LİMANLA SANAYİMİZİN ÖNÜ AÇILACAK”

LİMANLA SANAYİMİZİN ÖNÜ AÇILACAK”

gundemeregli.com-Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkanı Yaşar Tetiker, Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları T.A.Ş.’nin (ERDEMİR) Ordu Yardımlaşma Kurumu’na (OYAK) bağlı şirketler aracılığıyla kâr transferi yaptığını iddia etti.
Kdz.Ereğli TSO Başkanı Yaşar Tetiker, Erdemir yönetiminin son yıllarda uyguladığı satış ve nakliye politikaları ile ilçedeki tüccar ve nakliyeciye büyük zarar verdiğini söyledi. Erdemir ile olan sıkıntıların devam ettiğini ve çözüme kavuşan hiçbir sorunun olmadığını belirten Tetiker, sabırla beklediklerini ifade etti. Tetiker, Erdemir’in yassı çelik ürünlerinin satışı ile nakliyeyi direk kendisi yapması gerekirken bu işleri başka firmalar üzerinden yapmaya başladığını söyledi. Oyak’a bağlı Omsan’a 35 dolardan verilen nakliyenin ilçedeki kamyonculara 15 dolardan yaptırıldığını ifade eden Tetiker, şöyle konuştu: Her gün kurulan tezgâhlar var. Yaşanan çok acı hadiseler var. Mesela Erdemir kafasına tüccarı kendi pörtföyünden çıkarıyor ERSEM’e veriyor. Şimdi ERSEM’e verdiğin zaman bunun teminat mektubu sorunu var. Teminat mektubu sorununu iade etmesi lazım bankaya. Bankadan tekrar bu teminat mektubunu alabilmesi soru işareti. Burada bankacılarında bir tezgahı var. Ben bunları çekinerek söylemiyorum. Diyelim ki Yaşar Tetiker’e bu teminat mektubunu verdim ama pişman oldum. ´Batan gemiler var kendimi kurtarayım, nasıl kurtarabilirim ben bu gemiden teminat mektubu mu?´ Bankacılar bunun çabası içerisinde. Yapılanın hepsinin kâr transferi olduğunu anlatan Tetiker, şunları söyledi: Kar transferi tamamı ile suçtur. Ortaklarından para kaçırmaktır, olay bu kadar basit. Nakliye konusunda diyelim ki Bursa nakliyesi ton başına teslim fiyatı 30 dolar veriyor, yani 60 TL. Nakliyeyi yapan firmaya bu malı taşıttırırken 60 lira vermesi lazım ama nakliyeci firmaya 30-35 TL’ye malı taşıttırıyor. Geri kalan para kendisine kalıyor.

“ERSEM’E KÂR TRANSFERİ YAPTIRILIYOR”
Şimdi satışta da aynı yöntemin anlatıldığını belirten Tetiker, sözlerini şöyle sürdürdü: Arkadaş ben seninle çalışmıyorum, sen ERSEM’le çalış” diyor. Erdemir, örneğin ERSEM’e sacın tonunu 650-680 dolardan veriyor, ERSEM bunu bizim tüccarımıza 700-750 dolardan satıyor. Erdemir bunu belki de Erdemir’e 500 dolardan veriyor, bunu da tam olarak bilemiyoruz. Erdemir ortaklarına kar ettirmekle sorumlu. Çünkü halka açık bir şirket. Erdemir bu malı direk bana satsa 700 dolardan satacak ve kar ortaklara gidecek. Burada asıl gündeme getirilmesi gereken konu bu. Bunun anlamı tamamıyla ERSEM’e kar transferidir. Başka bir şey değil.”

“OSB’DE İŞÇİ SAYISI 850’YE ÇIKTI”
Ereğli OSB hakkında da bilgi veren Tetiker, göreve geldiklerinde 650 olan işçi sayısının bu gün 850’ye çıktığını söyledi. OSB’de devam eden fabrika inşaatlarının tamamlandığında bu sayının bin 750’ye çıkacağını dile getiren Tetiker, yatırım için şehir dışından çok sayıda talep aldıklarını belirtti. Ereğli’de 1. OSB’nin tamamlanması ile hemen 2. OSB’nin kurulması çalışmalarına da başladıklarını anlatan Tetiker, “En büyük sıkıntıyı arazi konusunda yaşıyoruz. 2. OSB’nin kurulduğu yerde çok fazla şahıs arazisi var” dedi.

“LİMANLA SANAYİMİZİN ÖNÜ AÇILACAK”
Tersaneler bölgesine kurulması planlanan limanla ilgili güzel gelişmeler yaşadıklarını belirten Tetiker, sözlerini şöyle sürdürdü: “Biliyorsunuz 4 tersanecimizle toplantılar yaptık. Anonim şirket kurulması kararını aldık. Şu anda anonim şirketin sözleşmesi yazıldı. Ortaklıktaki hukuki haklar konusu çözülüyor. Bu liman yapıldığında hem kendi boru-profil üreten sanayicilerimizin hem de ithalat ve ihracatın önünü açmış olacağız. Çevre il ve ilçelerden de Ereğli’deki bu liman olayına destek var. Düzce Ticaret ve Sanayi Odası bize tam destek veriyor bu konuda. Çünkü Düzce-Ereğli artık yarım saat. Oradaki sanayicimizde hemen buraya limana gelip tamil-tahliyesini yapabilecek. Bizim burada tamil -tahviye fiyatımız 1,5 dolar olacak.”
Güncelleme Tarihi: 18 Haziran 2014, 14:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5

banner41

banner47

banner4

banner46

banner48