Deniz Şehidi Recep Kahya'yı Anma Mesajı

AK Parti Zonguldak Milletvekili Faruk Çaturoğlu; İstiklal Savaşımızdaki İlk Deniz Şehidi Recep Kahya’yı, Gazileri Anma ve Alemdar Gemisinin kazandığı Zaferi Kutlama mesajı yayınladı.

Deniz Şehidi Recep Kahya'yı Anma Mesajı

AK Parti Zonguldak Milletvekili Faruk Çaturoğlu mesajında şu ifadelere yer verdi;

“Kurtuluş Savaşı hep karada yapılmış gibi addedilir. Ancak İstiklal Savaşımızın tek deniz savaşı 9 Şubat 1921 tarihinde Karadeniz Ereğli açıklarında meydana gelen ilk deniz muharebesidir. Boğazlar çevresinde Denmark adı altında kurtarma hizmetleri veren gemi el konularak Alemdar ismini almıştır. Gemide kalan 7 kahraman denizci tarafından İstanbuldan Ereğliye kaçırılarak milli mücadeleye katılmıştır. Fransızlar tarafından ele geçirilmek istenen gemiyi takip eden Fransız C27 gambotu ile bir deniz muharebesi yaşanmış ve Rize doğumlu Serdümen Er Recep Kâhya şehit olmuştur. İstiklal Savaşında denizlerde savaşan, yaralanarak gazi olan, Yunan donanmasını peşine takarak Şahin Vapurunun Rusyadan yüklediği 22 savaş uçağının kestirme rotayla Trabzona salimen getirilmesini ve uçakların ordumuza ulaşmasını sağlayan Gazi Alemdar Gemisi ve onun kahraman mürettebatı, İstiklal Savaşının sancak gemisi olarak tarihe geçmiştir.

ALEMDAR MÜZE GEMİSİNİ 1 MİLYON KİŞİ ZİYARET ETTİ

İstiklal Savaşında ve sonrasında çok önemli hizmet veren Alemdar Gemisi Karadeniz Ereğli Donanma Komutanlığı, Karadeniz Ereğli Belediyesi, tersaneciler ve iş adamlarının işbirliğiyle bütün ölçülerine sadık kalınarak yeniden inşa edilmiştir. 2008 yılında müze olarak hizmet vermeye başlayan Gazi Alemdar Müze Gemisini bu güne kadar 1 milyon civarında kişi ziyaret etmiştir. 

Bu duygu ve düşüncelerle; İstiklal savaşımızın ilk Deniz Şehidi Recep Kahya ile gazilerimizi ve bu vesileyle tüm şehitlerimizi rahmet ve şükranla yâd ediyor, Gazi Alemdar Gemisini müze olarak ilçemize kazandıran herkese teşekkür ediyorum.”

Güncelleme Tarihi: 09 Şubat 2017, 09:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5

banner41

banner47

banner4

banner46

banner48