“Anadolu Basınından İmdat Çığlığı”

TÜRKİYE GAZETECİLER FEDERASYONU (TGF) 61. BAŞKANLAR KONSEYİ SONUÇ BİLDİRGESİ

“Anadolu Basınından İmdat Çığlığı”

Türkiye Gazeteciler Federasyonu’nun (TGF) 61. Başkanlar Konseyi Genel Sekreter Bayram Ekici’nin moderatörlüğünde internet ortamında video konferans sistemi ile, Gazeteciler Cemiyeti Başkanı ve temsilcilerinin yoğun katılımı ile toplandı.

TGF Genel Başkanı Yılmaz Karaca başkanlığında düzenlenen, Cemiyet Başkanlarımız ve temsilcilerinin yer aldığı 61.Başkanlar Konseyi toplantısı sonrası aşağıdaki kararlar alınarak ve kamuoyu ile paylaşılması kararlaştırıldı:

⁃  Tüm dünyayı ve ülkemizi olumsuz şekilde etkisi altına alan COVİD-19 Korona Virüsü ile mücadelede büyük bir özveri ile gece gündüz fedakârca çalışan süreci en iyi şekilde yürüten Sağlık Bakanımız Fahrettin Koca başta olmak üzere, Doktor, hemşire, temizlik görevlisi dahil tüm sağlık çalışanlarımıza, Polis Jandarma ve tüm Emniyet mensuplarımıza, Vefa Destek hattında çalışan tüm personele, Yerel Yönetimlere, Belediye personellerine ve halkın haber alma özgürlüğü için sokaklarda var gücüyle çalışan medya mensuplarına Türkiye Gazeteciler Federasyonu ve basın mensupları olarak minnettarız.

⁃ Dijitalleşme ile birlikte bugün içinde bulunduğumuz olumsuz şartlar nedeniyle yerel medya çok zor duruma düşmüştür. Sektörümüzün bağlı bulunduğu Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığının yerel medyaya yönelik acil yerel medya eylem planı/yasasını hazırlayarak Cumhurbaşkanımıza / meclise sunmadır. Aksi takdirde bugün birçok gazete, televizyon ve radyo kapısına kilit vuracak, binlerce basın emekçisi işsizlikle karşı karşıya kalacaktır.

⁃ Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ‘halkın sesine kulak veriyoruz’ diyor. Halkın sesi olan basınımıza da kulak vermelidir. TGF’nin var oluşu ile Anadolu basınının var oluşu aynıdır. Mücadelemize var gücümüzle devam edeceğiz. Anadolu basınının ayakta kalmasını sağlamak zorundayız. TGF, bayrağına bağlı,  Atatürk ilkelerinden hiçbir zaman sapmamış, ülke menfaatini her zaman ön planda tutmuştur. Biz kendi tedbirimizi alıyoruz ama devlet desteği de mutlak suretle şart. Aksi takdirde Anadolu basını yok olma tehlikesi ile karşı karşıyadır. 

⁃ Zorluklar içerisinde kısıtlı imkânlarla halkın haber alma hakkı için gece gündüz demeden çalışan, yayın yapan yerel ve yaygın gazete, internet haber, TV ve radyolar, korona virüsü salgını nedeniyle zor günler yaşamaktadır. Anadolu Basını ilan ve reklamlarla ayakta duran bir sektördür. Özellikle Basın İlan Kurumu üzerinden alınan resmi ilanlar, yaygın ve yerel gazeteler için can suyudur. Alınan tedbirler kapsamında uzun bir süre icra ve ihale ilanları, duyuruları yayınlanmayacak olması, özel işletmelerin de reklam kısıtlamasına gitmesi, gazete satışlarının tabana vurması, yaşam mücadelesi veren Anadolu Basınını daha da güç duruma düşürmüş, yok olma ile karşı karşıya bırakmıştır.

⁃ Basın mesleği için son derece önemli olan internet yasası biran önce çıkarılmalı, ortadaki karmaşa önlenmelidir. Aksi takdirde hem mesleğimiz, hem de birçok kurum ve kuruluş hakkında yapılan çirkin haberler mesleğimize büyük yara vermeye devam edecektir.

⁃ Basın Kart’ı biz Gazeteciler için onur kimliğidir. Maalesef gerek değişim sırasında, gerekse yeni kart müracaatları ile kurum değiştiren meslektaşlarımızın kartları aylardır verilememektedir. Yenilenen ve adını taşıdığı sarı rengi turkuaza dönüşen kartımızı, artık kendimiz vermek istiyoruz. İletişim Başkanlığı ülkenin Devlet yönetimindeki diğer önemli işlerle uğraşmalı, batılı ülkelerde olduğu gibi basının kimlik kartları meslek örgütleri tarafından verilmelidir.

⁃ Her zaman Türkiye Cumhuriyeti Devletini kapsayan etkin haberleri ve programları bulunan Kıbrıs Diyalog TV’nin RTÜK tarafından kapatılması üzüntüyle karşılanmıştır. Kıbrıs Diyalog TV’de yayınlanan bir programda devleti eleştirmek ile bağdaştırılan bir konuşma sonucu RTÜK tarafından kapatılması basın özgürlüğüne yapılmış bir darbedir. En kısa sürede bu yanlıştan dönülerek uygulanan yaptırımın daha makul cezalar ile düzeltilmesi gerekmektedir.

⁃ Türkiye, Azerbaycan ve Kıbrıs’ta 20 binin üzerinde üyesi bulunan Türkiye Gazeteciler Federasyonu Başkanlar Konseyi üyeleri yapılan bu son toplantıda şu dileklerini dile getirmişlerdir. “Demokrasinin temel taşı medya için aşağıda belirtmiş olduğumuz tedbirlerin hayata geçirilmesi hususunda Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Sayın Fahrettin Altun ve Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Sayın Rıdvan Duran’ı yerel basına can suyu olmaya ve yerel medyaya destek olmaya davet ediyoruz”

Anadolu basını için alınabilecek tedbirler;

- Korona salgınından olumsuz etkilenen medya için “Tedbir Destek Paketi” açıklanmalıdır.

- İşsiz kalan, salgın yüzünden evden çıkamayan ve iş bulamayan basın emekçilerinin maaşı işsizlik fonundan ödenmelidir.

- Gazete Sahiplerine BİK tarafından faizsiz borç imkânı sağlanmalıdır. BİK’nun şubesi dışında kalan illerdeki basın çalışanlarına da faizsiz kredi verilmedir. 

 - TV’lerin Uydu bedelleri 6 ay süreyle alınmamalı ve uydu bedeli sonraki süreçte en aza çekilmelidir.

- TV ve Radyolar da Maliye Bakanlığının mücbir sebep kapsamına alınmalıdır.

- Devletin, Belediyelerin ve STK’ların medya sektörüne destek vermesi sağlanmalı, İl Genel Meclisi kararları, Belediye Meclisi ve Encümen kararları yerel gazetelerde yayınlanmalı ve Anadolu basınına sahip çıkılması öngörülmelidir.

- Gazetelerimizden kesilen %15’lik BİK kesintinin sıkıntılı dönemlerde tamamen kaldırılmalıdır.

- Medya sahiplerine acil kredi imkânı sağlanmalıdır. Gazete basımında kullanılan kağıt, kalıp, mürekkep gibi ithal malzemeler kurdan etkilenmeyecek şekilde ayarlanmalı ve gümrük vergileri sıfırlanmalıdır.

- Sigorta ve vergilerde indirim sağlanmalı, SGK ve Maliye borçları en az bir yıl ertelenmelidir.

 - Her daim devletinin yanında olan Anadolu Basını bir an önce desteklenmeli ve gereken tedbirler yasalarla koruma altına alınmalıdır.  

           TÜRKİYE GAZETECİLER FEDERASYONU BAŞKANLAR KONSEYİ

ANTALYA BASIN CEMİYETİ İBRAHİM AKKAYA

ANTAKYA GAZETECİLER CEMİYETİ      

AHMET ABDULLAHOĞLU

ARTVİN FAAL GAZETECİLER CEMİYETİ TURAN ŞENTÜRK

AYDIN GAZETECİLER CEMİYETİ

SEMRA ŞENER

BATMAN GAZETECİLER VE YAYINCILAR C.

ARİF ARSLAN

BİTLİS BASIN CEMİYETİ

R. GÖKHAN KILIÇ

CEYHAN GAZETECİLER DERNEĞİ

CEYHUN ÖZER

ÇANAKKALE AKTİF GAZETECİLER DERNEĞİ

İLKER ÜLKER

ÇORUM HİTİT GAZETECİLER VE Y. DERNEĞİ

BİRKAN DEMİRCİ

ÇUKUROVA GAZETECİLER CEMİYETİ

CAFER ESENDEMİR

DÜZCE GAZETECİLER CEMİYETİ

EROL TAYHAN

İSTANBUL AVRASYA GAZETECİLER DERNEĞİ OĞUZHAN BAYRAK

ESKİŞEHİR GAZETECİLER CEMİYETİ

YILMAZ KARACA

ERZURUM GAZETECİLER CEMİYETİ Metin BARLAK

GEBZE GAZETECİLER CEMİYETİ AHMET OĞUZ

KAHRAMANMARAŞ GAZETECİLER CEMİYETİ  SERMET ÇUHADAR

KIRKLARELİ MEDYA MENSUPLARI CEMİYETİ ÖZDEN URAL

KKTC DIŞ BASIN BİRLİĞİ 

TAHİR OLCAY KIRAÇ

KKTC HABER KAMERAMANLARI BİRLİĞİ

TARKAN KAVAZ

KIRIKKALE MEDYA VE GAZETECİLER CEMİYETİ  ERCİHAN ÇAKMAK

KOCAELİ MEDYA MENSUPLARI DERNEĞİ BAHAR KAYMAKÇI

KUZEY KIBRIS GAZETECİLER CEMİYETİ   REŞAT AKAR/ALİ HANÇERLİ

MALATYA GAZETECİLER VE TELEVİZYONCULAR CEM   FATİH AVCI

MANAVGAT GAZETECİLER VE YAZARLAR CEMİYETİ AVNİ GELENDOST

MANİSA GAZETECİLER VE YAYINCILAR DERNEĞİ İSMAİL AYDIN

MERSİN GAZETECİLER CEMİYETİ

KAYA TEPE

MUĞLA GAZETECİLER CEMİYETİ

SÜLEYMAN AKBULUT

NEVŞEHİR GAZETECİLER CEMİYETİ

BAYRAM EKİCİ

NİĞDE GAZETECİLER BİRLİĞİ HAYRETTİN YENEL

PARLEMENTO BASIN MENSUPLARI DERNEĞİ  HASAN ÖZGÜR ÖZEN

RİZE GAZETECİLER DERNEĞİ

FAİK BAKOĞLU

SAKARYA GAZETECİLER CEMİYETİ

SEZAİ MATUR

SİİRT GAZETECİLER CEMİYETİ

CUMHUR KILIÇCIOĞLU

SİNOP GAZETECİLER CEMİYETİ

HİKMET KURADA

SİVAS GAZETECİLER CEMİYETİ

HAKAN SEZERER

ŞANLIURFA GAP GAZETECİLER CEMİYETİ         KEMAL KAPAKLI

TARSUS MEDYA MENSUPLARI DERNEĞİ

OKAN ÇALIŞKAN

TEKİRDAĞ BÜYÜKŞEHİR GAZETECİLER DERNEĞİ NECMİ IŞIKSAL

TOKAT GAZETECİLER CEMİYETİ

CEMAL İNCESOYLUER

UŞAK FAAL GAZETECİLER DERNEĞİ

A.ERKİN SARIOĞLU

ZONGULDAK GAZETECİLER CEMİYETİ

DERYA AKBIYIK

GENEL SEKRETER.YRD. LEVENT ALTUN

BASIN VAKFI  KEMAL SOYLU

İZMİR GAZETECİLER CEM. KENAN ÇİMEN

GENEL BŞK.YRD. TURGAY DEMİRTAŞ

BASIN VAKFI ÇETİN GÜROL

Gündem

Güncelleme Tarihi: 05 Mayıs 2020, 22:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5

banner41

banner47

banner4

banner46

banner48