2018 ASGARİ ÜCRET NE KADAR OLACAK?

Asgari ücret karşılığı çalışan milyonlarca çalışan asgari ücret yeni yıl zamlarını merakla bekliyor. Peki, 2018 asgari ücret zammı ne kadar olacak? 2018 Ocak asgari ücret kaç TL'ye çıkacak? AGİ nedir, nasıl hesaplanır? Görüşmeleri başlayan asgari ücrete ilişkin ayrıntılar haberimizde..

2018 ASGARİ ÜCRET NE KADAR OLACAK?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, AK Parti Genel Merkezinde yapılan Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı öncesi gazetecilerin asgari ücret alan vatandaşların vergi dilimine girmesine ilişkin sorusunu yanıtladı. Vergi dilimine girmeyen asgari ücretliler için çalışmaların Ağustos ayı itibariyle başladığıni ifade eden Sarıeroğlu, asgari ücrette asgari geçim indirimi ödenmesi hususunda da önemli açıklamalarda bulundu. Sonrasında yapılan açıklama ile Aralık ayı itibariyle asgari ücret yıl başı zamları görüşmelerinin başladığı duyuruldu. Bu doğrultuda 2018 asgari maaşı kaç TL olacak? 2018 asgari maaş brüt maaş ne kadar? AGİ ödemesi nedir ve kimlere yapılır? İşte, 2018 Ocak asgari ücret son dakika...

2018 ASGARİ ÜCRET NE KADAR OLACAK?

Maliye Bakanı Naci Ağbal, asgari ücretin hiçbir şekilde bin 404 liranın altına düşmeyeceğini belirtmişti. Buna göre GVK Geçici 87nci madde ile sadece kendisi için asgari geçim indirimi hesaplanan asgari ücretlilere ödenen 1.404,06 TL net ücretin altında kalanlara, bu tutar ile 2017 yılı Eylül, Ekim, Kasım ve Aralık aylarına ilişkin aylık hesaplanan net ücreti arasındaki fark tutarı, ücretlinin asgari geçim indirimine ayrıca ilave edilecek. Sonuç olarak Eylül ayından itibaren Torba kanun yasalaşacağı tarihe kadar asgari ücret 1.404,06 liranın altında kalacak. Ücret bordroları mevcut gelir vergisi dilimlerine ve AGİ hesaplamasına göre yapılacak.

Mevcut durumda asgari ücret, bekar bir işçi için brüt 1.777,5 lira; kesintiler sonrası çalışanın eline ise 1.404,6 lira geçiyor. Kapıcılar içinse net asgari ücret, 1.510,87 lira. 2018’de ne kadar artacağına dair bir açıklama bulunmuyor ancak geçen seneki oranlar çerçevesinde artarsa 1.510 lira civarlarına yükselmesi öngörülüyor.

ARALIK AYI SONUNDA BELLİ OLACAK

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu başkanlığında, Asgari Ücret Tespit Komisyonu ilk toplantısını yaptı. Bakan Sarıeroğlu, asgari ücret görüşmeleri ve işçi kesiminden gelen taleplere yönelik önemli açıklamalarda bulundu. Sarıeroğlu;

En doğru sonuç için garantör olacağız. İşçi ve işverenlerden fedakarlık veriyoruz. İnşallah bu yılki toplantımızda ülkemiz için ortak bir sonuçta karar kılacağımızı umuyorum. Tespit edilecek ücretin toplumumuzun tüm kesimlerine hayırlı olmasını temenni ediyorum. İnşallah Aralık ayının sonunda tüm kesimleri memnun edecek rakamı açıklarız dedi.

Sarıeroğlu, Son 15 yılda asgari ücret oransal bazda reel artış yüzde 83, nominal yüzde 662 oldu. 2002de 184 lira olan asgari ücreti bin 404 liraya yükselttik. Asgari ücretin tüm kesimlerinin kazanacağı bir seviyede tespit edilmesini temenni ediyorum diye konuştu. İşçi kesimi talep listesiyle masaya otururken, işveren ise asgari ücrete teşvikin sürmesini istedi. Pazarlıklar aralık sonuna kadar sürecek ve yıl sonunda yeni asgari ücret belirlenecek.

İŞÇİLERDEN 9 ÖNERİ VAR

Geçim şartlarına uyulmalı.

İnsanlık onuruyla bağdaşacak bir tutar olmalı.

Hesaplamalar da TÜİK verileri kullanılmalı.

Net harcama tutarı, işçinin eline net geçecek biçimde düzenlenmeli.

Asgari ücret, ayrım yapılmadan tek olarak belirlenmeli.

Sosyal bir ücret olmalı.

Gerekli bir iyileştirme ayrıca eklenmeli.

Refahtan pay verilmeli.

En düşük memur maaşı dikkate alınmalı.

BAKAN SARIEROĞLUNDAN ASGARİ MAAŞ AÇIKLAMASI

Asgari maaş ve vergi dilimine girmesi konusunda daha önce yapılan çalışmalardan da bahseden Bakan, asgari ücretin ülkemiz açısından da hassas bir konu olduğunu bildirdiği açıklamasında, “Başbakanımızın asgari ücret tespit edildiği zaman yılbaşında zaten bir açıklaması vardı. ‘Asgari ücretli kardeşlerimiz ocak ayında ne alıyorsa aralık ayında da bu ücreti net olarak almaya devam edecekler’ diye. Bugüne kadar AK Parti olarak bütün verdiğimiz sözlerin arkasında durduk. Asgari ücret konusu da ülkemiz açısından hassas bir konu” dedi.

TORBA YASA KARARI, BİN 404 LİRANIN ALTINA DÜŞMEYECEK

Dün gece yarısı meclisten geçen kanun tasarısına göre, asgari ücret bin 404 liranın altına düşmeyecek. Asgari ücretlinin maaşının düşmemesi için asgari geçim indiriminde iyileştirme yapılacak. Yasayla beraber, çalışanların ücretlerinin 2017 yılı eylül, ekim, kasım ve aralık aylarında bin 404 liranın (net asgari ücret) altına düşmesi nedeniyle ücretlerinde meydana gelen azalışı telafi etmek amacıyla Gelir Vergisi Kanununa geçici madde eklendi. Buna göre, gerek bekar ve çocuksuz asgari ücretliye, gerekse net ücreti bin 404 liranın altına düşecek ücretlilere, elde edecekleri net ücretleri bin 404 lirayı tamamlayacak şekilde ilave asgari geçim indirimi sağlanacak.

ASGARİ ÜCRET İÇİN KRİTİK GÜN BELLİ OLDU!

Milyonlarca çalışanın merakla beklediği asgari ücret konusunun görüşüleceği Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun toplantı günleri belli oldu. Komisyon ilk toplantısını cuma günü saat 10.00’da yapacak. Toplantıya işçi, işveren ve hükümet temsilcileri katılacak. Komisyonun Aralık ayı boyunca süren toplantıları sonrasında, mevcut durumda bin 404 TL olan asgari ücretin 2018 zammı hususu görüşülecek.

BAKAN AĞBALDAN FLAŞ AÇIKLAMA

Maliye Bakanı Naci Ağbal, milyonlarca asgari ücretle çalışanı etkileyecek asgari ücret görüşmeleri için komisyonun toplanmasına günler kala devlet desteğiyle ilgili açıklama yaptı. Bakan Ağbal 2018 yılında asgari ücrette işverene yönelik devlet desteği öngörülmüyor dedi. İşverenleri üzecek bu açıklamda Ağbal, 2 yıldır verilen asgari ücret desteğinin artık olmayacağını söyleyerek, “1 Ocak’tan 2018’den sonrası için öngörü yok. Geçici olarak bir defalığına getirmiştik” dedi. 2015 ve 2016 sezonunda verilen destek, 2016 yılı itibariyle brüt 3 bin 300 TL’ye kadar olan maaşlar için işverenlere 100 TL şeklindeydi. Bu düzenlemeden yaklaşık olarak 11 milyon çalışan faydalanıyordu.

ASGARİ GEÇİM İNDİRİMİNE EL KOYAN PATRON YANDI!

Çalışanlara ödenen asgari ücretten kesinti yapmak amacıyla, asgari geçim indirimi ödemesini kesen patronlara ilişkin de yaptırımların artacağına işaret etti. Yapılan kesintiyle ilgili açıklamalarda bulunan Bakan Sarıeroğlu, Çalışanın asgari geçim indirimine hileli şekilde el koyan patronlar yandı. Çalışana asgari geçim indirimi ödemeyerek asgari ücretin altında ücret veren işletmelere yönelik yaptırımlar ağırlaştırılacağını ifade etti.

Bu konuyla alakalı olarak bakanlığa gelen ihbar, şikâyetler doğrultusunda program dışı teftişler yapıldığı belirtildi. AGİ ödemesi mevzusunda en çok ihlal yapılan alanlar tekstil, inşaat sektörü ağırlıklı olmak üzere işletmelerin işçilere ek kart çıkartarak, asgari geçim indirimi ücretini ödemeyerek buraya yatırdığı belirlendi. Asgari ücret ödemeyen ve eksik ödenen her işçi başına ise, aylık 162 lira ceza kesiliyor.

AGİ NEDİR?

Asgari Geçim İndirimi medeni duruma göre ve çocuk sayısına göre değişiklik gösteren 16 yaşından büyük tüm çalışanların asgari geçimini sağlayacak kısmının toplam gelirinden çıkarılmasıyla vergi dışı bırakılmasıdır. AGİ, işçiye işveren tarafından devlet adına ödenir ve işverenin gelir vergisinden düşülür.

AGİ NASIL HESAPLANIR?

Asgari Geçim İndirimi hesaplanırken, ilgili yılın başındaki (Birinci 6 aylık) asgari ücret tutarının yıllık toplamı hesaplanır, hesaplanan yıllık toplam tutar, Asgari Geçim İndirimi oranı ile çarpılır, elde edilen Asgari Geçim İndirimine esas tutar en düşük Gelir Vergisi oranı olan %15 ile çarpılarak bulunan değer 12ye bölünür ve aylık Asgari Geçim İndirimi tutarı hesaplanır. Oran hesaplanırken çalışanın medeni durumu göz önüne alınır. Yıllık asgari ücret toplamının, işçinin kendisi için %50si, çalışmayan eşi için %10u, bakmakla yükümlü olduğu 2 çocuğun her biri için %7,5u, 3. çocuk için %10u ve sonraki çocukların her biri için ise %5i esas alınır. Bu oranların toplamı %85i geçemez. Örneğin eşi çalışmayan ve 3 çocuğu olan bir işçinin asgari geçim indirimi oranı %50 + %10 + %7,5 + %7,5 + %10 = %85 olacaktır. Yıllık asgari ücret toplamı bu oran ile çarpılır ve sonuç 12ye bölünerek aylık asgari geçim indirimi hesaplanır.

Güncelleme Tarihi: 12 Aralık 2017, 07:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5

banner41

banner47

banner4

banner46

banner48