BAĞIMLILIKLA MÜCADELE ÇALIŞTAYI DÜZENLENDİ

BAĞIMLILIKLA MÜCADELE ÇALIŞTAYI DÜZENLENDİ

Bağımlılıkla Mücadele Çalıştayı'nda konuşan Vali Mustafa Tutulmaz, “Bağımlılıkla mücadeleyi sadece kolluk kuvvet ile mücadeleden çıkartıp tüm toplumun mücadele etmesi gerekiyor” dedi Zonguldak'ta Bağımlılıkla Mücadele Çalıştayı düzenlendi. Polisevi'nde düzenlenen çalıştaya Vali Mustafa Tutulmaz, Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahim Alan , İl Emniyet Müdürü Fahri Aktaş, İl Jandarma Komutanı Albay Cezmi Yalınkılıç, Bülent Ecevit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsmail Hakkı Özölçer, İl Sağlık Müdürü Ertuğrul Güner, daire müdürleri ve davetli topluluğu katıldı. Saygı duruşunda bulunup İstiklal Marşı'mızın okunmasından sonra konuşmalara geçildi. Sağlık Müdürü Ertuğrul Güner, "Tüm paydaşlarımızın katılımı ile bağımlılıkla mücadelede karşılaşılan sorunlar ve çözüm önerilerini burada iki gün boyunca değerlendireceğiz" dedi.

UYUŞTURUCU OLAYLARINDA ARTIŞ OLDUĞU GÖZLEMLENDİ

 İl Jandarma Komutanı Albay Cezmi Yalınkılıç'ta, bağımlılıkla mücadele kararlılıkla sürdürdüklerini ifade ederek şunları söyledi: " Jandarma Komutanlığı 2022 yılı içerisinde ilk 4 aylık süreçte 42 uyuşturucu madde olayında 54 şahıs hakkında adli işlem yapılmış bu şahıslardan 4 tıklanmış 17'si Hakkında adli kontrol karar verilmiş 2021 yılına göre olay sayısında %56 artış şüpheli sayısında ise %10 artış meydana gelmiştir .2021 ve 2022 yllarında İl Jandarma Komutanlığı sorumluluk sahasında değerlendirildiğinde Devrek, Karadeniz Ereğli ve Kozlu İlçe Jandarma komutanlıkları da uyuşturucu olaylarında artış olduğu gözlemlenmiştir ve bunun sebebi ise özellikle Karadeniz Ereğli'de siber suçlarla mücadele Şube Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen özel çalışmalar olduğu görülmüştür" dedi.

ÇOK YÖNLÜ VE BÜTÜNCÜL BİR ANLAYIŞLA SÜRDÜRMEKTEYİZ

İl Emniyet Müdürü Fahri Aktaş yaptığı konuşmada, "Dünyayı önde gelen etkileyen sorunların başında uyuşturucunun çok eski bir geçmişi vardır ancak günümüzde alışılagelen geleneksel uyuşturucuların da ötesinde kimyasal yöntemler kullanılarak üretilen bağımlılık potansiyeli çok yüksek sentetik uyuşturucu maddeler yer almaktadır. Türkiye uyuşturucu madde ile mücadele alanında uluslararası toplum tarafından kurulan pek çok öncü kuruluşun üyesi ve bu alanda imzalanan Uluslararası anlaşmaların bir tarafı olarak bağımlılıkla mücadele etti. Çok yönlü ve bütüncül bir anlayışla sürdürmekteyiz."dedi.

MİLLİ EĞİTİM CAMİASI BU KONUDA ÇOK DUYARLI OLMALI

Vali Mustafa Tutulmaz, "Çağımızın en önemli projelerinden birisi bağımlılıktır, bağımlılığın bir uyuşturucu ile ilgili bir bölümü var bir de teknoloji bağımlılığı ile ilgili bölümü var. Maalesef ikisine de her geçen gün tüm tedbirlere rağmen artış devam ediyor.  Kolluk mücadelesinde maalesef rakamlar artıyor. Buna sevinsek mi üzülsek mi onu da bilemiyoruz. Evet sevindiğimiz tarafı mücadelemizde başarılı ama sayının artmasındanda üzüntü duyuyoruz Ailelere gitmemiz lazım, özellikle Milli Eğitim camiası bu konuda çok duyarlı olması lazım.”dedi. Zonguldak İl Jandarma Komutanı uyuşturucu madde arama tespit köpeği Diyar'ın tanıtımı gösterimi gerçekleştirildi. Atatürk Devlet Hastanesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzman Dr. Ecem Çelik'in bağımlılığa Genel Yaklaşım konusunda  katılımcılara bilgi verdi. Çalıştay 2 gün sürecek
 

Gündem

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER