Ereğli Belediyesi Yardım Mağazası Kurdu

Ereğli Belediyesi Yardım Mağazası Kurdu

6 Şubatta ülkemizi yasa boğan büyük deprem felaketinin ardından Kdz. Ereğli halkının yardımlarıyla bölgeye 16 tır dolusu yardım malzemesi gönderen Belediye Başkanı Halil Posbıyık, şimdi de Ereğli’ye gelen depremzede ailelerinin ihtiyaçlarını karşılamak için AKM’de Yardım Mağazası kurdu. Başkan Posbıyık, “Depremden sonre Ereğli’ye gelen tüm ailelerle de yakından ilgileniyoruz. Hayırseverlerin yardımlarıyla evlere yerleştirip, ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Kurduğumuz bu mağazada 51 depremzede aileden toplam 252 kadın, erkek çocuk giydirdik ve tüm ihtiyaçlarını karşılamaya devam ediyoruz” dedi.

Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, depremin ardından bölgeye gönderdikleri 16 tır dolusu yardım malzemesinin ardından Ereğli’ye deprem bölgesinden gelen ailelerin de ihtiyaçlarını karşılamak için AKM’da Yardım Mağazası kurduklarını belirtti.

Mağazadan 51 depremzede aileden toplam 252 kişinin ihtiyacının karşılandığını anlatan Başkan Posbıyık, şunları söyledi:

“Depremzede aileler Ereğli’yi tercih etmeye başladı zaman zaman kaymakamlık vasıtasıyla zaman zaman bize direk başvuruyorlar. Atatürk Kültür Merkezi’nde ekibimiz var. Ekibimiz ev temini yapıyor emlakçılarla veya hayırseverlerle evini vermek isteyenlerle görüşüyor. Bu evlere yerleştiriyoruz, ihtiyaçları varsa koltuk ve diğer malzemeler Ereğli halkından geliyor, Allah razı olsun. Nerden ne istersek anında geliyor.

Elbise giydirme meselesine geldiğimiz zaman da paketleri açık oradan bedenlerine göre elbise bulmaya çalışıyorduk çok zor oluyordu. Arkadaşlarımız bir fikir ortaya koydular bir mağaza türü yapalım dedik. Mağazalardan askılıklar getirdik. Bu mağaza şekline getirdik. İç çamaşırı, mont reyonu, bebek reyonunu, ayakkabı reyonu diye ayırdık ve gelen ailelere sıfırdan komple giydiriyoruz. Yaklaşık dün itibariyle 51 aile geldi. Çocuklarıyla beraber 252 depremzede vatandaşımız geldi. Alaplı’dan da aileler geliyor. Köylerimizde de aileler var.

-GENÇLERİMİZ BURADA.. HEPSİYLE GURUR DUYUYORUM-

Hepsinden Allah razı olsun. Hepsi burada giyimini kuşamını yerine getiriyoruz. Zaman zaman Zonguldak’tan bile buraya da geliyorlar. Kendi tercihleri burada iyi hizmet veriliyor diye gelen depremzedeler var. Bütün ekibimiz, genç kızlarımız üniversite gençliği burada Z kuşağı bilgisayardan başka bir işten anlamaz diyen boş kafalılar gelsinler Z kuşağı burada ne yapıyor görsünler. Gece geç saatlere kadar burada canavar gibi çalışıyorlar. Zonguldak’tan üniversiteden de gençler geliyor hepsinden Allah razı olsun. Genç yaşlı herkes burada. Belediye olarak başkan yardımcıları, meclis üyelerine ve tüm ekibime müteşekkirim. Burada esasa rolü oynayan Ereğli halkıdır köylerimizden minibüslerle malzeme geliyor.

-YARDIMLARI ADRESE TESLİM DAĞITTIK-

Tırları burardan bası boş gönderip yol kenarına boşaltmalar falan izin vermeyiz. Buradan kalkan araba bilinçli olarak gidiyor. Adıyaman’dan bir yüzbaşı telefon etti teşekkür etti. ‘Çok akılcı isler yapıyorsunuz şükranlarımı sunuyorum’ dedi. ‘En son gönderdiğiniz tır bizim emrimizde’ dedi. Bu şekilde telefonların dönmesi çok güzel. İstanbul’da okyanus firması ev dekorasyon firması Sevcan – Erdinç Saraç onlar üç gündür fabrikalarını bize çalıştırıyorlar. Çok kaliteli termal battaniye yada çadırların altına sermek için termal yürüme halıları üretiliyor. Çok değerli bir malzeme 3-4 gün fabrikasını bu işe çevirdi. Bizi tanıdığı ve güvendiği için oradan buraya kamyonlarla geliyor biz buradan tırlara yükleyip, o malzemeyi özellikle istiyorlar bizden. Biz binlerce battaniye gönderdik. Kefen bezleri gönderdik çok miktarda.

Dramatik bir olay oldu köylerimizden bir nine torununu göndermiş özellikle beni buldular 80 yaşında bir ninemiz kefen bezi, ölmeden sandığa koyduğu kefen bezini ‘al bunu Posbıyık’a götür demiş’ kefen bezini göndermiş insanı hüzünlendiren ve duygulandıran olaylar bunlar. Müthiş bir yardım kalitesi var. Çocukların gönderdiği çikolatalar yanına harçlığını gönderen arkadaşlarımız var.

-TOPYEKÜN MİLLET AYAĞA KALKTI-

Topyekun bu millet ayağa kalkmış vaziyette kimsenin kuşkusu olmasın yıllardır siyasetin içindeyim. Ülkemdeki insanlar beni hiç yanıltmadı. Misak- i Milli sınırları içindeki bütün insanlar maneviyatlarını, birliklerini, beraberliklerini, örf ve adetlerini, geleneklerini asla unutmamışlar. Asla ayrıcalık falan yok. İstedikleri kadar bizi ayırmaya çalışsınlar birlik ve bütünlüğü görmenin huzurunu yaşıyorum. Yeter ki bizi iyi yönetsinler. Millet dimdik ayakta. Bu insanlarımızda din, dil, ırk, siyasi görüşü ne olursa olsun çok iyi noktalara ülkemizin gideceğine inanıyorum.

-ÇALIŞMALARIMIZ ÖRNEK OLDU-

Özellikle buradan Ereğli halkına, gençlerimize, kızlarımıza, yaşlılarımıza, basın mensuplarımıza, bütün personele Ereğli halkına şükranlarımı sunuyorum. Burası şuanda Zonguldak bölgesinde konuşulan bir merkez olmuştur.

Muslu Belediye Başkanı arıyor; oradan aileleri buraya gönderiyor. Oraya giden aileyi Ereğli’ye gelmek istiyorlar diyor buraya gönderiyor. Arkadaşlarımız ev bulmaya çalışıyor başarılı oluyorlar da. Herkes elinden geleni yapıyor. Birlik beraberlik içinde bunu yaptık. Bir başarı olduysa bu hepimizin başarısıdır.

Bize yardım için gelen kişilere kaymakamlıktan kayıt belgesi istiyoruz ve gerekli ihtiyaçlarını karşılıyoruz.”

Gündem

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER