ORKÖY’den Kdz. Ereğli ve Alaplı’ya 2 yılda 2 milyon 250 bin tl ödenek

Zonguldak’ın Ereğli ilçesi Orman İşletme Müdürlüğü tarafından Ereğli ve Alaplı’da ki köy muhtarlarına ORKÖY kredileri hakkında bilgi vermek üzere toplantı düzenlendi.

ORKÖY’den Kdz. Ereğli ve Alaplı’ya 2 yılda 2 milyon 250 bin tl ödenek
Zonguldak’ın Ereğli ilçesi Orman İşletme Müdürlüğü tarafından Ereğli ve Alaplı’da ki köy muhtarlarına ORKÖY kredileri hakkında bilgi vermek üzere toplantı düzenlendi. 
Kdz. Ereğli Müftülüğü Toplantı Salonu’nda saat 14.00’de gerçekleşen toplantıya Kdz. Ereğli Orman İşletme Müdürü Temel Natir, Kdz. Ereğli Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Serkan Aslan, ORKÖY Zonguldak Şube Müdürü Umman Dede ile Ereğli ve Alaplı’dan yaklaşık 140 muhtar katıldı. Toplantı Saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı.
ORKÖY Projeleri hakkında muhtarlara bilgi vermek amacıyla böyle bir toplantıyı düzenlediklerini ifade eden Kdz. Ereğli Orman İşletme Müdürü Temel Natir, iki ilçeye 2015 yılında 750 bin TL kredi verildiğini, 2016 yılı için ise 1,5 milyon TL ödenek ayrıldığını söyledi. Ereğli ve Alaplı’dan ORKÖY’e yoğun başvuru olduğunu dile getiren Natir, bu yıl için ayrılan ödeneğin artırılıp tüm taleplerin karşılanması için çalışmaların devam ettiğini ifade etti.
Zonguldak ORKÖY Şube Müdürü Umman Dede ise köy muhtarlarına ORKÖY kredisinin amacını, nerelerde kullanılabileceğini ve alınması için aranan şartları anlattı. Projenin orman köylüsüne sosyal ve ekonomik olarak katkıda bulunmayı amaçladığını belirten Dede “Sizi kalkındırırken Orman Bakanlığı’nın artısı ise ormanlar üzerindeki olumsuz etki ve baskıyı azaltmak. Ereğli Orman İşletme Müdürlüğü bünyesinde 141 adet orman köylüsü bulunmakta. Projelerimiz sosyal ve ekonomik olmak üzere iki kalemde ele alınıyor. Sosyal projelerde köy bütünlüğü ele alınarak talep edenlerin tümüne verilir. Kredi konusuna göre bunlara değişik vadeler uygulanır. Güneş enerjisi alırsanız farklı, mantolama yaptırırsanız farklı vadeler uygulanır. Bu krediler faizsizdir. Ekonomik projelerde talep sayısına göre kura ile yada direk verilir. Diyelim ki bir köyden 10 kişi müracaat etti. 3 kişiye verilecekse kura ile. Ama 3 kişiye verilecekse tamamına verilir. Ereğli’ye bu sene 1,5 milyon ödenek tahsisi yapıldı. Zonguldak, Karabük ve Bartın il merkezlerine bile bu kadar ödenek sağlayamıyoruz” dedi.
Dede, ekonomik projeler de süt ineği, besi sığırı, koyunculuk, sera, ev hanımlarına yönelik el işleri gibi alanlarda krediler verdiklerini söyledi.
Güncelleme Tarihi: 04 Mart 2016, 07:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner44

banner41

banner47

banner45

banner46

banner48