Tetiker,Paranın Dışarı Kaçması engellenirse,Ereğli Ekonomisinin düzeldiğini göreceksiniz

Tetiker,Paranın Dışarı Kaçması engellenirse,Ereğli Ekonomisinin düzeldiğini göreceksiniz

Tetiker,Paranın Dışarı Kaçması engellenirse,Ereğli Ekonomisinin düzeldiğini göreceksiniz
Tetiker, “Karadeniz Ereğli’ye ne kadar para girerse, gelen paranın dışarı kaçması engellenirse, Ereğli’de ekonominin kendiliğinden düzeldiğini görürsünüz” dedi.
Kdz. Ereğli  Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkanı Yaşar Tetiker, odanın aylık değerlendirme toplantısında yaptığı konuşmada, üniversite, Erdemir, saç tüccarları ve kamyoncu esnafı ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Oda olarak koyulan 4 hedeften ‘tersaneler’ konusunda nihai hedefe ulaşamadıklarını anlatan Tetiker, şunları söyledi:
 
TERSANELER KONUSU… ‘ANKARA’ TOPLANTISI… “
 
Erdemir ile olan ilişkilen, Organize Sanayi Bölgesinin rehabilitasyonu, tersanelerle ile ilgili durum ve öğrenci sayısının arttırılmasıyla ilgili 4 hedeflerimizden tersanelerle ilgili hadisenin ötesinde bütün hedeflerimizi aşağı yukarı tutturmuş bulunuyoruz. Sorunu çözülmemiş gibi görenin tersaneler meselesi var; orada, önemli olan dört tersanenin birbirleri ile olan durumlarında, birlikte karar alamadıkları için sonuç almakta gecikiyoruz. Milli Savunma Bakanlığı’nda toplantımız oldu. Sayın Bakanımız uzun uzun dinlediler. Savunma Bakanlığı’ndan alınacak ihalelerde yeterlilik belgesi gerekliymiş. Bu belge, bizim tersanecilerimizde olmadığı için mevcut pozisyonu daha sonra kendileri çözecekler. Hangi şartlarda olursa olsun; katılacak tersaneci arkadaşlarla kurulacak bir anonim şirketin bütün bu işleri alması, aldıktan sonra ise paylaşması gereklidir. Bunları bir araya getirdik. Getirdikten sonra ne hikmetse kendi aralarında anlaşamadılar. Esas sorunun öze buradadır.”
 
KAÇAN PARA..!
 
Başkan Tetiker, ilçenin en büyük sorununun, ilçedeki sıcak paranın başka il ve ilçelerde harcandığını belirterek, sözlerine şöyle devam etti: “Karadeniz Ereğli’ye ne kadar para girerse, gelen paranın dışarı kaçması engellenirse, Ereğli’de ekonominin kendiliğinden düzeldiğini görürsünüz. Erdemir’de bir sac tüccarıdır. Buda mal sattığı zaman para gelirdi Ereğli’ye. Saç tüccarlarımız vardı, farklı illerden Ereğli’ye paralar getirtirlerdi. Kamyoncu esnafımız, yine dışarıdan para getirirdi. Almanya’da çalışan işçilerimiz buraya para gönderirdi. Bunların hepsini alt alta koyduğunuzda, paranın dışarı çıkmasını engellersiniz yani esnafın tutum ve davranışları nedeniyle Ereğli’de insanlar, alış verişlerinde dışarı tercih ediyor. Bütün bunların engellenmesi bunlara bağlıdır. Alternatif yaratılması lazımdır.
 
” KAMYONCU ESNAFI
 
Tetiker, Erdemir Yönetim Kurulu Ali Pandır’ın, verdiği ‘Ereğli Bölge Satış’ sözünü yerine getirmesiyle rahatlama yaşandığın ifade etti. Tetiker, şu ifadeleri kullandı: “Kışla’da, mağdur olmuş bir kamyoncu esnafının olduğu dönemde, hepsinin mağduriyetini ortadan kaldırarak kendi kooperatifimizi kurduk. Erdemir’de bize, Karasu’dan bir iş verdi. Bu, yaklaşık 200-250 bin ton civarında bir iştir. Başlangıçta 100 bin ton olarak görülse de, esasında her gün bin ton taşımacılığı vardır. Kamyoncu esnafı adına, başlangıçta bir adım olarak rahatlatacak bir rakamdır. Erdemir’de satış, özelleştikten sonra İstanbul’a alınmıştı. Tüccarımız fazlasıyla mağdur olmuştur. Ersem (Ereğli Çelik Servis Merkezi) denen bu şirkete üye yaptılar. Tüccarımız, bazı sıkıntılar yaşamıştı, hala yaşanmaktadır. Ama Ereğli Bölge Satış’a Gülşin Yöney kardeşimiz atandı. Bildiğimiz kadarıyla geçici bir atamadır. Ereğli Bölge Satış’ın gelişmesi, Ersem’de dahil nerede bir tüccarımız var ise hepsi Karadeniz Ereğli Bölge Satış’a katyıt olacak. Bütün sorun ve tartışmalarımız, burada gerçekleştirilecek, konuşulacak. Bu bizim için olmazsa olmazımızdı. Sağ olsun Sayın Ali Pandır, bu sözünü yerine getirdi. Ereğli Bölge Satış’a geçicide olsa Gülşin Hanımla birlikte bir adım atmış olduk. Burada ‘sonuç aldık’ demiyorum ama inşallah sonuca doğru hep beraber çalışarak gideceğiz.
 
” ÖĞRENCİ SAYISI… ÜNİVERSİTE…
 
Üniversite öğrenci sayısının Ereğli’de arttırılmasına yönelik çalışmalar önemsediğini kaydeden Tetiker, gazetecilerin bu yönde sorduğu soruları da yanıtlayarak şu sözlerle konuştu: “Karadeniz Ereğli, ekonomik yapısıyla, en az 15 vilayeti geride, ilçeler bazında konuşacak olursak belki tüm ilçeleri geride bırakırız. Böyle bir Karadeniz Ereğli’de yaşıyoruz, böyle bir altyapımız var; dışarıdan ne kadar insan geldiyse hepsini bağrına basmış, kardeş demişiz; böyle bir altyapı varken diyoruz ki, ‘Ereğli talebeye müsait mi?’. Bu düşünülmez bile. Ereğli’nin bu yönden çok büyük bir avantajının olduğunu söylemekte yarar var. Göreve geldiğimizde bin 700 öğrenci vardı şimdi ise 3 bin 962 oldu. İlk hedef ilk sene 5 ikinci sene ise 10 bindi. Hedef büyüttük. Şimdi, üniversite hedefine taşıma durumundayız. Bu saatten sonra bunu geriye döndürme durumumuzda yok. Altyapımız gayet uygundur, bundan sonrası bize kalmıştır. Sayın Rektörümüz, Karadeniz Ereğli’ye son derece duyarlı. Bize, en son turizm fakültesini kazandırdı. Erdemir’in metalürji fakültesi söze var. Bundan sonra, Ereğli’de, gayet güzel bir diyalog sağlanmıştır. Biz, bu işe başladığımızda, ‘bin 700 öğrenci var. Etrafınıza baktığınızda hiçbir yerde yok. Ereğli’ye çok büyük haksızlık yapılmış’ diye çıktık, dedik. Alaplı, Çaycuma ve Devrek’e baktığımızda ‘hepsi Ereğli’den fazla’ dedik. Bunu gündeme taşıdık, rektör geldi. ‘İlk sene 5 ikinci sene 10 bin. Ama sen de benim projemi yap’ dedi. Bir trilyonluk projeyi, üyelerimin parasıyla yaptık. Adamda bize bölümler açmaya başladı.
 
“ZONGULDAK BASKI ALTINA ALIYOR”
 
 
 Tetiker, Ereğli’deki üniversite öğrenci sayısının artmasını Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) rektörü Mahmut Özer’in de istediğini savunarak, “Rektör buradaki öğrenci sayısını 10 bin değil 15 bin bile yapar. Buna da bizim (Ereğli’nin) alt yapısı, her şeyi müsait. Neden yapamıyor? Çünkü Zonguldak baskı altına alıyor, ‘Karadeniz Ereğli nereden çıktı’ diyor. Buraya bir bölüm almaya kalktık Zonguldak ayağa kalktı” diye konuştu. Toplantıya, TSO Başkan Yardımcısı Sertan Yalçın, yönetim kurulu üyeleri Mehmet Çivici, Selçuk İnceoğlu ve çok sayıda gazeteci katıldı.
Güncelleme Tarihi: 09 Mayıs 2016, 12:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner44

banner41

banner47

banner4

banner46

banner48