" Eğitim, Üretim, İstihdam "

" Eğitim, Üretim, İstihdam "

Karadeniz Ereğli Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, “Mesleki Eğitimde 1000 Okul Projesi” kapsamında çalışmalarını sürdürüyor.  Okulun atölyelerinde, Milli Eğitim Bakanlığı Ders Araçları Yapım Merkezi ile imzalanan protokol çerçevesinde siparişi alınan 2 bin sıradan 400’ü teslime hazır hale getirildi. Okulda ayrıca, Ereğli Belediyesi’nin plaj için ihtiyaç duyduğu çeşitli saha ve bina içi malzemeler de üretiliyor.  Okulu ziyaret eden İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tosun, çalışmalardan duyduğu memnuniyeti ifade etti.

Ereğli Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 1945 yılından itibaren Kdz. Ereğli’de Sanat Okulu Misyonuyla eğitim-öğretim faaliyetlerine devam eden 75 yıllık köklü bir okul olarak okula kayıt yaptıran öğrencilerin iyi bir meslek eğitimi alarak Zonguldak ve Ereğli ilçesinin hem de ülkenin aranan meslek elemanlarını yetiştirebilmek için bölgenin ihtiyaç duyduğu alan ve dallarda hem teorik hem de uygulamalı eğitimlerine devam ediyor.

Millî Eğitim Bakanlığı tarafından yürütülen "Mesleki Eğitimde 1000 Okul" Projesi kapsamında, 81 ilde belirlenen okullar arasına da dahil edilen Ereğli Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi,bu projenin amaçlarına da hizmet eden birçok güzel çalışmaya imza atıyor.

Proje kapsamında okulun tüm eğitim ve yönetim kadrosu hizmet içi eğitimlere dahil edilerek mesleki yeterliklerin artırılması için çeşitli eğitimler aldı. Öğrenciler; güzel sanatlar liselerinin gönüllü öğretmen ve öğrencileri bilgi ve birikimlerini paylaşarak onların rehberliğinde yeteneklerine bağlı olarak müzik, resim alanlarında eğitim gördü.

İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ TOSUN: “GERÇEK İŞLERDE MESLEKİ EĞİTİM”

Ereğli Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesini ziyaret eden İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tosun, okulun bölüm ve atölyelerini gezerek döner sermaye kapsamında yapılan faaliyet ve işler hakkında incelemelerde bulundu.

Tosun, daha  sonra yaptığı açıklamada:"Eğitim, Üretim, İstihdam" anlayışıyla meslek liselerinin misyonuna uygun üretimlerin yapıldığını bu okulda görmekten memnuniyet duyduğunu belirtti.

 Milli Eğitim Bakanlığı Ders Araçları Yapım Merkezi ile okul arasında yapılan protokol çerçevesinde 2bin sıranın imalatı için siparişin alındığını belirten İl Milli Eğitim Müdürü, bu siparişten 400 sıra takımının öğretmenlerimizin rehberliğinde öğrencilerimiz tarafından teslim edilmek üzere hazır hale getirildiğini söyledi.

Tosun, Öğrencilerin Metal İşleri Atölyesinde masa ve sandalyelerin bükümü, delme, kaynatma işlemi, boya ve montaj gibi işlerin, Mobilya atölyesinde de tabla kenarlarını yuvarlatma,kalemlik açılması,kızaklama,vernikleme,montaja hazır hale getirme gibi işlemlerin öğrencilerimizce yapıldığını görmekten dolayı memnun olduklarını ifade etti.

Tosun, hayatın içinde var olan gerçek işlerde öğrencilerimizin mesleki eğitim almaları, okuldaki teorik eğitimlerin bu uygulama örnekleri ile döner sermaye işletmesi kapsamında uygulama yaparak mesleğe hazırlanırken iyi bir deneyimleme şansı bulduklarını, döner sermayeden de yapılan işin oranına göre gelir elde ettiklerini belirtti.

PATENT İÇİN BAŞVURU YAPILDI

İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tosun; ayrıca Mobilya Atölyesinde Bölüm Şefi tarafından kızak açma ve kızak çakma makinesinin piyasadaki emsallerine göre fiyatının üçte bir oranında bir maliyet ile üreterek hem okula kazandırılması, okula kazanımı ile birlikte; başvurusu yapılan faydalı model patentinin kabul görmesi ile birlikte seri üretilerek ekonomiye kazandırılması, benzer atölye ve sektörde kullanılması açısından önemli bir kazanım olacağını belirtti.

Tosun,  okul yönetimine, alan, dal şeflerine, üretimde görev alan öğrencilerimize teşekkür ederek başarılar diledi. Okulumuzda yapılan üretimlerin aynı müfredatı uygulayan okullarımıza model olma özelliği de taşıdığını ifade etti.

BELEDİYENİN VE DİĞER KURUMLARIN TALEPLERİNİ

Ereğli Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, döner sermaye kapsamında Kdz.Ereğli Belediyesi ile işbirliği içinde, plaj bölgesi bank ve piknik masaları, sahil İlkyardım kuleleri, kamelya ve mutfak dolapları vb. üretim işleri, bölgedeki okulların kütüphaneleri gibi birçok işi yapıyor.

Okul böylece öğrencilere uygulama-deneyimleme şansı vererek hayata hazırlarken mesleki yeterlikler de kazandırıyor.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2021, 10:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5

banner41

banner47

banner45

banner46

banner48