15 noktaya “Giysi Kumbaraları” yerleştirildi.

15 noktaya “Giysi Kumbaraları” yerleştirildi.

Devrek’te artık kullanılmış kıyafetler “Giysi Kumbaraları” sayesinde ihtiyaç sahiplerine ve ekonomiye kazandırılacak.

Devrek’te 15 noktaya yerleştirilen kumbaralarda biriken kullanılmış giysi ve ayakkabıların bir kısmı ihtiyaç sahiplerine ulaştırılacak bir bölümü de fabrikalarda izolasyon malzemesine dönüştürülecek.

Devrek Belediyesi tarafından hayata geçirilen “kullanılmış giysi ve ayakkabı kumbarası”nda biriken eski giyeceklerin bir kısmı ayrıştırıldıktan sonra ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması, bir bölümü de fabrikalarda izolasyon malzemesine dönüştürülerek ekonomiye kazandırılması amacıyla 15 noktaya “Giysi Kumbaraları” yerleştirildi.

Devrek Belediyesi, “Sıfır Atık Projesi” kapsamında gelecek nesillere daha yaşanabilir bir çevre bırakmak hedefiyle geri dönüşüm yelpazesini gün geçtikçe genişleten belediye, bu kapsamda atık kağıt, plastik, cam, kompozit, bitkisel yağ, pil, tekstil ürünleri, ayakkabı, araç lastiği, elektrikli ve elektronik eşyalar gibi birçok farklı alanda geri dönüşüm yaparak ülke ekonomisine katkı sağlıyor.

Devrek Belediye Başkanı Çetin Bozkurt, yaptığı açıklamada, çeşitli mahallelere 15 adet giyim kumbara yerleştirildiğini söyledi.

Vatandaşlardan kullanılmış giysi ve ayakkabılarını çöp yerine bu kumbaralara bırakmalarını isteyen Başkan Çetin Bozkurt, “Bu projeyle hem eskimiş giyecekleri hem değerlendirmiş hem de ekonomimize katkı koymuş olacağız. Eskimiş ve kullanmadığımız giyeceklerin çöpe gitmesini önleyeceğiz hem de dayanışma örneği sergileyeceğiz. Bu amaçla tüm halkımızdan evlerinde kullanılmayan, eskimiş giyeceklerini bu kumbaralara atarak destek vermeye çağırıyoruz. Unutulmamalıdır ki her türlü atık milli servettir. Eski deyip geçmemek lazım, eski giysiler de ciddi bir ekonomidir. Doğamız ve insan sağlığı açısından da büyük bir tehdit oluşturan atık ürünleri değerlendirerek bu tehditi önleyeceğiz”dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner44

banner41

banner47

banner4

banner46

banner48