Fidan Üretim Faaliyetleri Hız Kesmeden Devam Ediyor

Zonguldak Orman Bölge Müdürlüğü ağaçlandırma ve erozyon çalışmalarında kullanılmak üzere 840 dönüm arazi üzerinde faaliyetlerini sürdürüyor.

Fidan Üretim Faaliyetleri Hız Kesmeden Devam Ediyor
​Zonguldak Orman Bölge Müdürlüğüne bağlı Gökçebey Orman Fidanlık Müdürlüğünde başta Zonguldak, Bartın, Karabük vilayetleri olmak üzere Ülkemizin dört bir tarafında bulunan Kamu Kurum ve Kuruluşları, Belediyeler, Vakıf ve Derneklere Çevre Düzenleme çalışmaları yaparak yeşil alanları korumak, sürdürülebilir ormancılık faaliyetlerini yürütmek ağaçlandırma ve erozyon çalışmalarında kullanılmak üzere 840 dönüm arazi üzerinde faaliyetini sürdürüyor.

İthal Fidan alımını önlemek kaliteli ve boylu fidan talebini karşılamak üzere 40 dönüm arazi üzerine kurulu Dirgine Fidanlığı ve 50 dönüm arazi üzerine kurulu Kocaman Fidanlığı bulunuyor. Boylu fidan üretimi için Dirgine Fidanlığında 8.000 adet Mavi Ladin, Doğu Ladini, Batı Ladini, Sedir, Leylandi, Limoni Selvi, Mavi Selvi, Kara Selvi, Mazı türleri, Elwoodi, Konik Ladin, Fıstıkçamı gibi türler bulunuyor. Kocaman Fidanlığında çeşitli türlerden 100.000 adet süs bitkisi üretimi yapılıyor.

 
ÜRETİM KAPASİTESİ 2,5 KAT ARTTI
Bölge Müdürü Ahmet Sırrı Beşel yaptığı açıklamada “Orman ve Su İşleri Bakanımız Sayın Prof. Dr. Veysel Eroğlu’ nun talimatları ve Genel Müdürlüğümüzün yapmış olduğu yatırımlar ile tüplü fidana olan yoğun talep doğrultusunda üretim kapasitemiz 200.000 adetten 2017 yılında 500.000 adete çıkartılmış ve her geçen yıl talebe göre daha da artırılması hedeflenmiştir. Fidanlığımızda orman ağaçlarının yanı sıra Fındık, Ihlamur, Kestane, Kiraz, Kızılcık, Kuşburnu, Yabani Elma, Yabani Erik gibi gelir getirici türleri ile Kuş Üvezi, Akçaağaç ,Katalpa, Fıstıkçamı, Selvi, Likapa, Mavi Ladin, Doğu Ladini, Batı Ladini ve 142 değişik türden Süs Bitkisi üretimi yapılmaktadır. 2018 yılında tüplü fidan üretimi 750.000 adet olacaktır.” dedi.
 
Güncelleme Tarihi: 02 Şubat 2017, 08:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner44

banner41

banner47

banner4

banner46

banner48