FITIR SADAKASI MİKTARI BELLİ OLDU.

FITIR SADAKASI MİKTARI BELLİ OLDU.

gundemeregli.com- Ramazan ayının yaklaşması sebebiyle her yıl olduğu gibi bu yılda Din İşleri Yüksek Kurulu Ramazan ayı öncesi yaptığı toplantıda 2012 yılı sadaka-ı fıtır miktarını belirledi.

Toplantı sonucu yapılan açıklamada;

Fıtır sadakası, Ramazan bayramına kavuşan ve temel ihtiyaçlarının dışında belli bir miktar mala sahip olan Müslümanların kendileri ve velâyetleri altındaki kişiler için yerine getirmekle yükümlü oldukları malî bir ibadettir. Yoksulların ihtiyaçlarının karşılanmasına katkıda bulunmak suretiyle toplumda karşılıklı sevgi ve kardeşlik bağlarının pekişmesine vesile olan bu mali ibadetin meşru kılınmasındaki temel hedeflerden biri, insanların paylaşma bilincini canlı tutmaktır. Bu sayede her Müslüman, ihtiyacı olan yoksullara az da olsa bir şeyler verebilmenin ve yardımlaşmanın sevincini yaşar. Bundan dolayıdır ki fıtır sadakası, zekâttan farklı olarak, daha geniş bir mükellef kitlesi tarafından yerine getirilir.

Kurulumuz, fıtır sadakasının Müslüman toplumların neredeyse tamamına yakın bir kesimi tarafından veriliyor olmasını da dikkate almak suretiyle;

sadaka-ı fıtır miktarının 8.50 (Sekiz Lira, 50 kuruş) olarak belirlenmesine,

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2012, 12:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5

banner12

banner38

banner4

banner37

banner39