dolayı rekoltede düşüş yaşandığını söyledi. Çelik konuşmasında, Bundan sonra birliğin hizmeti sayesinde ilimizde üretilen balımız merdiven altı üretimden kurtarılarak kayıt altına alınacak. Hijyenik şekilde üretimi yapılacak. En önemlisi 5996 sayılı veteriner hizmetleri bitki sağlığı gıda ve yayın kanunu gereğince paketlenmesi neticesinde izlenebilirliği sağlanacaktır. Bu şekilde pazarlanabilen, Zonguldak´ta ilimiz dışında tüketicilerin tekniğe uygun ve hijyenlik olarak üretilmiş, gıda analizleri doğrudan yapılmış, güvenilir bal elde edilecek ve tüketime sunulacaktır. 2015 yılından itibaren ilimizde kayıtlı tüm üreticilere bal dolum tesisinden faydalanması hedeflenmektedir. Kayıtlı olmayan Zonguldak üreticileri ise öncelikli olarak birliğe kayıt yaptırmaları gerekmektedir. Zonguldak arıcılığının gelişmesi ancak birlik olmaktan geçer. Gelinen bu aşamadan sonra il müdürlüğümüz denetim ekiplerince yapılan kontrollerde etiketsiz üretim koşulları bilinmeyen yasal gereklilikleri sağlanmadan piyasaya sürülen balların tümü toplatılarak sorumlulara idari para cezası kesilecektir. Adı Zonguldak ile özdeşleşmiş olan kestane balı kalite ve standartlara uygun olarak üretilecektir. Dolum öncesi gerekli tüm analizler yapılacak etiket bilgilerinde üretici adı, üretici kodu, üretici iletişim bilgilerinin bulunması da izlenebilirliği sağlanan kestane balı ilk defa üretilecek olup tüketicilere yüzde yüz güvenle ulaştırılacaktır ifadelerini kullandı.
Zonguldak Vali Yardımcısı Ahmet Mahiroğlu da ülke ekonomisine katkının artması ve sağlıklı gıda tüketimi için arıcılığa daha fazla önem verilmesi gerektiğini vurguladı.
Konuşmaların ardından bal dolum tesisinin açılışı protokol üyeleri tarafından gerçekleştirildi.
ZAYBİR Başkanı Güney, açılış sonrası protokol üyelerine bal dolum tesisi ve markasını aldıkları Zonguldak kestane balı hakkında bilgiler verdi.
Güncelleme Tarihi: 12 Aralık 2014, 12:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5

banner41

banner47

banner45

banner46

banner48