Emlak Vergisine İtiraz Süresi Bugün Doluyor

Emlak Vergisine İtiraz Süresi Bugün Doluyor

Emlak Vergisine İtiraz Süresi Bugün Doluyor

Emlak vergisinde belirleyici olan metrekare birim değerine itiraz süresi bugün doluyor.

Belediyelerin emlak vergisi takdir komisyonları tarafından belirlenen ve önümüzdeki 4 yıl boyunca vergilendirmeye esas olacak olan metrekare birim değerlerine itiraz süresi 7 Eylül 2017 tarihine uzatılmıştı. Belirlenen emlak vergisinin gerçekçi ve yüksek tutarda tespit edildiğini düşünen vatandaşların vergi mahkemesine bugün mesai bitimine kadar itiraz davası açması gerekiyor.

İtiraz edilmez ve dava açılmaz ise belirlenen rayiç değerler kesinlik kazanacak. Davanın, taşınmazın bulunduğu yerdeki vergi mahkemesinde açılması gerekiyor.

YÜZDE 700E VARAN ARTIŞLAR OLDU

Konuya ilişkin olarak DHAya açıklama yapan Tüketici Başvuru Merkezi (TBM) Hukuk Komisyonu Üyesi Avukat Yasin Özkan, Takdir komisyonlarınca emlak beyan değerlerinde bazı bölgelerde yüzde 700e varan oranlarda artışlar yapıldığını ve bu durumun bir çok mükellefin tepkisine neden olduğunu hatırlattı.

40 BİN DAVA AÇILDI

Özkan, Davaların taşınmazın bulunduğu yerdeki Vergi Mahkemelerinde açılması gerekiyor. Dava açma süresi Ağustosta başladı ve şu ana kadar yaklaşık 40 bin dava açıldı.Takdir komisyonlarınca dört yılda bir belirlenen ve Emlak Vergisine esas teşkil eden arsa metrekare birim fiyatları, her yıl yeniden değerleme oranının yarısı kadar arttırıldığından son değerlemede özel bir durum söz konusu değilse, dört yıllık enflasyon oranının yarısı kadar değer artışı normal karşılanmalıdır dedi.

Güncelleme Tarihi: 07 Eylül 2017, 11:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner44

banner41

banner47

banner45

banner46

banner48