Gökhan Demirtaş'a Tacizden Mahkeme Yolu Açıldı

Zonguldak'ın Ereğli ilçesine bağlı Gülüç beldesinin AKP'li Belediye Başkanı Gökhan Mustafa Demirtaş'ın sözlü ve fiziki tacize uğradıklarını iddia eden 2 belediye çalışanı kadın, yaklaşık 10 ay önce savcılığa suç duyurusunda bulundu. İçişleri Bakanlığı savcılığa izin verdi. Soruşturmayı yürüten savcı, şikayetten birinde delil yetersizliğinden dolayı kovuşturmaya yer olmadığına karar verirken, diğer şikayet için başkanın cinsel saldırı ve sarkıntılık yapmak suçlarından yargılanmasını talep etti.

Gökhan Demirtaş'a Tacizden Mahkeme Yolu Açıldı

AKP’li Gülüç Belediye Başkanı Gökhan Mustafa Demirtaş tarafından 2017 yılında belediyeye işe alınan N.Y. ile 2021 yılında işe başlayan D.K. adlı iki kadın, işe başladıktan kısa süre sonra başkanın  sözlü ve fiziki tacizine uğradıklarını, ailesiyle, işten atılmakla tehdit edildiklerini öne sürerek şikayetçi oldu. Yaklaşık 10 ay önce başkanı şikayet eden iki kadın, mobbinge maruz kalarak, görev yerlerinin sürekli değiştirildiği ileri sürüldü. Psikolojik destek alan kadınlar, Karadeniz Ereğli Aile Mahkemesi'nden başkan hakkında iki kez toplamda 5 ay uzaklaştırma kararı çıkarttı. Belediye Başkanı Demirtaş hakkında yapılan şikayetlerin soruşturulması için İçişleri Bakanlığı'ndan beklenen izin geldi. Hemen harekete geçen savcılık, iki kadının, belediye başkanının ve tanıkların ifadesi aldı. 

SARKINTILIK, SÖZLÜ VE FİZİKİ TACİZ

D.K. adlı kadın, soruşturmayı yürüten savcıya 2021 yılı Şubat ayında İşkur aracılığıyla Gülüç Belediyesi'nde işe başladığını, işe başladıktan yaklaşık bir ay içerisinde belediye başkanının kendisini sık sık odasına çağırmaya başladığını, daha sonra telefonla arayarak dışarıda görüşmek istediğini söylediğini, kendisinin kabul etmemesine karşılık "dışarıda görüşmek istemiyorsan benim evimde görüşebiliriz" dediğini, 2021 yılı yaz aylarında kendisini makamına çağırarak "işin de benim, sevgilin de kocan da benim, sen sadece benimle ilgileneceksin" şeklinde sözler söylediğini anlattı. D.K ifadesinde Başkan Demirtaş'ın kendisine sarıldığını ve zorla dudağından öptüğünü ileri sürdü. Başkanın 19.12.2021 tarihinde kendisini odasına çağırdığını anlatan D.K, sözlü sarkıntılıklarına devam etmesi üzerine ses kaydı aldığını ve dosyaya delil olarak verdiğini dile getirdi.

BAŞKAN SUÇLAMALARI KABUL ETMEDİ

Savcıya ifade veren Belediye Başkanı Gökhan Mustafa Demirtaş ise, kadınların kendisine iftira attığını, D.K'nın işe başladığından itibaren kadroya geçme talebinin olduğunu, kadro alamayınca daha önce geçirmiş olduğu trafik kazası nedeniyle bacağında meydana gelen fiziksel engel sebebiyle engelli kadrosuna geçme talebinin olduğunu, genç kadının arkadaşları ile geçinemeyen sorunlu bir personel olduğunu ileri sürdü. D.K'nın mesai arkadaşlarıyla yaptığı konuşmaları kayıt ettiğini ve bunun için kendisini uyardığını sözlerine ekyen Başkan Demirtaş, "Bu olaydan sonra izne ayrıldı. Döndükten sonra aynı eylemlerine devam ettiğini öğrendim. Kendisi, makamıma gelerek yanaklarımdan öptü. Ve sonra 'bir daha olmayacak' dedi. Aldığı ses kayıdında personel kendi aralarında saçlarından, gözlüklerinden ve başka şeylerden bahsediyorlardı. Kendisine 'sen kadroyu falan hak etmiyorsun' diyerek odadan gönderdim" ifadelerini kullandı. Başkan Demirtaş, D.K'nın suçlamalarının hiç birini kabul etmeyerek, kendisine husumet beslemesi nedeniyle böyle bir şikayette bulunduğunu söyledi.

SAVCILIK SES KAYIDINI DELİL OLARAK KABUL ETTİ

Savcılık, D.K tarafından dosyaya verilen ses kaydının Başkan Demirtaş'a ait olduğunu, kişinin kendisine karşı işlenmekte olan bir suçla ilgili olarak, bir daha kanıt elde etme ve yetkili makamlara başvurma imkanının olmadığı durumlarda karşı tarafla yaptığı konuşmaları kayda alması halinin hukuka uygun olduğunu, ses kaydının hukuka aykırı delil kapsamında olmadığının ifade etti. D.K'nın şikayeti üzerine hazırlanan iddianamede, Cumhuriyet savcılığı Başkan Gökhan Mustafa Demirtaş'ın "Sarkıntılık yapmak suretiyle cinsel saldırı" ve "Cinsel taciz" suçlarından yargılanmasını talep etti.

Öte yandan savcılık, N.Y'nin şikayetleri hakkında yapılan soruşturma sonucunda, delil yetersizliğinden kovuşturmaya yer olmadığına karar verdi. Kadınların avukatlığını yapan Yiğit Beşok, kovuşturmaya yer yok kararına itiraz edeceklerini söyledi.

Gündem

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER