CHP EYT’LİLER İÇİN BASIN AÇIKLAMASI YAPTI!

CHP EYT’LİLER İÇİN BASIN AÇIKLAMASI YAPTI!

Cumhuriyet Halk Partisi İl Sekreteri Serpil Akçıl, "Emeklilikte yaşa takılanlar lütuf değil kazanılmış haklarını istiyor" dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi tarafından 81 ilde EYT'liler için eş zamanlı basın açıklaması düzenlendi. Zonguldak'ta da madenci Anıtı'nda düzenlenen basın açıklamasına CHP il merkez ve ilçe yöneticileri ile STK temsilcileri katıldı.

CHP İl Sekreteri Serpil Akçıl yaptığı açıklamada, CHP olarak EYT lilerin geçmişe dönük emeklilik haklarını teslim edeceklerini ve yıllardır süren bu hak gaspına son vereceklerini ifade etti.

Akçıl açılamada, “Emeklilikte Yaşa Takılanlar, 22 yıldır anayasal emeklilik haklarının verilmesi için mücadele ediyor. Emeklilikte Yaşa Takılanlar lütuf değil kazanılmış haklarını istiyor.

1999 yılında yapılan değişiklikler ve 2008 yılında yürürlüğe giren Sosyal Güvenlik Yasası ile emeklilik yaşı ve prim ödeme gün sayısı kademe kademe arttırıldı. Bunun sonucunda ülke tarihinin en büyük hak gasplarından biri ortaya çıktı.

İlk sigorta girişi 9 Eylül 1999 öncesi olup, emeklilik için gereken sigortalılık süresi ve prim gün sayısını dolduran çalışanların emeklilik hakları ellerinden alındı ve yıllar sonraya ötelendi. 1998 yılında işe başlayan bir çalışan 2023 yılında emekli olma hakkına sahipken emeklilik hakkı 15 yıl sonraya, yani 2038 yılına ertelendi” ifadesine yer verdi.

 BROŞÜR DAĞITILDI

Madenci anıtındaki düzenlenen basın açıklaması sonrasında partililer vergi dairesi önünde vatandaşlara broşür dağıttı.

Gündem

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner44

banner41

banner47

banner45

banner46

banner48