KARADENİZ'DE YENİ MÜJDE SİNYALİ

KARADENİZ'DE YENİ MÜJDE SİNYALİ

Hidrokarbon arama çalışmalarına yüksek teknolojili gemilerle ara vermeden devam eden Türkiye, Karadeniz'de 540 milyar metreküplük gaz keşfetti.

Geçtiğimiz günlerde Karadeniz gazının ilk fazının 2023'te sisteme verileceğini söyleyen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, yeni müjdelerin sinyalini verdi. Dönmez, "Karadeniz'deki keşiflerimizin miktarını ve değerini artıracak yeni müjdeler için gün sayıyoruz" dedi.

Hidrokarbon arama çalışmalarına yüksek teknolojili gemilerle ara vermeden devam eden Türkiye, Karadeniz'de 540 milyar metreküplük gaz keşfetti.

2020 yılının ağustos ayında Karadeniz'de Sakarya Gaz Sahası'nda Tuna-1 Kuyusu'nda 320 milyar metreküplük doğal gaz keşfini Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamıştı. Sonrasında 2020 yılının ekim ayında rezerv güncellendi ve toplamda 405 milyar metreküpe çıktı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Haziran ayında Fatih Sondaj Gemisi'nin Sakarya Gaz Sahası içindeki Amasra-1 kuyusunda 135 milyar metreküplük doğal gaz keşfi yaptığını açıklamıştı. Böylece Karadeniz'de kısa sürede toplamda 540 milyar metreküplük doğal gaz keşfi gerçekleşmişti.

"GAZIN İLK FAZI 2023'TE SİSTEME VERİLECEK"

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Karadeniz'de keşfedilen gazla ilgili bir açıklamada bulunarak, Karadeniz tabanına doğal gaz için ilk borunun 2022 ortalarında serileceğini söyledi. Dönmez, "2023'te gazın ilk fazını sisteme vereceğiz" ifadelerini kullandı.

BAKAN DÖNMEZ'DEN YENİ MÜJDE SİNYALİ

Bugün yeni bir açıklama daha yapan Dönmez, yeni müjdelerin sinyalini verdi. Dönmez, "Karadeniz'deki keşiflerimizin miktarını ve değerini artıracak yeni müjdeler için gün sayıyoruz" dedi.

Gündem

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5

banner41

banner47

banner4

banner46

banner48