Çufalı, GreenMetric Yürütme Kurulu Toplantısına Katıldı

Bülent Ecevit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çufalı, Ulusal Koordinatör Olarak GreenMetric Yürütme Kurulu Toplantısına Katıldı

Çufalı, GreenMetric Yürütme Kurulu Toplantısına Katıldı

Bu yıl beşincisi düzenlenen GreenMetric Yürütme Kurulu Toplantısı Malezya’daki Putra Üniversitesi ev sahipliğinde çevrimiçi ortamda yapıldı. Toplantıya dünyanın 29 ülkesinden ulusal koordinatörler, rektörler, rektör yardımcıları ve üniversite sürdürülebilirlik temsilcileri katıldı. Toplantıda Bülent Ecevit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa ÇUFALI; Türkiye Ulusal Koordinatörü olarak ülkemizi ve üniversiteyi temsil etti.Açıklama şöyle:

"
Toplantıda ilk sırada söz alan Rektörümüz son bir yılda Türkiye’de ve üniversitemizde yapılan çalışmalar hakkında özet bilgi verdi. Türkiye’de çevreye duyarlılık ve sürdürülebilirlik konularında yürütülen çalışmaların giderek yaygınlaştığına dikkat çeken Rektörümüz, GreenMetric sıralamasının YÖK tarafından Üniversite İzleme ve Değerlendirme Kriterlerine dahil edilmesinin GreenMetric’e katılan üniversite sayısında önemli bir artışa neden olduğunu ifade etti. 

Rektörümüz, yürütme kurulu toplantısı sonrasında bir açıklama yaptı ve şunları söyledi: “Tüm dünyadan saygın üniversitelerin katıldığı uluslararasılaşmayı teşvik eden, sürdürülebilirlikle ilgili konulara dikkat çeken ve çevre bilinci konusunda küresel farkındalık yaratmayı amaçlayan bir platform olan GreenMetric, tüm dünyada ve Türkiye’de çevre bilincinin gelişmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Ulusal Koordinatör olarak toplantıya katılmamız gurur vericidir. Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi olarak çevreye duyarlı kampüsler oluşturma, karbon salınımını ve enerji tüketimini azaltma konularında önemli adımlar atıyoruz. Yakında güneş enerjisinden elektrik üretme ve yağmur suyu kullanımı gibi önemli projeleri hayata geçirmeyi planlıyoruz. Hedefimiz bu uygulamaları tüm kampüslerimizde yaygınlaştırmaktır. Kampüslerimiz çevreye saygı, duyarlılık ve sürdürülebilirlik konusunda üniversitelerimize örnek teşkil etmektedir. GreenMetric sıralamasında ve çevre dostu kampüslerin oluşmasında emeği geçen tüm akademik ve idari personelimize teşekkür ediyor, toplantının üniversitemize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.

Kalite Koordinatörümüz Öğr. Gör. Dr. Dinçer Biçer’in çevrimiçi ortamda yaptığı 2021 yılı GreenMetric Türkiye Ulusal Raporu’na ait sunum videosuna aşağıdaki bağlantıdan erişilebilir.

https://www.youtube.com/watch?v=AydLuRVVae4 "


 

Güncelleme Tarihi: 25 Ağustos 2021, 12:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER