56 yıl sonra bir ilk gerçekleşecek

AK Parti İl Başkanı Zeki Tosun, olağanüstü kongre kararını değerlendirdi.

56 yıl sonra bir ilk gerçekleşecek

Anayasa Değişikliği Halk Oylamasından evet çıkması ve bu değişikliğin kesinleşmesinin ardından AK Parti Genel Merkezi tarafından 21 Mayıs tarihinde olağanüstü kongre kararı almasını değerlendiren AK Parti İl Başkanı Zeki Tosun, Partili Cumhurbaşkanı uygulamasının 56 yıl aradan sonra yeniden başlayacağını söyledi.

Cumhuriyetin ilanından 1960 darbesine kadar Partili Cumhurbaşkanı uygulamasının var olduğunu, 1961 darbe Anayasası Partili Cumhurbaşkanlığı uygulamasına son verildiğini belirten Zeki Tosun, 56 yıl sonra Türk Halkının 16 Nisan tarihindeki evet kararı ile yeniden Partili Cumhurbaşkanı uygulamasının önünü açmıştır. dedi.

16 Nisanda yapılan referandumdan çıkan EVET kararı Anayasanın 101. Maddesinde yer alan Cumhurbaşkanı seçilenin varsa partisi ile ilişiği kesilir ifadesi kaldırılmıştı.

Yeni düzenleme ile ilgili de bilgi veren AK Parti İl Başkanı Zeki Tosun, “Halkoylamasının kesin sonuçlarının Resmi Gazetede yayınlaması ile değişiklik yapılan 101. madde yürürlüğe girecektir. Yürürlüğe giren bu madde uyarınca Genel Merkezimiz, Partimizin Kurucusu ve ilk genel başkanı olan Sayın Cumhurbaşkanımıza Parti üyeliği teklifini getirerek, partimize üye kaydını gerçekleştirecektir.

Bunun ardından da, Sayın Cumhurbaşkanımızın Partimize Genel Başkan seçilmesi için 21 Mayıs 2017 tarihinde Olağanüstü kongre yapılması kararı alınmıştır. Sayın Cumhurbaşkanımız 16 Nisan halkoylaması ile birlikte Türk halkının evet oyları ile Partili Cumhurbaşkanı olarak tarihe geçecektir.

AK Parti olarak 15 yıllık iktidarımız döneminde tarihe yön veren ve ışık tutan bir çok kararlar alıp uygulamaya sokan bir partiyiz. Cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesini ön gören Anayasa Değişikliğini de biz hayata geçirdik. Sayın Cumhurbaşkanımız, Cumhuriyet Tarihinde halk tarafından seçilen İlk Cumhurbaşkanı olmuştur. 16 Nisan tarihinden sonra da, 56 yıl aradan sonra Partili Cumhurbaşkanı olan ilk isim olacaktır” dedi.

Olağanüstü kongrenin ardından ilçe ve il kongrelerinin takvim sürecinin başlayacağını da dile getiren Tosun, “2019 yılında yapılacak olan yerel yönetimler seçimleri ile ilk kez yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı Hükümet sistemi ve Milletvekilliği seçimlerine yenilenmiş ve dinamik teşkilat kadroları ile girmeyi planlıyoruz. Yıl sonuna kadar kongrelerimizi tamamlayıp, 2018 yılını yatırım ve icraat yılı olarak geçirmeyi, 2019 yılını da seçim yılı olarak gerçekleştirmeyi hedefliyoruz” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 27 Nisan 2017, 15:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5

banner41

banner47

banner45

banner46

banner48