18 Mart Şehitleri Anma Günü...

Karadeniz Ereğli’de 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 102. Yıldönümü dolayısıyla Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu.

18 Mart Şehitleri Anma Günü...

Tören kapsamından Ereğli Kaymakamı Nazım Madenoğlu, Karadeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Deniz Kurmay Albay Aykut Manioğlu, Belediye Başkanı Hüseyin Uysal ve  Türkiye Harp Malulü, Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Ereğli Şubesi Başkanı Mehmet Ali Demirdüyen tarafından Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu.

Törende saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu. 

Türkiye Harp Malulü Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Şube Başkanı Mehmet Ali Demirdüyen tarafından günün anlam ve önemine ilişkin konuşmasında Çanakkale’nin vicdansızların yedi düvel üstümüze geldiği yer, bir yüce varoluşun adı, kahramanlığın doruğu, varlığın ve bekanın yeniden tesis edildiği yer olduğunu söyledi.

“Acı yok, gözyaşı yok, korku yok, yılgınlık yok; herkes herkese güvenerek sırt sırta verip vatan, bayrak, dini islam gayretiyle her türlü yeniliğe karşı yenilmez bir başkaldırış; sanki Şeyh Şamil, Hacı Murat, Fahrettin Paşa, Ulubatlı Hasan, Kürşat, Alparslan ve Mustafa Kemal... Çanakkale; Siyah beyaz fotoğraflara yansıma imkanı bulmuş olan gözlerden okunuyordu o kararlılık. O gözler ki ayağındaki çarığın, elindeki silahın, üstündeki yırtık üniformanın, tüm imkansızlıkların üstünü gece gibi örten, düşmanın yüreğine küçücük boğaza yüzlerce gemi dizdirecek kadar korku salan gözler. Yenilir mi bu millet. 14 yaşında mektepli kınalı kuzu, hiç silah görmemiş ama namus demiş, çiğnetmem demiş, ölürüm bu vatanı kirletmem, düşmanı sokmam demiş. O ana haydi git, sütümü helal etmem demiş, bu namus çiğnetilir mi soysuzlara, medeniyetsizlere emperyal hainlere… Maraş’ta Sütçü imam, Antep’te Şahin Bey olmuş, her biri Seyit Onbaşı duruşu ile vuruşur gavurla. Bir yiğit ve gür ses, ‘Ben size ölmeyi emrediyorum.’  Süngü ile taş toprakla ve başarı. Yiğitler emre uymuş, gavuru hem denizde hem karada perişan etmiş, def olup arkalarına bile bakmadan gitmişler. Çanakkale geçilmez.

 

15 TEMMUZ KAHRAMANLARINA ÖVGÜ

Türkiye’de yaşanan 15 Temmuz darbe girişimine de göndermede bulunan Demirdüyen şunları söyledi:

“Bir kısım ihanetçi grup bu ülkeye zarar verdi, şehitler ve gazilerimiz oldu, birçok vicdanlar, vicdansızlar tarafından yara aldı, tahribata uğradı, birçok çocuk yetim, birçok eş dul kaldı, anneler, babalar yine ağladı, evler yuvalar parçalandı, duyarlı Türk Milleti demokrasiden yana tavır aldı. Zalim olanlara haddini kanı pahasına da olsa bildirdi. İşte bir kahraman, adı Ömer Halisdemir. O hainleri içeriye sokma dedi, emri uyguladı sokmadı. O ihanetçiyi katletti canı pahasına. İşte bu kahramanlarımız gibi nice kahramanlarımız var. Bir müstesna insan, polisimiz Fethi Sekin hainlere fırsat vermedi, bir katliamı önledi. Onun da hayatına mal oldu. İşte bayrak aşkı, işte vatan aşkı ve bu aşkla yanan niceleri… Türk Milleti zora, zorbalığa karşı bir kez daha duruşunu gösterdi.

Terörle mücadelede şehit olmuş yüce dağları kendilerine mekan etmiş, cılga yolardan ulaşıp zirvelere bayrak dikmiş, Türk’ün adını, şanını bir kez daha kahramanlıklarıyla dünyaya duyuran o kahramanlara, şehidi ve gazisi ile vatan aşkı ile yananlara, vatan sağ olsun nidası ile avazı çıktığınca bağıran mübarek anne ve babalara, benim boynum bükük değil, ben dik ve onurluyum, çünkü şehit çocuğuyum diyen yavrulara, başını dik tutan, yavrusunun elini bırakmayan şehit eşlerine, bacı, kardeşlerine, gazi anne ve babası, evlatları, tüm gazinin ağırlığını hem fiziksel, hem ruhsal çeken gazi eşlerine ve tüm şehit yakınlarına, Kore’den Kıbrısa dünyanın her yerinde şehit ve gazi olmuş herkese saygılarımı sunuyorum.”

Törenin ardından protokol tarafından İnönü Parkı girişinde bulunan Şehitler Anıtı’na karanfiller bırakıldı.

 

Güncelleme Tarihi: 18 Mart 2017, 09:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5

banner12

banner38

banner4

banner37

banner39