Bartın'daki Selde 24 Bin Tavuk Telef Oldu

Bartın'daki  Selde 24 Bin Tavuk Telef Oldu

Bartın'ın Ulus ilçesinde yaşanan sel felaketinde Kumluca beldesindeki tavuk çiftliğindeki 24 bin tavuk telef oldu. Çiftliğin sahibi Atnen Aydoğan, 5 bin tavuğu kurtarabildiklerini söyleyerek, "Üretim çiftliğimize üst tarafındaki köprünün tıkanması sonucu sel suları girdi. 24 bin hayvanı kurtaramadık. 1 milyon 100 bin lira zararımız var. Bizim tesis dere kenarının üzerinde; ama ben hayatımda böyle sel afeti görmedim" dedi.

Kozcağız- Kumluca yolu üzerinde Yenikışla mevkiinde, Atnen Aydoğan 21 yıl önce 2 bin 100 metrekarelik kapalı alana tavuk çiftliği kurdu. Kumluca deresine 500 metre uzaklıkta olmasına rağmen sel sularının yaklaşık 10 metre yükselmesi nedeniyle tavuk çiftliği sular altında kaldı.

24 BİN PİLİÇ TELEF OLDU, 5 BİN TAVUK KURTARILDI

İki katlı üretim çiftliğinin alt katında bulunan 33 günlük 24 bin piliç sel yüzünden telef oldu. Çiftliğin 2'nci katında bulunan 5 bin tavuk ise kurtarılarak, güvenli bölgeye taşındı. Üretim tesisindeki bütün malzemelerin zarar gördüğü sel afeti sonrasında tavuk çiftliğinde temizlik çalışmaları devam ediyor. Telef olan 24 bin tavuk ise sağlık ve tarım müdürlüğü ekiplerinin gözetiminde ilaçlanarak, toprağa gömüldü.

"SULAR KAPILARI PATLATARAK İÇERİYE GİRDİ"

Sel afeti sırasında büyük korku yaşadıklarını söyleyen çiftlik sahibi Aydoğan, "Saat 3.5 gibi yukarıda bulunan köprünün altının tıkanması sonucu sel suları tesise girmeye başladı. Sel suları tesisin alt katındaki kapıları patlatarak, içeriye girdi. İçeride 29 bin kanatlı hayvanımız vardı. 24 bini telef oldu, ancak 5 binini kurtarabildik. Zaten kurtardıklarımız da ikinci kattaydı. Bununla birlikte bütün cihazlarımız ekipmanlarımız kullanılamaz hale geldi. Öncelikli olarak burada çalışan arkadaşlarımızı güvenli yerlere tahliye ettik. Sel suları burada yaklaşık 1.80 santim olarak yükseldi. Telef olan kanatlı hayvanlarımızı sağlık ekiplerinin gözetiminde toprağa gömdük. Şu anda sel sonrasında Kumluca Belediyesi ekiplerinin yardımıyla temizlik çalışması yapıyoruz" dedi.

ZARAR YARKLAŞIK 1 MİLYON 100 BİN TL

Selden sonra toplam zararın yaklaşık 1 milyon 100 bin TL olduğunu söyleyen Atnen Aydoğan, "Zararımız çok büyük, ekipler geldi hasar tespit çalışması yaptı. Bizim tesisimiz 21 yıldır burada ama biz hiç böyle bir şey yaşamadık. Böyle bir sel yükselmesi de hiç yaşamadık. Belki biz küçükken olmuştur ama bilmiyoruz" diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner44

banner41

banner47

banner45

banner46

banner48