HAMSİ YASAĞI 10 GÜN DAHA UZATILDI

HAMSİ YASAĞI 10 GÜN DAHA UZATILDI

Karadeniz’de Hamsinin avlanması yasağı 10 gün daha uzatıldı.

Tarım ve Orman Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü 18 Ocak’a kadar koyduğu yasağın ardından çalışmalara devam etti.

Yürütülen araştırma, inceleme ve gözlemlerle; bilim insanları, balıkçılık örgütleri, çok sayıda balıkçı ve sektörün diğer paydaşları ile yapılan istişareler sonucu yeni bir değerlendirme yapıldı.

Buna göre, Karadeniz'in ülke karasularında bulunan hamsinin büyük bir bölümünün halen avlanabilir asgari boy uzunluğunun altında olduğu ve et veriminde artış görülmediği belirlendi.

Ayrıca mevcut hamsi sürüleri haricinde asgari avlanabilir boy uzunluğu ve et verimi kriterlerine uygun başka sürü girişi de olmadı.

Söz konusu verilere göre Tarım ve Orman Bakanlığı yeni bir karar alarak, 18 Ocak’ta sona erecek olan Hamsi Avlanma yasağı süresini 28 Ocak’a kadar uzattı.

Alınan karar göre, İstanbul Boğazı'nın tamamı ile Karadeniz’de İstanbul İli Sarıyer ilçesi Kumköy Aslan Burnu’ndan (41 15' 25.13'' N - 29 2' 58.2'' E ) Gürcistan sınırına kadar olan karasularımızda her türlü av aracı ile ticari amaçlı hamsi avcılığının durdurulma süresi 28 Ocak saat 00.00 saatine kadar uzatıldı.

Güncelleme Tarihi: 17 Ocak 2021, 08:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner44

banner41

banner47

banner45

banner46

banner48