İŞTE HABERAL FARKI..

76 yaşındaki Mehmet Haberal, iki kritik organ nakli ameliyatını gerçekleştirmek için zamanla yarışıp Ankara’dan Adana’ya olan 500 kilometreyi otomobille 3 saatte geldi.

İŞTE HABERAL FARKI..

Türkiyeyi başta böbrek ve karaciğer olmak üzere organ nakilleriyle tanıştırıp, on binlerce hastayı umutları tükendiği anda yeniden yaşama döndüren efsanevi hoca Prof.Dr.Mehmet Haberal, 76 yaşına rağmen meslek aşkı ve insan hayatına verdiği önemle topluma örnek olmayı sürdürüyor.

Haberal, Adanada Başkent Hastanesinde gerçekleşecek iki organ nakli için, uçak saatleri uygun olmayınca, Ankaradan 500 kilometrelik mesafeyi karayoluyla 3 saatte gelerek operasyonu gerçekleştirdi. Saat 09.00da Ankarada hastanede vizit yaparken nakil olacağı haberini alan Mehmet Haberal, şoförünün saatte ortalama 165 kilometre hız yaptığı araçla Adanaya adeta uçarak geldi. Saat 09.30da Ankaradan hareket edip saat 12.30da Adanadaki hastanede ameliyat giysilerini giymiş olan Haberal, böbrek ve karaciğer nakli yapan ekibin başında operasyonu gerçekleştirdi. Haberal, böylece normalde otomobille 5 saatte gidilebilen mesafeyi 3 saatte kat etmiş oldu.

GENÇ MÜHENDİSİN ORGANLARIYLA HAYAT BULDULAR

Kahramanmaraşın Göksun ilçesinde Tarım Kredi Kooperatifi Müdürü olarak görev yapan Ziraat Mühendisi Süleyman Arslantaş (36), tatil için gittiği Antalyadan dönüş yolunda beyin kanaması geçirince Tarsustaki bir hastaneye kaldırıldı. Beyin ölümü gerçekleşen Arslantaşın ailesi organ bağışında bulunmaya karar verince Türkiye Organ ve Doku Bilgi Sistemi devreye girdi. Arslantaşın akciğerinin Ankaraya, sağ böbreğinin İstanbula, sol böbrek ile kalp ve karaciğerinin ise Adanaya gönderilmesine karar verildi. İstanbul ve Ankaradan uçakla, Adanadan ise karayoluyla gelen ekipler kalp, karaciğer, akciğer ve böbrekleri götürdü.

GENÇ MÜHENDİSİN KALBİ 3 SAAT SONRA BAŞKASINDA ATMAYA BAŞLADI

Süleyman Arslantaşın Adanadaki Başkent Üniversitesi Adana Dr.Turgut Noyan Uygulama ve Araştırma Merkezine getirilen kalbi Prof.Dr. Atilla Sezgin, Prof.Dr.Öner Gülcan, Doç.Dr.Ali Tünel, Uzm.Dr. Utku Alemdaroğlu ve Uzm.Dr.Özgür Ersoydan oluşan bir ekip tarafından 58 yaşındaki bir hastaya nakledildi. Kalbin alınmasından itibaren 3 saat içinde nakledilen hastada sorunsuz biçimde atması sağlandı.

Arslantaştan alınan karaciğer ise Prof.Dr.Mehmet Haberalın başkanlığında Prof.Dr.Kenan Çalışkan, Prof.Dr.Gökhan Moray, Doç.Dr. Hakan Yabanoğlu, Yard.Doç.Dr.İlker Arer, Uzm.Dr.Murat Kuştan oluşan bir ekip tarafından 35 yaşındaki Ali Aydın Dalkırana nakledildi. Haberal başkanlığındaki aynı ekip böbreği ise 19 yıldır böbrek yetmezliği hastası olan 38 yaşındaki Elmas Emele nakletti.

Bağışlanan organlarla yaşama tekrar sarılan hastalar ameliyat ekibine teşekkür edip, hayatını kaybeden mühendis Süleyman Arslantaşa ise rahmet dilediler.

HABERAL DOPİNGİ

Karaciğer ve böbrek nakillerini gerçekleştiren Başkent Hastanesi ekibindeki uzmanlar efsanevi profesör Mehmet Haberalı ameliyatta görmekten duydukları mutluluğu ifade ederek, “Biz çocuktuk o organ nakilleri yapıyordu. Yanımızda olması bizim için büyük motivasyon oldu. 76 yaşına rağmen heyecan duyarak hızla Adanaya gelmesinden çok etkilendik” dediler.

Kalp naklinin Güney ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde 2. kez gerçekleştiğini belirten hastane yetkilileri, yapılan tüm açıklama ve çağrılara rağmen Türkiyede organ bağışının yeterli seviyede olmamasının binlerce hastanın yaşam umudunu gerilettiğini kaydedip, yurttaşları organ bağışında bulunmaya çağırdı.

Güncelleme Tarihi: 20 Eylül 2017, 19:29
YORUM EKLE
YORUMLAR
yıldırm
yıldırm - 5 yıl Önce

adam gibi adam ,Haberal..

metın
metın - 5 yıl Önce

helal sana sayın hocam,zonguldak kıymetını bılemedı..

Aydın
Aydın - 5 yıl Önce

TPC[xt]nı nakil olan hasta öder. Yada bu olay nedeni ile AF edilmeli. Tebrik va takdir etmemek mümkün değildi. Başarılarrt

Tuncay
Tuncay - 5 yıl Önce

Gurur duyduk duymayada devam edeceğiz.helal olsun

SIRADAKİ HABER

banner5

banner41

banner47

banner45

banner46

banner48