Kurbanlık çok alıcı yok

Kurban bayramına sayılı günler kala kurbanlık satan satıcılar ile vatandaşlar arasında kıyasıya pazarlık yaşanıyor.

Kurbanlık çok alıcı yok
Kurban bayramına sayılı günler kala kurbanlık satan satıcılar ile vatandaşlar arasında kıyasıya pazarlık yaşanıyor. Bu yıl kurbanlık fiyatları, geçen yıllara göre çok fazla değişiklik göstermedi. Türkiye’nin önde gelen hayvan pazarları arasında yer alan Kastamonu Canlı Hayvan Pazarı, Türkiye’nin dört bir köşesinden gelen vatandaşları ağırlıyor. 

Kastamonu Canlı Hayvan Pazarı’nda yoğun bir gün yaşandı. Bir senedir Kurban Bayramı için besledikleri hayvanlarını hayvan pazarına getiren besiciler ile dini görevlerini yerine getirmek isteyen vatandaşlar arasında kıyasıya pazarlıklar yaşanıyor. Kurban almak isteyenlerin akın ettiği hayvan pazarında, özellikle büyük baş hayvanlar rağbet görürken, satıcılar ve alıcılar arasında yaşanan sıkı pazarlıkları çevredeki vatandaşlar tebessümle izliyor. Kastamonu Canlı Hayvan Pazarı’nı dolduran alıcılar, ince eleyip sık dokuyarak en iyi kurbanlığı alabilmek için çaba gösteriyor. Besici ise, bir yıl boyunca büyük emek vererek beslediği hayvanını en iyi karla satabilmenin uğraşını veriyor.

Satışların beklenilen düzeyde olmadığını belirten hayvan yetiştiricisi ve Pancar Kooperatifi Başkanı Hikmet Çalık, “400 kiloluk kurbanlık hayvanı, 8 bin 700 TL’ye sattım. Biraz ucuza gitti. Kurbanlık hayvanlar, bu yıl geçen yıllara nazaran ucuza satılıyor. Şimdiye kadar iki kurbanlık hayvan sattım. Kurbanlıklar, geçtiğimiz yıllara göre bu yıl satılıyor. Bir sorun yok şimdilik” dedi.

Çalık, bu yıl, Kastamonu’dan İstanbul’un Avrupa yakasına, Trakya bölgesine çok fazla kurbanlık hayvan sevkiyatı olmadığını belirterek şöyle konuştu: Çünkü Trakya bölgesinde masraflarınız artıyor. İstanbul’da yer bulmak sorun, bulduğunuz zaman yüksek fiyat istiyorlar. Ayrıca hayvanlarınızın sevkiyatında nakliye pahalı oluyor. Bu yüzden tacirler, hayvanlarını satmak için İstanbul yerine yerinde satmayı tercih ediyor. Bu sebeplerden dolayı Kastamonu’dan İstanbul’a kurbanlık hayvan satmaya giden çok fazla kişi olmadı.”TRAKYA’NIN KURBANLIK İHTİYACI KARŞILANAMADI

İstanbul’un Avrupa yakası ile Trakya bölgesinin kurbanlık ihtiyacının yaklaşık yüzde 50’sinden fazlasını karşılayan Kastamonulu besiciler, çadır fiyatları ve yer kiralarının yüksek olmasından dolayı bu yıl kurbanlık hayvanlarını Kastamonu’da satmayı tercih ettiler.

350 kiloluk bir kurbanlık hayvan için 8,5-9 bin TL civarında bir ücret istediğini belirten Mustafa Duru, şöyle konuştu: “Kurbanın inşallah güzel geçmesini bekliyoruz. Kastamonu’nun hayvanları daha kaliteli ve daha organik oluyor. Kastamonu yöresinin hayvanları oluyor. Bu yüzden hem lezzetli hem de sağlıklı oluyor. Bu sene kurbanlık fiyatları geçen yıllara göre normal. Fakat yem fiyatları yüksek, bu yüzden hayvanların fiyatları yükseliyor.” 

İstanbul’dan Avrupa yakasına ve Trakya bölgesine geçişlerin olmadığını ifade eden Duru, sözlerini şöyle sürdürdü: “Avrupa yakasına geçmek yasak. Çünkü tahlil gerekiyor, tahlil yapılmadan hayvan götürmek sorun oluşturuyor. Ayrıca İstanbul’da çadır fiyatları çok yüksek. 8-10 TL arasında çadır kiralıyoruz. Nakliye parası üzerine biniyor. Bu yüzden ister istemez maliyeti yükseltiyor. Bunu da satarken hayvanın üzerine yüklemek gerekiyor. İstanbul’a hayvanını getirip satmak istediğinizde çadır fiyatı, nakil parası derken hayvanın maliyetini yükseltiyor. Bu yüzden artan bu maliyetler ister istemez vatandaşa yansıyor. Biz de, artan bu maliyetleri hayvanın üzerine koymak zorunda kalıyoruz. Bu seferde vatandaşın alım gücü azalıyor, İstanbul’da kurbanlıklar hem pahalı oluyor hem de yeteri kadar satılmıyor. İstanbul’a satmaya hayvan götürdüğümüz zaman sorun yaşıyoruz. Biz, daha çok Anadolu yakasına hayvan götürüp burada satmaya çalışıyoruz.” 

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinden Kastamonu’ya kurbanlık hayvan almaya gelen Muhittin Başoğlu da, şunları kaydetti: “Kurbanlıkların fiyatları geçtiğimiz yıllara göre bu yıl biraz daha iyi duruyor. Şimdiye kadar aşırı yüksek bir piyasa oluşmadı. Kastamonu’nun hayvanları yerli ve doğal oluyor. Türkiye’nin en kaliteli hayvanları Kastamonu’da oluyor genelde, bizde bu yüzden Kastamonu’ya gelip buradan hayvan alıyoruz.”KURBANLIK FİYATLARI DEĞİŞMEDİ

Kurbanlık hayvan satışlarının daha önceki yıllara oranla çok düşük olduğunu belirten hayvan besicileri, kurbanlıkların bu yıl büyükbaş hayvanlar için 2 bin TL’den başlayıp 10 bin TL’ye kadar alıcı bulduğunu yine, küçükbaş hayvanlarda fiyatların 300 TL’den 750 TL’ye kadar çıktığını ifade ettiler.

Öte yandan Aksaray’dan Kastamonu’ya kurbanlık hayvan almaya gelen bir besici, 24 kurbanlık aldığını ve bunları satmak için Aksaray’a götürdüğünü söyledi. Ayrıca bir alıcı, üç kurbanlık aldığını fakat aldıkları kurbanlık hayvanlardan iki tanesinin yaşının küçük olmasından dolayı kurbanlık yerine geçmediğini ifade ederek, “Dolandırılmadım ama bilmeden aldım. Kurbanlık için almıştım fakat yaşı küçükmüş” dedi.
Güncelleme Tarihi: 25 Eylül 2014, 06:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner44

banner41

banner47

banner4

banner46

banner48