Aile Destek Merkezi, geniş katılımla açıldı

Kdz.Ereğli Kaymakamlığı, İŞKUR, Milli Eğitim, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı işbirliği ile Aile Destek Merkezi açıldı.

Aile Destek Merkezi, geniş katılımla açıldı

Aile Destek Merkezi Projesi için düzenlenen açılışa, Vali Ali Kaban ve eşi Neriman Kaban, AK Parti Zonguldak Milletvekili Faruk Çaturoğlu, Kdz.Ereğli Kaymakamı Nazım Madenoğlu ve eşi, Karadeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Aykut Manioğlu ve eşi, Vali Yardımcısı Hüseyin Ergi, Kozlu Kaymakamı Ahmet Karakaya, Devrek Kaymakamı Yakup Güney, Çaycuma Kaymakamı Serkan Keçeli, Gökçebey Kaymakamı Gökhan Öztürk, İşkur İl Müdürü Gönül Demirsu, Kdz.Ereğli İşkur Sosyal Hizmet Merkezi Müdürü Ayfer Yavuz, AK Parti Ereğli İlçe Teşkilatı Başkanı Fatih Çakır, Kdz.Ereğli İlçe Milli Eğitim Müdürü Numan Korkmaz, Daire Müdürleri, Sivil Toplum Örgütü temsilcileri ve kursiyerler katıldı. 

Ereğli’de ikamet etmekte olan gelir düzeyi düşük kadınlar başta olmak üzere faaliyet geçirilen kurslar, seminer çalışmaları, sergi ve atölye çalışmaları, meslek edindirme kursları hizmete girdi. Kdz.Ereğli Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından hazırlanan proje ailenin güçlenmesi ile toplumun güçleneceği bilinci ile katkıda bulunuyor. 

Açılış töreninde ilk olarak, Kdz.Ereğli Belediyesi folklor ekibi tarafından potpori gösterisi yapıldı.

165 KADIN HİZMET ALIYOR

İlk konuşmayı yapan Proje Müdürü İsmail Döker, bilgiler verirken şunları söyledi;  Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından onaylanmış bu projede görev alan usta öğreticiler, proje ortaklarından Halk Eğitim Merkezi tarafından görevlendirilmiştir. Proje kapsamında açılan kurslarda kullanılan malzemeler Kdz.Ereğli Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Aile Destek Merkezi proje bedelinden karşılanmaktadır. Kursiyerlere günlük 20 TL cep harçlığı, Zonguldak İşkur müdürlüğü tarafından sağlanmaktadır. Kursa katılan kursiyerler 3-6 yaş arası çocuklarını, kurs merkezinde açılan kreş sınıflarına bırakıp aynı kurs merkezindeki kurslarına katılmaktadırlar. Proje kapsamında 165 kadına hizmet verilmekte olup, bu kursiyerlere ait 21 çocuğa kreş hizmeti verilmektedir.’’ 

KADIN İSTİHDAMIN GÜÇLENDİRİLMESİ

İşkur İl Müdürü Gönül Demirsu, konuşmasına Dünya Kadınlar gününü kutlayarak başladı. Meslek edindirme kurslarına il müdürlüğünce 278 bin 889 TL bütçe ayırdıklarını ifade eden Demirsu, Türkiye İş Kurumu olarak kadın istihdamın artırılması ve yaygınlaştırılması için ulusal ölçekte, kapsayıcı ve bütüncül politikanın geliştirilmesine destek olmak aktif işgücü programları ile kadınlar için insana yakışan iş olanaklarının sağlanması, toplumsal cinsiyet eşitliği ve çalışma standartları alanında farkındalık oluşturulması ve Türkiye’de kadın istihdamın güçlendirilmesine destek olmak görevlerimiz arasında’’ dedi. Demirsu ayrıca, İl müdürlüğü kayıtlarına göre kayıtlı işsiz sayısının %52’sini kadınların oluşturduğuna dikkat çekti. 

EĞİTİM ÖNCELİK HİZMET

Kdz.Ereğli Kaymakamı Nazım Madenoğlu, Eğitim hizmetleri konusunda yapılan hizmetler ve çalışmalara vurgu yaptı. ‘’Eğitim hizmetlerini en başa koyabiliriz. Zira eğitim olmadan ne asayiş hizmeti, ne sağlık hizmeti, ne de başka bir hizmet olabilir. Eğitim hizmeti toplumumuz için önemlidir. Devletimizin yaptığı hizmetler sosyalleşme ve genel kültürlerini artıma alanında genel katkılar sağlamaktadır. 

BİZ ESKİDEN ÇIRAK GİDERDİK

Zonguldak Milletvekili Faruk Çaturoğlu, çıraklık eğitimine vurgu yaparak, geçmişte yevmiye, harçlık, yemek olmadan meslek öğrenme amacıyla sanayide çalışanlara dikkat çekti. Günümüzde Milli Eğitim Bakanlığının bütçenin çoğunu aldığını ifade ederek, eğitim alanında yapılan çalışmaları anlattı. 

EREĞLİ’YE DE BU YAKIŞIR

Vali Ali Kaban, Dünya Kadınlar Gününde açılması planlanan Aile Destek Merkezinin bugün açıldığını ifade ederek, ‘’bu toprakların kazanılmasında geçmişte mücadele eden ninelerimizi rahmetle anarak, bütün hanımefendilere sevgiler saygılar sunuyorum’’ dedi.

Kaban, ‘’Devletimizin sosyal devlet olma niteliğini en güzel şekilde gösterecek tarzda çok güzel çalışmalar yapılıyor. Hanımefendilerin kendi alanındaki bütçelerini, bir taraftan da ülke bütçesine katkıda bulunmak amacıyla bu tür çalışma başlatıldı. Karadenizin incisi Ereğli’ye de bu yakışır’’ ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından protokol açılış kurdelesini keserek sınıfları gezdi.

Gümüşçülük kursu, Kuaförlük kursu, Resim kursu, El sanatları (Titanyum) kursu, Dikiş-Nakış kursu, Tel Kırma-Kurdela kursu, Ebru Sanatı kursu,  ahşap boyama kursu ve okuma yazma kursu’nu gezen Vali Kaban ve beraberindekiler, kursiyerlerden bilgiler aldı.

Güncelleme Tarihi: 10 Mart 2017, 16:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner44

banner41

banner47

banner4

banner46

banner48