"Gelinen nokta hiç iç açıcı değil'

Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) İl Kadın Kolları Başkanı Merve Kır, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü kutlayarak bugünün kadınların başkaldırdığı bir gün olduğunu ifade etti.

"Gelinen nokta hiç iç açıcı değil'

Valilik önünde yapılan çelenk törenin ardından yapılan basın açıklamasına; CHP İl Başkanı Ahmet Altun, Merkez İlçe Başkanı Ebru Uzun, Kadın kolları, gençlik kolları ve üyeler katıldı. Kadınların kararının ‘Hayır’ olacağını belirten Başkan Kır “Gücümüz de yeter, haydi kadınlar, sesimizi gücümüzü birleştirelim” dedi.

“ŞİDDETE VE EŞİTSİZLİĞE KARŞI BAŞ KALDIRILAN BİR GÜN”

Kır, açıklamasında şunları söyledi; “8 Mart’ta kadınlar ‘Hayır’ da seslerini yükseltecek, 16 Nisan’da kadınlar ‘Hayır’ da güçlerini birleştirecek. Bu gün 8 Mart, Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nün yıldönümü. Kadına ve emek mücadelesine adanmış bu günü. Ne yazık ki; kadına şiddetin, eşitsizliğin adaletsizliğin gölgesinde kutlanamayan bir gün olarak, bir kez daha anıyoruz. 160 yıl önce bu gün; Newyork’ta, 40 bin dokuma işçisi kadının, kapitalizmin dayattığı düşük ücret, uzun ve ağır çalışma koşullarına karşı direnişi, 129 kadın işçinin yanması ile sonuçlanmış. O günden bu yana 8 Mart, tüm dünyada kadına ve emek mücadelesine adanmıştır. Bu gün kadınların, cinsiyetten kaynaklı her tür ayrımcılığa, şiddete ve eşitsizliğe karşı baş kaldırdıkları gündür. Ne yazık ki, 2017 Türkiye’sinde; Biz kadınlar açısından gelinen nokta hiç iç açıcı değil, ekonomik sosyal ve siyasal anlamda, hala eşitlik mücadelesi veren biz kadınlar, 8 Mart’ın çıkış noktasının ötesinde bugün, ülkemizde bambaşka tehlike ve kaygılarla yüz yüzeyiz. Emeğimizin, özgürlüklerimizin bu güne dek kazanılmış her türlü haklarımızın ötesinde, laik demokratik Cumhuriyetimiz ve ülkemiz tehdit altında…”

“KADININ ADININ OLMADIĞI ANAYASA PAKETİ TUZAĞININ İÇİNE BİZİ ÇEKMEK İSTİYORLAR”

“Terör, şiddet, işsizlik yoksulluk adaletsizlik gibi sorunlar ve zorluklarla dolu ülke gündeminde, hiç yeri yokken, saray saltanatını ve tek adam yönetimini meşrulaştırma amaçlı bir anayasa değişiklik paketi bizlere dayatılmaktadır. 16 Nisan’da, Cumhurbaşkanlığı sistemi adı altında, ancak, gerçekte bir rejim değişikliği oylamasına gidilmektedir. Biz kadınlardan, Cumhuriyetle tanıştığımız laik yaşamdan, çağdaş ve eşit birey olma yolunda kavuştuğumuz kazanımlarımızdan, zorlu mücadelelerle geliştirdiğimiz haklarımızdan vazgeçmemiz isteniyor!. Bilinsin ki; kadınların kararı hayır! Kadın-erkek eşitliğine inanmadığını açıkça söyleyen bir anlayışın, bütün yetkileri tek başına ele geçirdiğinde, sırf, bu alanda geriye gidişi öngörebilen 15 yıldır söylemleri ve politikaları ile kadını iş ve sosyal yaşamdan uzaklaştırmayı hedefleyen, Kadına yönelik şiddeti besleyen, tacizi tecavüzü yok sayan, yüzde 1400 oranında artan kadın cinayetlerini görmezden gelen siyasi iktidar, kadının adının olmadığı Anayasa Paketi ile geri dönüşü olmayan bir tuzağın içine bizleri çekmek istemektedir. Tüm bu tuzaklara karşı kadınların kararı hayır!. Türkiye Büyük Millet Meclisini, kadına seçme ve seçilme hakkının verildiği meclisten, kadın vekillere söz hakkı verilmeyen, kadın vekillere şiddet uygulanan bir meclise dönüştürdüğünüz, bu utanca, bizleri de tanık ettiğiniz için kadınların kararı hayır!”

“KİMSE BİZE EKSİK KİMSE BİZE EKSİK KADIN DEMESİN”

“Yap-Boz tahtası haline getirdiğiniz eğitim sisteminde, sadece 2015-2016 eğitim öğretim yılında 143 bin 62 kız çocuğu, okula devam etmemiştir. Artık çocuklarımız heba olmasın diye, Son on yılda 482 bin 908 kız çocuğu zorla evlendirilmiş, son on beş yılda çocuklara cinsel istismar %434 artmıştır. Artık çocuk gelinler, çocuk işçiler olmasın, tarikat yurtlarında çocuklarımız yanmasın, tacize tecavüze uğramasın diye, 2003 yılında Antidepresan kullanma kutu sayısı 14 milyon iken, bu sayı 2015 yılında 55 milyona ulaştı. Mutsuz insanlar yarattınız, mutsuz bir toplum yarattınız. Artık insanlar mutlu olsun diye, canımız istediğinde kahkaha atalım, sokağa da çıkalım, parka da gidelim, kimse bize iffetsiz kadın demesin! İstediğimiz kadar çocuk doğuralım ya da doğurmayalım. Kimse bize eksik Kimse bize eksik kadın demesin! Haksızlıklara ses verelim, Ama polis copu, gazı yemeyelim! Bunları bize yaşattığınız için, kadınların kararı hayır! Biz biliyoruz ki; 16 Nisan en çok kadınlar için önemli, Ya güneşin aydınlığı!...Ya ortaçağ karanlığı!. Güneşin aydınlığı var iken, neden ortaçağ karanlığı?. İşte bu yüzden, kadınların kararı hayır! Nüfusun yarısı biz kadınlar; 16 Nisan’da geleceğimizin ‘Hayır’ına, sayımız da yeter. Gücümüz de yeter. haydi kadınlar, sesimizi gücümüzü birleştirelim. Eşit ve özgür günler için kucaklaşıp, geleceğimizi birlikte inşa edelim. 8 Mart Dünya emekçi kadınlar gününü kutluyor, sevgi ve saygılarımızı sunuyoruz.” 

Güncelleme Tarihi: 08 Mart 2017, 17:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5

banner41

banner47

banner4

banner46

banner48