Ceneviz Kalesi yenileniyor

Ceneviz Kalesi restorasyon çalışmaları başlıyor

Ceneviz Kalesi yenileniyor

Akçakoca’nın en önemli tarihi turizm değerlerinden biri olan Ceneviz Kalesi’nin bu ay ihalesi gerçekleştirilecek ve hemen akabinde çalışmalarına başlanılacaktır.

  Tarihi Ceneviz Kalesinde yapılacak olan çalışmalar kapsamında ilk olarak kalenin şu anda görülen ancak büyük bir kısmının toprak altında kalan duvarları ortaya çıkarılacak ardından giriş bölümündeki yüksek ve harap olmuş kuleleri onarılacaktır, ayrıca kale çevresinde sosyal alanların oluşması sağlanacaktır. Kent estetiğine ve tarihi dokusuna uygun çalışmalar tamamlandığında, Ceneviz Kalesi yeni haliyle çekim merkezi olacak ve ilçeye sosyal hareketlilik katacaktır.

Belediye Başkanı Cüneyt Yemenici Ceneviz kalesi ile ilgili açıklamada bulundu;

“Turizm değerlerimizi ortaya çıkarmaya devam ediyoruz. Ceneviz kalesi restorasyon çalışmalarına yakın zamanda başlıyoruz. Uzun zamandır ilgili bürokratik süreçlerin bitmesini beklediğimiz tarihi değerimiz 24 Mayıs 2017 tarihinde yapılacak olan ihale sonuçlanır sonuçlanmaz restorasyonuna başlanıp en doğru ve en uygun şekilde eserimiz ortaya çıkarılacak ve turizme kazandırılacaktır, hayırlı uğurlu olsun” diye belirtti.

Güncelleme Tarihi: 04 Mayıs 2017, 08:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5

banner41

banner47

banner45

banner46

banner48